Koncern Yamaha ogłosił rozszerzenie oferty przenośnych systemów nagłośnieniowych przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych o wyjątkowo kompaktowy model STAGEPAS 200. W tym przypadku mamy do czynienia z „kostką” o bokach mających po 30 cm, a mobilność tego systemu zwiększa dodatkowo możliwość zasilania bateryjnego.
Po tym, gdy w ubiegłym roku Yamaha przedstawiła nowy „kolumnowy” system PA z rodziny STAGEPAS obecnej w ofercie tej firmy od osiemnastu lat, teraz postanowiono rozszerzyć tę linię sprzętu nagłośnieniowego o wielofunkcyjnego „malucha”. STAGEPAS 200 ma formę sześcianu zatem sięgnięto tu współosiowy montaż głośników. Do dyspozycji mamy 8-calowy woofer oraz umieszczony centralnie tweeter 1.4”. Przetworniki te są zasilane końcówkami pracującymi w klasie D oferującymi moc dynamiczną 150 W (LF) i 30 W (LF). Ze względu na konstrukcję dyspersja tego zestawu wynosi 90° × 90°.
STAGEPAS 200 wyposażono w wejścia obsługujące różne źródła dźwięku oraz 5-kanałowy cyfrowy mikser. Trzy pierwsze kanały są monofoniczne i każdy z nich wyposażono w gniazdo wejściowe typu combo [XLR/jack] z przełącznikiem trybu (MIC/LINE we wszystkich, HI-Z w kanałach 2 i 3). Zasilanie Phantom +48V jest załączane globalnie dla całej trójki. Ostatni kanał jest stereofoniczny (4/5) i obsługuje zarówno sygnały wprowadzane przez wejście SUM typu jack 1/4”, jak również przesyłane bezprzewodowo dzięki technologii Bluetooth. Gniazdo to obsługuje wtyki mono (TS) i stereo (TRS). Poza regulacją głośności, w każdym kanale możemy skorzystać także z korektora, który w tym przypadku opiera się na presetach wybieranych pokrętłem. W kanale 1 przystosowano je do sygnałów z mikrofonu lub instrumentu klawiszowego, w kanałach 2 i 3 mikrofonu lub gitary (mamy tu wbudowany symulator mikrofonu), a w kanale 4/5 – odtwarzacza audio lub „klawisza”.
W kanałach 1-3 możemy dodatkowo skorzystać z efektów, a oprócz samego pogłosu (SPX) z 4 typami do wyboru, dostępne są jego kombinacje z efektami delay i chorus. W głównej sekcji miksera umieszczono ponadto przełącznik trybu pracy z ustawieniami SPEECH, MUSIC i CLUB oraz przycisk aktywujący eliminator sprzężeń (FEEDBACK SUPPRESSOR). Przy pomocy dedykowanych pokręteł możemy regulować zarówno ogólny poziom głośności, jak również poziom sygnału wysyłanego przez monofoniczne wyjście MONITOR/LINK. To ostatnie gniazdo może służyć zarówno do wysyłania sygnału np. do rejestratora audio czy innego urządzenia, jak również służyć do połączenia ze sobą dwóch egzemplarzy STAGEPAS 200 w celu stworzenia większego systemu PA.

Wyjątkowo kompaktowy STAGEPAS 200 został zaprojektowany tak, aby można go było wykorzystywać do różnych zadań i w najróżniejszych sytuacjach, a do tego w dowolnym miejscu i czasie. Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego ABS dzięki czemu ciężar zestawu to tylko 12 kg. Na jego wielofunkcyjną ustawność wpływ mają nie tylko nieduże rozmiary (300 × 308 × 301 mm), ale także możliwość ustawienia go pod kątem względem podłoża. W komplecie z nim znajdują się gumowane „nóżki”, które – w zależności od sposobu ich przymocowania – oferują kąt 30 lub 60 stopni. Na jednej z bocznych ścianek umieszczono z kolei otwór pozwalający zamontować ten niewielki system PA na statywie.

STAGEPAS 200 wyposażono w gniazdo zasilające IEC, ale opcją dla tego systemu jest specjalna bateria litowo-jonowa BTR-STP200, dzięki której możemy zabrać system ze sobą gdziekolwiek chcemy. W pełni naładowana oferuje ona do 10 godzin pracy. Co więcej, producent przygotował także odmianę tego zestawu już fabrycznie wyposażoną w tę baterię, a mianowicie STAGEPAS 200BTR. Kolejną opcją (dla obu wersji systemu) jest torba transportowa CASE-STP200 z kółkami i teleskopową rączką, służąca jednocześnie za pokrowiec.
Funkcjami systemu STAGEPAS 200 możemy sterować zarówno z poziomu miksera na panelu, jak również przy pomocy aplikacji STAGEPAS Controller dla urządzeń mobilnych (iOS, Android).
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.