Od kilku lat w ofercie firmy Yamaha znajdują się instrumenty sceniczne z serii YC określane przez producenta mianem Stage Keyboard. Nie są to bynajmniej pierwsze modele tego japońskiego koncernu oznaczone tym symbolem, a ich początków należy szukać w 1969 roku. Oczywiście, tamte instrumenty bazowały na zupełnie innej technologii, ale możemy znaleźć podobieństwa między nimi a współczesnymi modelami YC, a dotyczą one chociażby możliwości uzyskiwania różnych barw, w tym organowych. W ramach cyklu powstałego z okazji 40-lecie syntezatorów Yamaha, powstał film, w którym Simon Oslender demonstruje instrumenty, które dzieli niemal dokładnie pół wieku – YC-25D i YC73.
W tym roku mija dokładnie 50 lat od pojawienia się pierwszego syntezatora Yamaha – SY-1. Instrument zaprezentowany w 1974 roku zapoczątkował nową grupę produktów, która w kolejnych dekadach zaowocowała wieloma najróżniejszymi modelami, spośród których niektóre zyskały status wręcz kultowych. Z okazji złotego jubileuszu, na jednym ze swoich youtube’owych kanałów firma publikuje filmy, w których możemy zobaczyć i usłyszeć wybrane stare instrumenty ze współczesnymi.
Tak też jest w przypadku klipu, w którym „spotkały się” dwa modele YC reprezentujące różne epoki. YC-25D to dwumanuałowy instrument typu combo organ, który zadebiutował w 1972 roku. Oprócz barw organowych, pozwalał on uzyskiwać także inne (m.in. smyczki i dęciaki oraz basy), wykorzystując do regulacji kilkustopniowe dźwignie. Poza tym modelem, pierwsza odsłona serii YC obejmowała także cztery inne, które wraz nim odegrały ważną rolę w pracach, które doprowadziły do opracowania SY-1 i innych wczesnych syntezatorów Yamaha.
Wiele lat później, Yamaha nawiązała do tej linii produktów w jednym z modeli z serii reface, natomiast w 2020 roku firma zaprezentowała instrument typu Stage Keyboard oznaczony symbolem YC61. Rok później dołączyły do niego dwie większe odmiany – YC73 i YC88. Wspólną cechą wszystkich trzech współczesnych instrumentów z serii YC jest dostępność trzech różnych „silników” audio – VCM (Virtual Circuitry Modeling), AWM2 i FM. Z połączenia tych rozwiązań i możliwości każdego z nich otrzymujemy zróżnicowany i szeroki zestaw presetów. Do dyspozycji mamy barwy organowe i fortepianowe, barwy pianin elektrycznych, różnego typu barwy syntezatorowe, jak również kilkadziesiąt innych. Tak jak dawne modele YC, także te mają na pokładzie różne efekty, choć oczywiście uzyskiwane z wykorzystaniem innych technologii. Panele YC61, YC73 i YC88 są wypełnione różnego typu kontrolerami, wśród których znajdziemy specjalnie zaprojektowane „drawbary” oraz pokrętła i przełączniki. Poszczególne modele z serii YC różnią się nie tylko zakresem, ale i typem zastosowanej w nich klawiatury.
W poniższym klipie Simon Oslender demonstruje najpierw możliwości brzmieniowe organów YC-25D, a następnie przygląda się możliwościom instrumentu YC73, który charakteryzuje się takim samym potencjałem co wersje z 61 i 88 klawiszami. Muzyk prezentuje w tym filmie dostępne w nich barwy organowe, jak również barwy pianin elektrycznych i fortepianów akustycznych.
Więcej informacji o instrumentach firmy Yamaha znajdziecie na stronie pl.yamaha.com.
zdjęcie główne: klatka pochodzi z klipu „Yamaha | YC-25D & YC Series | Simon Oslender” dostępnego na kanale Yamaha Synths Official w serwisie YouTube (https://youtu.be/H6pdIzQxr-0)