Na początku tego roku Yamaha zaprezentowała kompaktową „stację roboczą” określaną przez nią mianem Music Production Studio. SEQTRAK łączy w sobie automat perkusyjny, syntezatory, sampler, sekwencer i procesor efektów, dając możliwość tworzenia złożonych projektów bez potrzeby korzystania z innych urządzeń i instrumentów. O możliwościach drzemiących w tym urządzeniu możemy przekonać się m.in. dzięki materiałom wideo przygotowanym przez producenta we współpracy z różnymi artystami. Jednym z nich jest Rosbeh tworzący na co dzień muzykę elektroniczną, w którą wplata – jako wykształcony pianista – klasyczne partie fortepianowe.
SEQTRAK został zaprojektowany tak, aby jego obsługa była jak najbardziej wygodna i intuicyjna. Jego trzy główne sekcje tej stacji roboczej to DRUM, SYNTH oraz SOUND DESIGN & FX, a pierwsza z nich daje możliwość tworzenia podkładów rytmicznych składających się z maks. siedmiu śladów, wykorzystując do tego obszerną kolekcję barw z pokładowej biblioteki. Sekcji SYNTH możemy używać do do tworzenia partii melodycznych, a do dyspozycji mamy w niej m.in. dwa syntezatory AWM2 oraz 8-głosowy syntezator bazujący na syntezie FM. Uzupełnieniem tej sekcji jest sampler udostępniający 7 slotów na próbki, które możemy importować lub nagrywać samodzielnie. W trzeciej sekcji (SOUND DESIGN & FX) możemy modyfikować ustawienia poszczególnych ścieżek projektu, regulować parametry czy wykorzystywać dostępne efekty. Realizację naszych muzycznych pomysłów i tworzenie muzyki przy pomocy SEQTRAK zapewnia wbudowany sekwencer krokowy, pozwalający nagrywać patterny złożone z maks. 128 kroków. Aż sześć takich patternów możemy użyć na każdej z 11 ścieżek (DRUM × 7, SYNTH × 4), z których mogą składać się nasze projekty. Do regulacji poszczególnych sekcji, funkcji i parametrów służy 17 enkoderów, 24 przyciski i 3 kontrolery dotykowe. Na panelu głównym umieszczono też głośnik, a po bokach obudowy rozmieszczono ponadto dwadzieścia dodatkowych przycisków funkcyjnych. SEQTRAK udostępnia stereofoniczne wejście oraz wyjście słuchawkowe typu jack 1/8”, gniazdo MIDI wymagające użycia przejściówki oraz port USB typu C (audio, MIDI). Niewielka „stacja robocza” oferuje też wsparcie dla Bluetooth MIDI oraz Wi-Fi, a ponadto wyposażono ją w mikrofon MEMS oraz wbudowaną baterię. Do współpracy z urządzeniem przeznaczona jest darmowa aplikacja dla komputerów PC i Mac oraz smartfonów i tabletów z iOS.
Poniżej prezentujamy trzy klipy wideo, w których wspomniany Rosbeh demonstruje w praktyce możliwości „stacji roboczej” SEQTRAK:
1)
2)
3)
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.