Restart wydarzeń muzycznych to coś na co czekają zarówno muzycy i przedstawiciele innych gałęzi branży muzycznej, jak również fani i słuchacze spragnieni kontaktu z muzyką na żywo. Na razie – nie tylko w Polsce – sytuacja jest trudna i mimo drobnych kroków w tym kierunku, nie wiadomo kiedy coś się zmieni. Podobnie wygląda to u naszych zachodnich sąsiadów, którzy postanowili przeprowadzić specjalny eksperyment po nazwą RESTART-19.
Jej rozwinięcie – Risk prEdiction of indoor SporTs And cultuRe events for the Transmission of COVID-19 – rzuca na całą sprawę więcej światła. Chodzi tu zatem o próbę określenia ryzyka przenoszenia się koronawirusa podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych w obiektach zamkniętych. Pomysłodawcami RESTART-19 są specjaliści z Universitätsmedizin Halle (Saale) – Szpitala Uniwersyteckiego i Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze.
Ich celem jest przeprowadzenie w ramach RESTART-19 symulacji, które pozwolą zrozumieć problem i pomogą opracować matematyczny model dla szacowania ryzyka i ustalenia warunków ramowych dla wydarzeń masowych. Projekt naukowców i lekarzy obejmować będzie kilka różnych elementów, a najbardziej widoczym ma być eksperyment zaplanowany na 22 sierpnia. Zostanie on przeprowadzony na hali Quarterback Immobilien Arena w Lipsku i będzie się składał z trzech części, w których wziąć udział ma 4 tysiące osób:
• pierwszy scenariusz RESTART-19 ma odtworzyć wydarzenie z taką publicznością, w tradycyjnej formie sprzed pandemii.
• w drugim scenariuszu do hali wpuszczonych zostanie także 4000 osób, ale z zastosowaniem zoptymalizowanej koncepcji higieny i zachowaniem większych odstępów.
• w przypadku trzeciego scenariusza udział wezmą niecałe 2 tysiące słuchaczy, którzy zajmą miejsca na trybunach zachowując odległość 1.5 metra od siebie.
Aby wszystko odbyło się jak najbardziej realistycznie, w ramach eksperymentu RESTART-19 odbędą się prawdziwe koncerty, podczas których wystąpi niemiecki piosenkarz Tim Bendzko. Co ciekawe, zasymulowany zostanie także przyjazd i odjazd publiczności komunikacją miejską.
Oczywiście, podczas wszystkich symulacji zachowane mają być najwyższe standardy bezpieczeństwa, z dezynfekcją sali i maskami FFP2 na czele. Wszyscy uczestnicy zostaną naturalnie przetestowani na ewentualną obecność koronawirusa (wejdą oczywiście tylko zdrowi).

Do udziału w serii symulacji RESTART-19 organizatorzy poszukują chętnych w liczbie 4200. Poszukiwane są osoby w wieku od 18 do 50 lat, które naturalnie spełnić muszą określone przez organizatorów warunki. Każdy z uczestników otrzyma na wejściu nie tylko numer miejsca i określoną liczbę biletów (część dostanie wejściówki na dwa pierwsze scenariusze, część na wszystkie trzy), ale również specjalne urządzenie – Contact Tracing Device. Będzie ono przypisane do danej osoby i rejestrować będzie długość i częstotliwość kontaktu między uczestnikami koncertów, a także odległość między nimi.
Na chwilę obecną zarejestrowało się 1090 osób.
Więcej informacji na stronie projektu – restart19.de.