W obliczu ceł nałożonych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na towary importowane z Kanady, Meksyku i Chin, na temat możliwego wpływu tej decyzji na globalny rynek instrumentów i sprzętu muzycznego postanowił wypowiedzieć się prezes i dyrektor generalny NAMM – John Mlynczak.
Swoje oświadczenie postanowił zacząć od przypomnienia, że muzyka jest potężną siłą łączącą ludzi na całym świecie, przez co ważne jest aby jej tworzenie muzyki nadal jednoczyło nas globalnie bez środków karnych czy ograniczeń w handlu i produkcji sprzętu muzycznego. Odnosząc się do wprowadzonych taryf celnych napisał:
National Association of Music Merchants, reprezentujące globalny przemysł produktów muzycznych, stanowczo wzywa wybranych liderów i rządy świata do wspierania wolnego handlu produktami muzycznymi, a także materiałami używanymi do wytwarzania produktów muzycznych. Wzywamy do powszechnych zwolnień z taryf karnych dla wszystkich produktów muzycznych i akcesoriów, z których korzystają muzycy na całym świecie.
Prezes i CEO NAMM nakreślił też najważniejsze powody, z których nadmierne cła nakładane na niektóre kraje stanowią poważny problem dla branży produktów muzycznych. Przy każdym wsparł się oświadczeniami wystosowanymi przez inne organizacje.
Wiele z najbardziej kultowych, wysoce pożądanych i najwyższej jakości produktów muzycznych jest z dumą produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Te marki oferują również udane linie niedrogich produktów podstawowych i średnich, które zapewniają nowym i wschodzącym twórcom muzycznym dostęp do wysokiej jakości produktów wiodących amerykańskich firm. Sukces najlepszych modeli produkowanych w USA zależy od sukcesu pełnej gamy produktów wytwarzanych w fabrykach na całym świecie. Dotyczy to również wielu innych branż: sukces naszych silnych amerykańskich firm zależy od globalnego handlu. Stoimy po stronie Consumer Technology Association, uznając, że taryfy „osłabiają globalny system handlowy, który napędzał wzrost gospodarczy Ameryki przez dziesięciolecia”.
Muzycy polegają na silnej sieci sprzedawców detalicznych, która wspiera ich i edukuje w trakcie ich muzycznej podróży. Sprzedaż detaliczna jest kręgosłupem naszego przemysłu produktów muzycznych, z ponad 4000 punktów sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, które obsługują muzyków i studentów. Sieć sprzedaży detalicznej produktów muzycznych jest niezbędna do tworzenia muzyki i popieramy National Retail Federation, aby uniknąć przerzucania kosztów „na plecy amerykańskich rodzin, pracowników i małych firm”.
Podobnie jak wiele innych branż, handel produktami muzycznymi jest również silnie powiązany w Ameryce Północnej, z dziesięcioleciami udanego handlu i partnerstwa między Meksykiem i Kanadą, które pozwoliły nam konkurować globalnie. Stoimy po stronie National Association of Manufacturers, że „ochrona zysków produkcyjnych, które pochodzą z naszych silnych partnerstw w Ameryce Północnej, jest kluczowa”.
W swym oświadczeniu John Mlynczak dodał też:
Rozumiemy potrzebę silnych umów handlowych z korzystnymi warunkami dla Stanów Zjednoczonych. Jednak te globalne umowy nie powinny utrudniać praw do ekspresji muzycznej i artystycznej. Jak mówi Vision Statement naszego stowarzyszenia: Wyobrażamy sobie świat, w którym radość tworzenia muzyki jest cennym elementem codziennego życia dla każdego. Świat, w którym każde dziecko ma głębokie pragnienie nauki muzyki i uznane prawo do nauki i w którym każdy dorosły jest pełnym pasji obrońcą tego prawa.
W zakończeniu swego oświadczenia John Mlynczak zachęcił wszystkich członków NAMM do włączenia się w inicjatywę namawiania globalnych liderów do wspierania wolnego handlu produktami muzycznymi, aby zapewnić bardziej muzyczny świat.
Strona internetowa: www.namm.org