Najbardziej rozbudowanym modelem spośród trzech rejestratorów audio składających się na serię MicTrak firmy jest urządzenie o nazwie M4 MicTrak. Rejestrator ten charakteryzuje się ciekawym zestawem funkcji i narzędzi, z których skorzystać mogą nie tylko muzycy, ale także osoby nagrywające dźwięk do filmów.
Podobnie jak M2 MicTrak, także ten model wyglądem przypomina mikrofon, choć w przypadku M4 MicTrak jest on na mocnych „sterydach”. Ażurowa osłona skrywa dwie nowo zaprojektowane kierunkowe kapsuły mikrofonowe w układzie XY (90°). Poza nimi używać możemy także zewnętrznych mikrofonów lub innych źródeł dźwięku podłączonych do wejść. Do dyspozycji mamy dwa wejścia mikrofonowo-liniowe typu combo [XLR/jack] z zasilaniem Phantom oraz stereofoniczne wejście MIC/LINE typu jack 1/8”.
Podobnie jak pozostałe modele z tej serii, także M4 MicTrak został wyposażony w podwójne przetworniki A/D eliminujące potrzebę ręcznego określania czułości wejściowej, a do tego urządzenie do daje możliwość 32-bitowego nagrywania zmiennoprzecinkowego. Rejestrator ten pozwala nagrywać maks. 4 ścieżki (mono/stereo; 32-bit Float, 44.1 – 192 kHz), zapisując materiał w pliku WAV. Za nośnik pamięci służy karta microSDHC (maks. 32 GB) lub microSDXC (maks. 1 TB).
Konstrukcja rejestratora pozwala na używanie w różnych sytuacjach i na różne sposoby. Możemy trzymać go w dłoni jak mikrofon czy dyktafon, jak również zamontować na statywie (biurkowym lub mikrofonowym) wykorzystując gwintowane gniazdo umieszczone na obudowie. Dzięki temu korzystać z niego mogą zarówno muzycy czy reporterzy, jak również filmowcy i inne osoby potrzebujące poręcznego narzędzia umożliwiającego łatwe i bezproblemowe nagrywanie dźwięku na potrzeby rozmaitych projektów.

Obsługę rejestratora i pracę z nim ułatwia kolorowy wyświetlacz LCD oraz przyciski funkcyjne umieszczone na obudowie. Poza już wspomnianymi gniazdami, M4 MicTrak udostępnia też wyjście słuchawkowe i wyjście REMOTE dla opcjonalnego „pilota” RC4, a także gniazdo TIME CODE IN/OUT. Z tego ostatniego najbardziej ucieszą się osoby rejestrujące dźwięk do filmów, podobnie jak z powiązanego z nim wbudowanego generatora kodu czasowego (23.976 ND, 24 ND, 25 ND, 29.97 ND, 29.97 D, 30 ND, 30 D). Do dyspozycji mamy też wbudowany głośnik, a całości dopełnia port USB typu C. Przy jego pomocy możemy wykorzystywać rejestrator jako interfejs audio (4 IN/2 OUT; 24-bit/32-bit Float, 48 kHz). Urządzenie może być zasilane czterema bateriami AA, przez USB lub za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza.
O najważniejszych cechach i funkcjach M4 MicTrak w poniższym filmie opowiada Samuel Greene z firmy Zoom:
Przykłady wykorzystania rejestratora w praktyce znajdziecie też w drugim klipie:
Więcej informacji na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.