Amerykańska firma Pittsburgh Modular zaprezentowała nowy syntezator analogowy o nazwie Taiga, w którym zaimplementowano najnowsze rozwiązania opracowane przez zespół jego twórców. Instrument ten łączy w sobie możliwości kilkunastu różnych modułów ukrytych pod wspólną obudową, a do tego oferuje możliwości kreatywnej pracy z dźwiękiem wykraczające poza standardy.
W modelu Taiga zastosowano innowacje, które pozwalają wyjść poza ograniczenia tradycyjnej syntezy analogowej odnoszące się chociażby do kształtów przebiegów generowanych przez oscylatory. Pod obudową syntezatora kryje się aż 15 niezależnych modułów pełniących konkretne funkcje i służących do określonych zadań. Jedną z innowacji zaimplementowanych w nowym syntezatorze są trzy oscylatory, których wyjątkowość wynika z zastosowania kaskadowych układów waveshape (generowany przebieg przechodzi w drodze do wyjścia przez maks. cztery „waveshapery”) zaprojektowanych z myślą o modyfikowaniu zawartości harmonicznej przebiegów. Każdy z trzech oscylatorów pozwala wybierać spośród dziewięćiu różnych przebiegów (od sinusoidalnego po RANDOM) oraz regulować wysokość dźwięku (nieco inny zakres w każdym z bloków). Do dyspozycji mamy ponadto pokrętła FM i SHAPE CV. Poziom poszczególnych oscylatorów oraz generatora szumu możemy regulować w sekcji miksera, w której umieszczono także preamp.
Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w syntezatorze Taiga jest przeprojektowany firmowy filtr („Pittsburgh Filter”), dopasowany do możliwości oscylatorów. Jest to analogowy filtr o nachyleniu zbocza 12 dB/okt. oferujący siedem różnych trybów pracy (LP, BP, HP i różne ich kombinacje). Instrument wykorzystuje ponadto dwa generatory obwiedni ADSR, generatory LFO i SAMPLE&HOLD oraz moduł DYNAMICS będący następną innowacją w tym instrumencie, oferującym różne tryby pracy (w tym Low Pass Gate). Nowy parafoniczny syntezator analogowy z wbudowanym konwerterem MIDI-to-CV udostępnia też moduł CONTROL oraz efekt ECHO, a dodatkowo możemy skorzystać z trybu arpeggiatora.

Na panelu syntezatora Taiga umieszczono 42 potencjometry obrotowe kontrolujące określone parametry, a także 11 przycisków oraz porozmieszczane w różnych sekcjach diody LED. Całą dolną część panelu tego desktopowego instrumentu zajmują gniazda typu jack 1/4”, których jest aż 60. Znajdziemy wśród nich zarówno wyjścia audio (główne i słuchawkowe) czy wejście MIDI oraz gniazdo CONTROL CLOCK, jak również wejścia i wyjścia powiązane z konkretnymi blokami toru syntezy i parametrami. Chociaż syntezatora tego można używać także bez dokonywania dodatkowych połączeń między znajdującymi się wewnątrz modułami to możliwość korzystania z kabli otwiera przed użytkownikami nowe kreatywne przestrzenie.
Więcej informacji na stronie pittsburghmodular.com.