Richard Nicol i Michael Johnsen stojący za firmą Pittsburgh Modular Synthesizers postanowili wprowadzić na rynek limitowane moduły w formacie Eurorack wchodzące w skład nowej linii o nazwie Safari. Pierwsza seria obejmuje trzy propozycje – Giraffe, Crow i Gibbon.
Każdy z tych „zwierzęcych” modułów został wyprodukowany jedynie w 200 egzemplarzach, co oznacza że są one bardziej rzadkie niż zwierzęta, których nazwy noszą. Każdy z modułów z serii Safari służy do innych celów i oferuje inne możliwości. Ich wspólną cechą jest jednak rozmiar – wszystkie charakteryzują się szerokością 4HP i głębokością 24 mm.
Pierwszy z modułów – Giraffe – to kompaktowa wersja modelu 2+2 Mixer wyposażona w bipolarne pokrętła (attenuverter). Do dyspozycji mamy cztery takie potencjometry oraz cztery pary gniazd jack 1/4” obejmujących wejście i wyjście. Moduł ten może pracować jako 4-kanałowy mikser lub dwa 2-kanałowe, ale to nie wszystko. Pozostałe tryby pracy to: 4 niezależne attenuvertery, 2 attenuvertery + 2-kanałowy mikser oraz 1 attenuverter + 3-kanałowy mikser.
Crow to przester typu overdrive, dla którego inspiracją był wieczór spędzony w tokijskim Yoyogi Park. Moduł ten oferuje regulację poziomu przesterowania oraz filtr (umieszczony w torze audio za układem Drive) z regulacją częstotliwości granicznej i rezonansu. Do dyspozycji mamy też bipolarną regulację modulacji częstotliwości filtra powiązaną z dedykowanym wejściem CV. Moduł ten udostępnia ponadto wejście audio i dwa wyjścia HIGH (HPF) i LOW (LPF).
Ostatnią propozycją jest Gibbon – sterowany cyfrowo generator losowych źródeł, dla którego inspiracji można szukać w syntezatorze Buchla Music Easel. W tym przypadku do dyspozycji mamy gniazdo CLOCK IO uzależnione od wybranego trybu zegara, modulacyjne wejście CV oraz dwa wyjścia CV/GATE. Przy pomocy pokręteł STAGES, SPREAD i VARIATION możemy określać zachowanie generatora w zależności od ich ustawień, a do dyspozycji mamy też dwa przyciski (CLOCK i MODE), z których każdy daje możliwość wyboru jednego z trzech trybów pracy.
Więcej informacji na stronie pittsburghmodular.com.
zdjęcia: Pittsburgh Modular Synthesizers