Mimo, że od początku roku Peter Gabriel raczył swoich fanów kolejnymi utworami zapowiadającym nową płytę „i/o”, data jej premiery była dotąd owiana tajemnicą. Wszystko już jednak stało się jasne, a artysta ogłosił, że jego nowy krążek ukaże się 1 grudnia 2023 roku. Będzie to pierwszy od ponad 20 lat album artysty zawierający premierowy materiał.
Począwszy od stycznia br., w każdą pełnię Księżyca, Peter Gabriel wydawał nowy utwór. W końcu przyszedł czas, aby światło dzienne ujrzał cały album zawierający 12 piosenek, a sam artysta mówi o tym tak:
Bardzo się cieszę, że mogę wszystkie te nowe piosenki wysłać na dobry statek „i/o” i wyprawić w podróż po całym świecie.
Album „i/o” to dwanaście utworów pełnych wdzięku, siły i piękna, które potwierdzają nie tylko nieustającą zdolność Petera do pisania znakomitych piosenek. To także dowód na siłę jego głosu, wciąż perfekcyjnego. Piosenki są inteligentne i przepełnione ważnymi przemyśleniami – nierzadko prowokującymi do refleksji czy dyskusji. Dotyczą życia oraz naszego połączenia z wszechświatem. W tytułowym utworze Peter śpiewa: „Jestem po prostu częścią wszystkiego”. To powracający motyw, podobnie jak upływ czasu, śmiertelność, żal obok takich tematów jak niesprawiedliwość, nadzór i korzenie terroryzmu. Ale nie jest to posępny album. Choć refleksyjny, nie przygnębia. „i/o” jest pełne muzycznych przygód, często radosne, pełne nadziei, co świetnie oddaje ostatni utwór na trackliście, optymistyczne i podniosłe „Live and Let Live”.
Nowy krążek powstawał w dużej mierze w Real World Studios oraz w domowym studio Petera. W nagrania zaangażowało się niemało osób. Peter Gabriel zadbał o obecność swoich zaufanych muzyków, a w gronie tym znaleźli się oczywiście gitarzysta David Rhodes, basista Tony Levin oraz perkusista Manu Katché. W kilku utworach palce maczał wieloletni współpracownik artysty – Brian Eno. W nagraniach „i/o” udział wzięli także Richard Russell, pianista Tom Cawley, trębacze Josh Shpak i Paolo Fresu, wiolonczelistka Linnea Olsson oraz klawiszowiec Don-E. W chórkach pojawiła się córka Petera – Melanie oraz Ríoghnach Connolly z The Breath. W nagraniu różnych partii instrumentalnych udział wzięli stali bywalcy studia Real World – Richard Chappell, Oli Jacobs, Katie May I Richard Evans. Na płycie usłyszymy także Soweto Gospel Choir oraz szwedzki męski chór Oprhei Drängar, jak również sekcję smyczków New Blood Orchestra pod dyrekcją Johna Metcalfe’a.
Jak na uznanego artystę przystało, Peter Gabriel zadbał o to, by „i/o” nie było po prostu kolekcją tuzina piosenek. Każdy utwór doczekał się dwóch miksów stereo: Bright-Side Mix, za które odpowiedzialny jest Mark „Spike” Stent oraz Dark-Side Mix w wykonaniu Tchada Blake’a. Oba rodzaje miksów będą uwzględnione w wersji 2CD, a ponadto będą dostępne osobno jako podwójne winyle. To nie wszystko, gdyż jest jeszcze trzecia wersja utworów z „i/o”. In-Side Mix, zrealizowane w technologii Dolby Atmos, to zasługa Hansa-Martina Buffa.
Kontynuując pomysły z „US” i „UP”, Peter znowu zaprosił do współpracy grono uznanych artystów wizualnych, którym zlecił stworzenie pracy nawiązującej do każdego z utworów na „i/o”. Powstały obrazy, zdjęcia, rzeźby. Innym ważnym elementem wizualnym, który nawiązuje do poprzednich dokonań Gabriela, jest fotografia zdobiąca okładkę albumu „i/o”. To zdjęcie, które wykonał Nadav Kander. Na każdej z okładek, poza „So”, Peter pojawia się, ale jego zdjęcie jest w intrygujący sposób zmanipulowane.
Choć na „i/o” pobrzmiewają echa przeszłości, to album, który w swojej istocie jest stworzony na tu i teraz. Wiele motywów z wydawnictwa jest ponadczasowych. Jednak są to również ostrzeżenia, że żyjemy w czasie na kredyt, zarówno jako jednostki, jak i jako cała planeta. Jak śpiewa Peter w „So Much”: ta edycja jest limitowana…
Lista utworów składających się na „i/o” przedstawia się następująco:
1. „Panopticom”
2. „The Court”
3. „Playing for Time”
4. „i/o”
5. „Four Kinds of Horses”
6. „Road to Joy”
7. „So Much”
8. „Olive Tree”
9. „Love Can Heal”
10. „This Is Home”
11. „And Still”
12. „Live And Let Live”
Nowy album Petera Gabriela będzie dostępny w formatach cyfrowych, a także na nośnikach fizycznych. W przypadku tych drugich do wyboru będziemy mieli następujące wersje:
• 2LP – Bright-Side Mix (podwójny czarny winyl. 33rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kartka do pobrania cyfrowej wersji)
• 2LP – Dark-Side Mix (podwójny czarny winyl. 33rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kartka do pobrania cyfrowej wersji)
• 2CD – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix (dwie płyty kompaktowe – każda z innym miksem; 6-panelowy digipack, 32-stronicowa książeczka)
• 2CD+Blu-ray – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix | In-Side Mix (płyty CD z miksami Bright-Side i Dark-Side + płyta Blu-ray z miksem In-Side oraz stereofonicznymi miksami 24-bit/96 kHz; 8-panelowy digipack, 32-stronicowa książeczka)
• 4LP, 2CD, 1Blu-ray – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix | In-Side Mix (płyty z wszystkimi wersjami miksów + miksy stereo 24/96; pprawiona w okładkę książeczka z dodatkowymi informacjami i plakatem) – premiera 8 marca 2024 roku
Strona internetowa: petergabriel.com
zdjęcie główne: fot. Nadav Kander / mat. prasowe Universal Music Polska