W gronie dystrybutorów sprzętu pro audio, którzy podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Soundedit w Łodzi prowadzić będą przygotowane przez siebie warsztaty, ponownie znajdzie się firma Polsound. Zaplanowane przez nią zajęcia odbywać się będą 4 i 5 listopada, obejmując tematy związane z dźwiękiem przestrzennym i pracą z nim w różnych sytuacjach, a także dotyczące domowego studia nagrań oraz odsłuchów studyjnych. O przybliżenie zakresu zagadnień, które zostaną poruszone podczas warsztatów poprosiliśmy Pawła Danikiewicza z firmy Polsound, który będzie jednym z prelegentów.
Podobnie jak podczas wielu poprzednich edycji Festiwalu Soundedit, będą Państwo obecni w Łodzi. W tym roku przygotowali Państwo obszerny blok warsztatów, które odbywać się będą w piątek i sobotę. Proszę pokrótce przybliżyć zakres tematów, które zostaną podczas nich poruszone.
Paweł Danikiewicz: Tegoroczna edycja Soundedit w Łodzi jest w dużej mierze poświęcona realizacjom dźwięku przestrzennego. Będziemy praktycznie prezentowali koncepcję naszego systemu Meyer Sound SpaceMap Go w paru różnych sytuacjach: teatralnych, studyjnych i ogólnie prezentacyjnych. Przedstawimy też rewolucyjny system miksu specyficznie dedykowanego dla produkcji teatralnych w oparciu o najnowszą konsoletę DiGiCo Quantum 338T, która miała swoją premierę w zeszłym tygodniu. Będziemy też mieli polską premierę nowego Shure Spectrum Manager AD600 z rodziny Axient Digital, który organizuje koordynację częstotliwości systemów bezprzewodowych na zupełnie nowym poziomie ze skanami w czasie rzeczywistym… Przedstawimy też co jest ważne i w jaki sposób możemy stworzyć podstawowe środowisko studia domowego, które pozwala na profesjonalnie rezultaty w jakości pozwalającej na oficjalne publikacje muzyki, podcastów etc. Pokażemy też po raz pierwszy w Polsce system odsłuchu studyjnego Meyer Sound Blue Horn stosowany m.in. w najbardziej prestiżowych studiach kinowych w Hollywood. Naprawdę warto do nas zajrzeć!
Przez tytuły części warsztatów zaplanowanych przez Waszą firmę, przewija się dźwięk przestrzenny. Jakie są najważniejsze zalety tego typu systemów z punktu widzenia słuchacza, a jakie wyzwania stoją przed używającymi ich realizatorami?
Paweł Danikiewicz: Reprezentowana przez nas firma Meyer Sound ma w tym zakresie bardzo interesującą propozycję, która jest niejako „wbudowana” do rodziny procesorów głośnikowych Meyer Sound Galaxy. Mowa tu o systemie SpaceMap Go, który wykorzystuje możliwości adresowania wielokanałowego tych procesorów, przedstawiając indywidualną pozycję źródeł w postaci graficznej na tablecie. Można je dowolnie przesuwać palcem na grafice w obrębie wcześniej zdefiniowanej matrycy aktywnych głośników. Te same możliwości oferuje bezpłatny plug-in SpaceMap Go, który możemy zainstalować na poszczególnych kanałach w programach typu Qlab i DAW. To pozwala na przygotowanie miksu dźwięku immersyjnego w naszym preferowanym środowisku roboczym na komputerze. Sama zasada aktywnych w pełni zoptymalizowanych, perfekcyjnie powtarzalnych systemów nagłośnieniowych jest znakiem firmowym produktów Meyer Sound. Dzięki temu możemy stworzyć sobie dowolne układy przestrzenne tych aktywnych zestawów głośnikowych bez potrzeby zastanawiamy się nad konfiguracją wzmacniaczy, optymalizacji i zabezpieczeniu głośników. Budujemy to z identycznych „klocków”, które podłączamy do standardowych procesorów głośnikowych Meyer Sound Galaxy. Bezpłatna aplikacja SpaceMap Go na iPada lub komputery Mac z procesorami M1/M2 wykorzystuje architekturę DSP procesorów Galaxy do ustawienia i adresowania tego układu głośników. Krótko mówiąc jeśli posiadasz już aktywny system głośników Meyer Sound z procesorami Galaxy to system dźwięku immersyjnego mamy jako narzędzie w prezencie.
Poprowadzi Pan w Łodzi warsztaty „Domowe studio profesjonalnej jakości” – czego dokładnie będzie można się podczas nich dowiedzieć i jakie produkty z Państwa oferty dystrybucyjnej zostaną w tym kontekście zaprezentowane?
Paweł Danikiewicz: To będzie odpowiedź na pytanie czy w warunkach domowych możemy stworzyć niedrogie i przyjazne miejsce do stworzenia naprawdę profesjonalnych nagrań. Mowa będzie o podstawowych cechach mikrofonów, interfejsów audio do komputerów, komputerach, programach DAW, monitorach odsłuchowych, słuchawkach i podstawowych zasadach przy wyborze i ewentualnej adaptacji pomieszczenia. Będziemy to praktycznie ilustrowali mikrofonami i słuchawkami Shure, interfejsami TASCAM i monitorami studyjnymi Meyer Sound Amie.
Wasza firma od lat jest obecna na Międzynarodowym Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Jakie są Państwa doświadczenia związane z tą imprezą?
Paweł Danikiewicz: Jesteśmy tu obecni już po raz kolejny. W poprzednich latach mieliśmy większe i mniejsze prezentacje, ale zawsze było to wspaniałe miejsce do spotkania kolegów z branży i platforma do przekazywania specyficznej dla tego środowiska specjalistycznej wiedzy. Jesteśmy reprezentantem najbardziej cenionych i technologicznie zaawansowanych firm pro audio na świecie i chcemy przekazać jak najwięcej tego co nas kręci w ich niesamowitej ofercie.
Warsztaty przygotowane przez firmę Polsound zaplanowano na piątek 4 listopada i sobotę 5 listopada. W obu dniach odbędą się one w Sali B hotelu Hotelu DoubleTree by Hilton. Każdego dnia rozpoczną się o godz. 9:00, a ich harmonogram przedstawia się następująco:
9:00 – Hands on: indywidualne odsłuchy i miks na DiGiCo i Meyer Sound
10:00 – Dźwięk przestrzenny na żywo – Meyer Sound SpaceMap Go [prowadzący: Paweł Daszkiewicz]
11:00 – Realizacja dźwięku w teatrze – DiGiCo soft teatralny dla stołów serii SD(T) [prowadzący: Robert Kondziela]
12:00 – Dźwięk przestrzenny w teatrze [prowadzący: Robert Kondziela]
13:00 – Dźwięk przestrzenny na żywo – Meyer Sound SpaceMap Go [prowadzący: Paweł Daszkiewicz]
14:30 – Domowe studio profesjonalnej jakości – pierwsze kroki z mikrofonami Shure i interfejsami TASCAM [prowadzący: Paweł Danikiewicz]
16:00 – Monitory odsłuchowe najwyższej klasy – Meyer Sound [prowadzący: Paweł Daszkiewicz]
17:00 – Hands on: indywidualne odsłuchy i miks na DiGiCo i Meyer Sound
Przypominamy, że udział w warsztatach towarzyszących Festiwalowi Soundedit ’22 jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.

Strona internetowa festiwalu – soundedit.pl.