O ile muzyka filmowa nagradzana jest Oscarami każdego roku, to rzadziej zdarza się że tematy ściśle związane z muzyką są wyróżniane w innych kategoriach. Najczęściej nagradzane są aktorskie kreacje w biografiach poświęconych muzykom, a czasami nawet całe filmy, ale na ogół trudno w głównych oscarowych kategoriach przebić się filmom o muzykach (a tym bardziej mniej widowiskowym aspektom szeroko pojętej branży muzycznej) nawet do grona nominowanych. Na szczęście, o Oscara walczyć mogą także chociażby filmy dokumentalne – krótko- i pełnometrażowe – w których, w ostatniej dekadzie po statuetki sięgnęli twórcy obrazów, poruszających różne tematy związane z muzykami i muzyką. Tak też było w tym roku, gdyż nagrodę w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny zwyciężył „The Last Repair Shop”.
Twórcami i współreżyserami tego dokumentu są Ben Proudfoot i Kris Bowers, mający już na koncie nominowany do Oscara film „A Concerto Is a Conversation”, którego bohaterem jest dziadek drugiego z nich będący pianistą jazzowym. Nakręcony przez nich „The Last Repair Shop” (pol. „Ostatni warsztat”) jest bardziej uniwersalny, choć u jego podstaw także leżą pewne osobiste doświadczenia twórców. Tytułowy warsztat to wyjątkowe miejsce na mapie Los Angeles, w którym grupa lutników i innych wykwalifikowanych rzemieślników naprawia instrumenty muzyczne. Tym co wyróżnia to miejsce jest fakt, że jest on częścią Los Angeles Unified School District – systemu szkół publicznych w Los Angeles, będącego drugim co do wielkości w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby uczniów.
Co jeszcze istotniejsze, Los Angeles jest jednym z ostatnich miast w USA, które oferuje darmowe instrumenty muzyczne dla uczniów szkół publicznych oraz ich bezpłatną naprawę. Ta ostatnia odbywa się właśnie w tym warsztacie, a dzieje się to nieprzerwanie od 1959 roku. Pracownicy „ostatniego warsztatu” mają pod swoją pieczą łącznie około 80 tysięcy najróżniejszych instrumentów.

W filmie „The Last Repair Shop” poznajemy historię czworga z nich, reprezentujących poszczególne działy tego kalifornijskiego warsztatu. Bohaterami dokumentu są: Dana Atkinson naprawiający instrumenty strunowe, pochodząca z Meksyku Paty Moreno zajmująca się instrumentami dętymi blaszanymi, Duane Michaels odpowiedzialny za instrumenty dęte drewniane oraz Steve Bagmanyan – stroiciel zajmujący się pianinami i fortepianami. Ten ostatni – ormiański uchodźca z Azerbejdżanu – jest jednocześnie kierownikiem warsztatu. Cała czwórka opowiada w tym filmie zarówno o swoich losach, jak również o tym, jak trafili do tego miejsca i co ono dla nich znaczy, a także o naprawianych przez siebie instrumentach. W dokumencie pojawiają się także uczniowie będący beneficjentami inicjatywy LAUSD, grający na instrumentach, które ów warsztat ma pod opieką.
Dokumentowi towarzyszy ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Katyę Richardson i Krisa Bowersa. Ostatnim akcentem filmu jest utwór „The Alumni” napisany przez Bowersa, wykonywany przez obecnych i byłych uczniów publicznych szkół w Los Angeles, którzy teraz lub w przeszłości korzystali z programu darmowego udostępniania instrumentów muzycznych.
Film wyprodukowany przez założoną przez Proudfoota firmę Breakwater Studios miał premierę na Telluride Film Festival we wrześniu ubiegłego roku. Dystrybucją niespełna 40-minutowego dokumentu zajęły się Searchlight Pictures i L.A. Times Studios. Ta druga firma udostępniła „The Last Repair Shop” na swoim kanale w serwisie YouTube. Dzięki temu ów film nagrodzony teraz Oscarem możecie obejrzeć bezpłatnie w całości:
Kris Bowers będący współreżyserem „The Last Repair Shop” jest nie tylko twórcą filmów dokumentalnych, ale także pianistą i kompozytorem. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak „Green Book”, „The United States vs. Billie Holiday”, „Respect”, „King Richard”, „Chevalier”, „Origin” czy nowa wersja „The Color Purple”. Jego muzyka znalazła się także w serialach „Bridgerton”, „Queen Charlotte: A Bridgerton Story” czy „Secret Invasion”.
Strona internetowa filmu: breakwaterstudios.com/the-last-repair-shop