Brytyjska firma Solid State Logic postanowiła wykonać kolejny krok w rozwoju mikserów studyjnych prezentując niedawno nową w pełni analogową konsoletę o nazwie Oracle, oferującą funkcje wielkoformatowe w kompaktowej obudowie, z natychmiastowym i kompletnym przywoływaniem wszystkich ustawień przetwarzania, routingu, wzmocnienia i panoramy. Dzięki możliwości natychmiastowego przełączania się między konfiguracjami miksowania lub nagrywania, zmiany przebiegu sesji w czasie krótszym niż potrzebuje artysta na zmianę utworu, nowa technologia ActiveAnalogue zastosowana w tym mikserze znacznie zwiększa potencjalną wydajność każdego studia, zapewniając jednocześnie autentyczne analogowe brzmienie, którego pragną artyści i producenci.
Konsoleta Oracle umożliwiająca miksowanie jednocześnie do 112 kanałów wejściowych będzie dostępna w kilku gotowych konfiguracjach. Do wyboru mamy wersje z 24 lub 48 kanałami mono In-line, a także z 24 lub 48 przedwzmacniaczami mikrofonowymi PureDrive nowej generacji. Niezależnie od konfiguracji, mikser oferuje też 4 szyny Stereo Mix Bus, 16 szyn Track Bus, 10 wysyłek Aux (stereo/mono), 16 grup stereo „Flex” oraz 5 wyjść monitorowych stereo. Rewolucyjna technologia ActiveAnalogue firmy Solid State Logic łączy w sobie najwyższą jakość dźwięku oraz moc analogowego przetwarzania i sumowania SSL z ultraprecyzyjną regulacją i aktywnym systemem sterowania. Na nowo definiuje profesjonalną produkcję audio, zachowując niepowtarzalne analogowe ciepło i głębię, na których polegają producenci i inżynierowie, jednocześnie całkowicie eliminując wady studia bazującego na analogowych konsoletach. Nowa sygnatura dźwiękowa SSL Sonic Signature łączy w sobie technologię Drive znaną z preampów mikrofonowych SSL PureDrive, magistrale prądowe wprowadzone w ORIGIN oraz różne rodzaje nasycenia harmonicznego dostępne w całej konsoli. Oracle zapewnia niespotykane dotąd możliwości przywoływania i resetowania ustawień oraz elastyczność brzmienia. Mikser zdolny do generowania pięknie precyzyjnego dźwięku SuperAnalogue oraz palety analogowych brzmień, uosabia DNA klasycznych konsolet SSL przenosząc firmowe brzmienie w technologiczną przyszłość.

W torach sygnałowych konsolety Oracle umieszczono procesory channel strip „Future Analogue” zachowujące z jednej strony uwielbiane elementy klasycznych mikserów SSL, a z drugiej łączące je z najnowszymi obwodami analogowymi. Każdy z kanałów ma tradycyjną konstrukcję in-line z oddzielnymi ścieżkami „nagrywania” i „monitorowania”, niezależną regulacją wzmocnienia wejściowego i poziomu wyjściowego oraz elastycznością routingu przetwarzania. Poza preampem mikrofonowym PureDrive z dedykowaym pokrętłem Drive znajdziemy dedykowane potencjometry służące do regulacji czułości wejściowej, filtra, poziomu wysyłek AUX czy 4-pasmowego korektora parametrycznego E Series „242 Black Knob” stanowiącego swoiste „serce” każdego kanału. Oferuje on przełączane charakterystyki brzmieniowe, umożliwiając płynne przechodzenie między „agresywnym” brzmieniem serii E o stałym współczynniku Q, a „gładkim” charakterem serii G o zmiennym współczynniku Q. Oba tryby zapewniają dedykowany filtr HP, wybieralne krzywe Shelf/Bell dla wysokich i niskich częstotliwości oraz w pełni parametryczne pasma średnich częstotliwości. Cała ta moc obliczeniowa na kanał może być „zlinkowana” w pary kanałów, aby zapewnić prosty, pojedynczy zestaw elementów sterujących do obsługi źródeł stereo. Każda ścieżka ma niezależny, przełączalny i ruchomy punkt INSERT i jest wyposażona w niezależne wyjście DIRECT do bezpośredniego wysyłania ścieżki lub grupy do DAW. W każdym kanale znajdziemy też motoryzowany tłumik 100 mm, który można przypisać do ścieżek Small lub Large Fader. Ekran kanału o wysokiej rozdzielczości wyświetla informacje o poziomie głośnośi i położeniu w panoramie, a także pełną nazwę ścieżki. W zależności od wybranego trybu pracy, na ekranach znajdujących się nad sekcjami kanałów wyświetlane mogą być mierniki w stylu VU lub Plasma.

Architektura magistrali Oracle charakteryzuje się innowacyjną elastycznością, a łącznie mamy do dyspozycji 34 magistrale miksujące, do których dostęp ma każdy kanał (16 × Track Bus, 10 × Aux Bus i 4 × Stereo Mix Bus). Auxy można skonfigurować jako indywidualne magistrale mono lub połączyć w pary, tworząc do pięciu wysyłek stereo, idealnych do zadań związanych z podmiksami Foldback, ścieżkami mono lub stereo lub wysyłaniem efektów. Każda ścieżka kanału może być kierowana indywidualnie lub jednocześnie do dowolnej lub wszystkich tych magistrali, co daje możliwość tworzenia miksów do oddzielnego wyjścia lub miksów równoległych do niezależnego przetwarzania przed sumowaniem do magistrali głównej A. Sekcja środkowa miksera Oracle pełni funkcję swoistego centrum kontroli, zapewniając wizualną informację zwrotną i dotykową kontrolę nad kluczowymi funkcjami konsoli. Wszystkie informacje i poziomy dotyczące sterowania magistralami głównymi, ścieżkami i magistralami pomocniczymi oraz powrotów są dostępne za pośrednictwem wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości a także enkoderów.

W konsolecie tej znajdziemy m.in. zintegrowane procesory THE BUS+ i Dynamic EQ, szerokie możliwości monitorowania sygnałów (łącznie z dźwiękiem immersyjnym), trzy niezależne kanały Foldback, wyjście słuchawkowe, cztery stereofoniczne wejścia zewnętrzne, osiem elastycznych grup wejściowych stereo sterowanych faderami czy kodowanie M/S. W przypadku największych sesji mamy możliwość połączenia ścieżek do miksowania zarówno z suwaków nagrywania, jak i monitorowania, niezależnych insertów ścieżek i wyjść Direct. Oprócz wielu równoległych miksów sub i stem z czterech Mix Busów, szyn Aux i Track oraz 24-kanałowego processing racka, Oracle może miksować do 48 ścieżek, z 16 miksami stereo sub i główną magistralą stereo, wszystko pod kontrolą suwaków. Dodatkowa szafa z 24 kanałami liniowymi podwaja liczbę przetwarzanych kanałów, zapewniając do 96 ścieżek do miksowania. Od czasu wprowadzenia serii AWS, zintegrowana z mikserem kontrola DAW firmy SSL pozwala inżynierom natychmiast przejść ze świata analogowego do miksowania hybrydowego i in-the-box, jednocześnie korzystając z wydajności konsoli mikserskiej. W przypadku Oracle możemy przełączać fadery między przetwarzaniem analogowym a kontrolą DAW za pomocą klawisza FOCUS (także dla poszczególnych sekcji).

Na potrzeby sterowania, konfiguracji i zarządzania sesjami nowej konsolety przygotowano pakiet aplikacji O-Control przeznaczony dla komputerów PC i Mac. Poszczególne aplikacje (O-Setup, O-Session, O-View) mogą działać samodzielnie w trybie offline i w ten sposób mogą być używane jako narzędzia do edycji, aktualizacji czy tworzenia informacji o projekcie z lub dla konsolet Oracle. Aplikacje mogą też w połączeniu z konsolą, pomagając w konfiguracji i zarządzaniu sesjami, np. zapisywaniu/wczytywaniu ustawień wstępnych, snapshotów i projektów. Za sprawą technologii ActiveAnalogue możliwe stało się tworzenie przez Oracle szablonów, które przywołują wszystkie ustawienia i routing. Każdy producent i inżynier ma swój sposób pracy, a szablony mogą służyć jako punkt wyjścia dla konkretnych zastosowań. W połączeniu z aplikacją O-Control, mikser ten sprawia, że konfiguracja konsoli jest niezwykle szybka, umożliwiając rozpoczęcie nagrywania i miksowania szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Poza konsoletą, której panel wypełniają pokrętła, suwaki, przyciski i inne kontrolery, a pracę ułatwiają duże ekrany, typowy system Oracle obejmować będzie też dwie „skrzynie” zwane processing rack. Mogą one być umieszczona zarówno blisko miksera, jak również w oddaleniu od niego, nawet w innym pomieszczeniu. Jedna „szafa” służy do obsługi sekcji centralnej, a druga obsługuje kanały. W zależności od specyfikacji, system może obejmować jedną lub dwie szafy I/O, co daje łącznie dwie lub trzy szafy. Owe racki są aktywnie chłodzone, ale zaprojektowane tak, aby poziom hałasu akustycznego był niższy niż NR25.
Więcej informacji na stronie solidstatelogic.com.
Dystrybutorem produktów firmy Solid State Logic jest Commercial Audio.