Chociaż uroczysta gala wręczenia prestiżowych nagród Polar Music Prize odbędzie się za dwa miesiące, już teraz ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów tego wyróżnienia. Pierwszym z nich jest amerykański songwriter, producent, aranżer i gitarzysta Nile Rodgers, a drugim fiński dyrygent i kompozytor Esa-Pekka Salonen.
Od ponad trzydziestu lat za sprawą nagrody Polar Music Prize doceniana i celebruje jest doskonałość w muzyce. W tym roku, do grona pionierów i innowatorów ze świata muzyki współczesnej i klasycznej, którzy zostali uhonorowani tym prestiżowym wyróżnieniem dołączą Nile Rodgers i Esa-Pekka Salonen. Podczas uroczystej ceremonii w Sztokholmie w obecności szwedzkiej rodziny królewskiej otrzymają oni nie tylko statuetkę, ale także nagrodę pieniężną w wysokości jednego miliona koron szwedzkich (około 94,000 USD).
Marie Ledin – dyrektor zarządzająca Polar Music Prize tak wypowiedziała się na temat tegorocznych laureatów:
W przypadku Nile’a Rodgersa oddajemy cześć przełomowemu pionierowi, którego dziedzictwo obejmuje działalność jako współzałożyciela CHIC oraz producenta muzycznego i twórcy stojącego za wieloma najwspanialszymi muzykami świata. Wpływ Nile’a na popkulturę jest nieporównywalny, a jego ponadczasowe piosenki będą nadal zachwycać, podnosić na duchu i inspirować przez wiele lat.
Esa-Pekka Salonen jest innowatorem. Jego artystyczna ciekawość, kreatywność i przyszłościowe podejście do komponowania i dyrygowania torują drogę w muzyce klasycznej. Jest mistrzem brzmienia, doskonale równoważącego dźwięk i emocje, aby produkować i prowadzić muzykę, która głęboko porusza słuchacza.
Z radością witamy Nile’a Rodgersa i Esę-Pekkę Salonena jako laureatów Polar Music Prize 2024. To naprawdę dwie ikony muzyki współczesnej i klasycznej.
Nile Rodgers to nagradzany GRAMMY songwriter, kompozytor, producent, aranżer i gitarzysta, wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame i Songwriters Hall of Fame. W 2023 został pierwszą osobą, która jednego roku otrzymała nagrodę GRAMMY za całokształt twórczości oraz statuetkę za najnowsze dzieło (piosenkę „Cuff It” wykonywaną przez Beyoncé). Jako współzałożyciel zespołu CHIC był jednym z pionierów stylu, który doprowadził do powstania takich przebojów jak „Le Freak” (najlepiej sprzedającego się singla w historii Atlantic Records), a jednocześnie zwiastował nadejście hip-hopu takimi utworami jak „Good Times” czy „Rapper’s Delight”.

Jego działalność pod szyldem CHIC Organisation, wiąże się z powstaniem takich utworów jak „We Are Family” dla Sister Sledge i „I’m Coming Out” dla Diany Ross, a także jego produkcjami dla takich artystów jak David Bowie („Let’s Dance”), Madonna („Like A Virgin”) czy Duran Duran („The Reflex”). Nie sposób nie wspomnieć też o ponad 500 milionach albumów i 100 milionach singli sprzedanych na całym świecie. Nile Rodgers nie stronie od projektów wyznaczających trendy, czego przykładem może być współpraca z takimi artystami jak Daft Punk („Get Lucky”), Daddy Yankee („Agua”), LE SSERAFIM („Unforgiven”) czy Beyoncé („Cuff It”).
Na wiadomość o uhonorowaniu go Polar Music Prize, Nile Rodgers powiedział:
To dla mnie ogromny zaszczyt. Mam przyjazne związki ze Szwedami, odkąd pamiętam, a Wasze wczesne uznanie dla sztuki ludzi o innym kolorze skóry – od Erica Dolphy’ego po Jimiego Hendrixa – jest dla mnie bardzo ważne. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ wielu moich ulubionych autorów piosenek, od Bjorna i Benny’ego, przez Maxa Martina po mojego drogiego przyjaciela, zmarłego Tima „Avicii” Berglinga, zmieniło muzykę na całym świecie. Nie mogę się doczekać przyjazdu do Sztokholmu, aby odebrać tę niesamowitą nagrodę.
Fiński kompozytor i dyrygent Esa-Pekka Salonen jest dyrektorem muzycznym San Francisco Symphony, a także honorowym dyrygentem Los Angeles Philharmonic, londyńskiej Philharmonia Orchestra czy Swedish Radio Symphony Orchestra. Jest zaangażowany w działalność Colburn School w Los Angeles, rozwijając i prowadząc Negaunee Conducting Program – inicjatywę stypendialną, której celem jest rozwój umiejętności młodych adeptów sztuki dyrygenckiej i przygotowanie ich do zawodu. Salonen jest również współzałożycielem Baltic Sea Festival – jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką klasyczną odbywających się w Szwecji.

Jego kompozycje obejmują zarówno wielkoformatowe dzieła na orkiestrę, jak jego niedawna Sinfonia concertante na organy i orkiestrę, Koncert wiolonczelowy skomponowany dla Yo-Yo My czy i Dadaist Karawane na orkiestrę i chór, po wirtuozowskie dzieła na instrumentalistów solowych i zespoły kameralne, a także muzykę do filmów. Współpracował intensywnie z reżyserami operowymi, choreografami i innymi artystami. Regularnie wykorzystuje w swojej pracy najnowocześniejsze technologie – ostatnio podczas pierwszego w swoim rodzaju przedstawienia „Prometeusza” Skriabina z zapachami przygotowanymi przez głównego perfumiarza Cartiera czy nominowanych do GRAMMY nagrań dzieł Ligetiego i Strawińskiego w wersji z dźwiękiem przestrzennym.
Nagrody Polar Music Prize, których pomysłodawcą był Stig Anderson, są przyznawane od 1992 roku. W gronie dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Chuck Berry, Björk, Ray Charles, Bob Dylan, Peter Gabriel, Dizzy Gillespie, Emmylou Harris, Keith Jarrett, Elton John, Quincy Jones, Angélique Kidjo, B.B. King, Kronos Quartet, Witold Lutosławski, Miriam Makeba, Max Martin, Paul McCartney, Joni Mitchell, Robert Moog, Ennio Morricone, Yossou N’Dour, Iggy Pop, Sonny Rollins, Wayne Shorter, Paul Simon, Patti Smith, Bruce Springsteen, Sting, Stevie Wonder czy członkowie zespołów Pink Floyd, Led Zeppelin i Metallica.
Więcej informacji na stronie www.polarmusicprize.org.
zdjęcie główne: fot. Jill Furmanovsky / mat. prasowe Polar Music Prize