We wrześniu do sprzedaży trafi kolejna kolekcja zawierająca niepublikowane wcześniej nagrania Boba Dylana zatytułowana „Springtime In New York: The Bootleg Series Vol. 16 (1980-1985)”. Jak łatwo zgadnąć będzie to już szesnasta pozycja z bootlegowej serii artysty.
W tym przypadku opublikowane zostaną utwory z pierwszej połowy lat 80. XX wieku, a komiplacja „Springtime In New York: The Bootleg Series Vol. 16 (1980-1985)” zostanie wydana przez Columbia Records i Legacy Recordings w kilku wersjach. Premiera jest wyznaczona na 17 września br. Album będzie dostępny w wersji na dwóch płytach CD zawierających łącznie 25 utworów oraz na dwóch płytach winylowych (łącznie 11 utworów). O wiele bogatszy będzie pakiet deluxe zawierający łącznie aż 57 pozycji. We wczesnych latach osiemdziesiątych, gdy przemysł muzyczny zmagał się z pojawieniem nowych trendów i technologii – od MTV, po płyty kompaktowe i nagrania cyfrowe, Bob Dylan pisał i nagrywał nowe piosenki, tworząc istotny rozdział w swoim studyjnym katalogu. Był to dla niego bogaty okres twórczy związany z albumami „Shot of Love”, „Infidels” oraz „Empire Burlesque”. W przypadku tego wydawnictwa mamy do czynienia z niepublikowanymi wcześniej utworami, alternatywnymi wersjami, nagraniami z prób oraz zapisami występów na żywo.
Wersja deluxe albumu „Springtime In New York: The Bootleg Series Vol. 16 (1980-1985)” zawiera 57 nagrań Boba Dylana, z których 54 nie były wcześniej publikowane w żadnym formacie. Na albumie znalazły się dwa fragmenty „Shot of Love”: „Let It Be Me” – wydany jako B-side do singla „Heart of Mine” oraz „Don’t Ever Take Yourself Away” – oryginalnie wydany na ścieżce dźwiękowej „Hawaii Five-O: Original Songs from the Television Series”. Trzeci wydany wcześniej utwór to „Death Is Not The End”, który został opublikowany w krótszym wydaniu na „Down In The Groove”. Teraz po raz pierwszy ukaże się w pełnej wersji. Pięciopłytowe wydawnictwo zawiera dodatkowo 100-stronicową książeczkę w twardej oprawie oraz zdjęcia artysty.
Pierwsza płyta „Springtime In New York: The Bootleg Series Vol. 16” została nagrana w 1980 i 1981 roku. Ukazuje Boba Dylana ćwiczącego różne wersje utworów ze swojego katalogu, próbując przy tym przearanżować niektóre z nich. W tych latach powstało również kilka coverów, jak „Mystery Train”, „Sweet Caroline” czy „Fever”. W ich nagraniu wzięli udział Fred Tackett na gitarze, Davis Mansfield na mandolinie, Willie Smith na klawiszach, Mick Taylor na basie i Jim Keltner na perkusji. Za chórki odpowiedzialni byli Clydie King, Carolyn Dennis, Gwen Evans oraz Regina McCrary.

Druga płyta z kolei to zbiór niepublikowanych utworów Boba Dylana oraz alternatywnych wersji z wyprodukowanego przez Chucka Plotkina albumu „Shot of Love”. Krążki numer trzy i cztery skupiają materiał, który powstał na album „Infidels”, przy tworzeniu którego wzięli udział Mark Knopfler (na gitarze), Mick Taylor (również na gitarze), Alan Clark (na klawiszach), Robbie Shakespeare (na basie) oraz Sly Dunbar (na perkusji). Utwory z sesji nagraniowej do płyty „Infidels” zostały wyprodukowane przez samego Boba Dylana oraz Marka Knopflera. W ich skład wchodzą niewydane wcześniej wersje „Blind Willie McTell” oraz „Jokerman”.
Piąta płyta zawiera utwory w wersji live, takie jak: „Enough is Enough” z koncertu w Slane Castle w Irlandii czy „License to Kill” nagrane podczas występu w programie Davida Lettermana w 1984 roku. Reszta piosenek to alternatywne wersje i fragmenty sesji nagraniowej do „Empire Burlesque”, w tym premierowe kompozycje: „Straight A’s in Love”, „New Danville Girl” oraz wczesna wersja „Brownsville Girl”.
Główną dyskografię Boba Dylana zamyka płyta „Rough and Rowdy Ways” wydana w 2020 roku, będąca 39. albumem studyjnym w dorobku artysty.
Strona internetowa artysty: www.bobdylan.com