Jak powszechnie wiadomo, studio nagraniowe realizujące szeroką gamę projektów powinno być odpowiednio wyposażone, a do tyczy to oczywiście także mikrofonów. Aby móc spełnić wszystkie oczekiwania klientów, a także mieć możliwość realizacji różnych zadań i nagrywania najróżniejszych źródeł dźwięku warto mieć odpowiednio dobraną, a jednocześnie zróżnicowaną kolekcję mikrofonów. Co jednak, gdy znajdziemy się w sytuacji, w której musimy sobie radzić mając do dyspozycji ograniczony wybór sprzętu, a do tego mało czasu? W takim położeniu znalazł się niedawno indyjski producent i realizator Sai Shravanam.
Za pośrednictwem firmy Neumann – gdyż dotyczy ona jej produktów – podzielił się on niedawno historią, która spotkała go w ubiegłym roku poczas lockdownu. Otóż otrzymał zlecenie nagrania i zmiksowania muzyki do klipu łączącego w sobie śpiew, jogę i taniec. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie okazało się że muzycy zjechali już do studia, a o miał do dyspozycji jedynie parę małomembranowych mikrofonów Neumann KM 184. Sai Shravanam musiał zatem polegać tylko na nich i wynieść swą kreatywność na wyższy pomoc. Przy pomocy tych pojemnościowych „paluszków” nagrał nie tylko główny wokal i chórek, ale także poszczególne instrumenty, w tym typowe indyjske bębny (pakhavaj, mridanga, tabla) czy swarmandal, czyli harfę indyjską. Sytuacja ta pozwoliła mu zrozumieć, że jeśli dobrze znasz swoje mikrofony, otwiera to przed tobą całkiem nowe możliwości.
Neumann KM 184 to studyjny mikrofon kardioidalny mikrofon z serii 180 charakteryzujący się pasmem przenoszenia 20 Hz – 20 kHz, czułością 15 mV/Pa (±1 dB), impedancją 50 Ohm, maks. SPL 138 dB (THD 0.5%) oraz odstępem sygnału od szumu 81 dB (A-ważone, 94 dB SPL). Wymaga on zasilania Phanton +48V (±4 V) i jest wyposażony w standardowe 3-pinowe gniazdo XLR. Mikrofon ten wyróżnia się delikatnym podbiciem pasma w okolicach 9 kHz, dzięki czemu pozwala uzyskać lepszy balans brzmienia, które jest bardziej „świeże” i „żywe” niż w przypadku poprzednika, którym był model KM 84. Różnicę tę uzyskano poprzez zmianę otworów w tylnej części kapsuły. KM 184 nadaje się zarówno do domowego jak również profesjonalnego studia nagraniowego, a ponadto mikrofon ten sprawdzi się także w broadcaście czy na scenie. Nadaje się do obsługi szerokiej gamy źródeł dźwięku, a jak widać po przykładzie z Indii, można używać ich do zadań, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli.

Jeśli chcecie posłuchać projektu, o którym w powyższym filmie mówił Sai Shravanam, to klip ten znajdziecie go poniżej:
Więcej informacji na stronie neumann.com.
Dystrybutorem produktów marki Neumann jest Aplauz.