Już od ponad półwiecza w ofercie koncernu Yamaha – poza bardzo szeroką gamą instrumentów – znajduje się także sprzęt Pro Audio przeznaczony do wykorzystywania na scenie oraz w studiu. Tę ostatnią grupę produktów reprezentują m.in. monitory odsłuchowe, których aktualna oferta obejmuje m.in. modele z serii HS. Postanowiliśmy przypomnieć ich najważniejsze cechy i parametry.
Historia monitorów studyjnych marki Yamaha sięga lat 70. XX wieku, a największą chyba legendą są odsłuchy NS-10 z 1978 roku, które doczekały się kilku odmian (ostatnia była produkowana do 2001 roku), a modele te do dziś goszczą w wielu studiach nagraniowych na całym świecie. Pod koniec lat 90. na rynek trafiły aktywne monitory MSP5, a w kolejnych latach firma wprowadziła do oferty kolejne modele z serii MSP. W 2005 roku Yamaha zaprezentowała nową linię monitorów studyjnych – HS, która osiem lat później doczekała się odświeżenia. To właśnie ta druga generacja odsłuchów HS wprowadzona do oferty w 2013 roku jest cały czas dostępna w sprzedaży. Do wyboru mamy trzy zestawy dwudrożne różniące się średnicą głośnika średnio-niskotonowego oraz przeznaczony do współpracy z nimi subwoofer.
Aktywne odsłuchy bliskiego pola składające się na tę serię to HS5 (głośniki: 5” + 1”; moc dynamiczna: 45 W + 25 W; pasmo przenoszenia: 54 Hz – 30 kHz [-10 dB]), HS7 (głośniki: 6.5” + 1”; moc dynamiczna: 60 W + 35 W; pasmo przenoszenia: 43 Hz – 30 kHz [-10 dB]) i HS8 (głośniki: 8” + 1”; moc dynamiczna: 75 W + 45 W; pasmo przenoszenia: 38 Hz – 30 kHz [-10 dB]). Woofery wyróżniają się charakterystyczną dla monitorów Yamaha białą membraną, a tweeter osadzony w wyprofilowanym falowodzie jest zabezpieczony metalową siatką. W każdym z trzech modeli zwrotnica dzieli pasmo w punkcie 2 kHz. Dopełnieniem serii jest subwoofer HS8S o mocy dynamicznej 150 W, wyposażony w głośnik niskotonowy o średnicy 8 cali (pasmo przenoszenia: 22 – 160 Hz [-10 dB]).

Wszystkie trzy monitory dwudrożne zostały wyposażone w symetryczne wejścia typu XLR i jack 1/4”, pokrętło LEVEL oraz dwa 3-pozycyjne przełączniki – ROOM CONTROL (0/-2/-4 dB @ <500 Hz) i HIGH TRIM (+2/0/-2 dB). W subwooferze HS8S mamy z kolei do dyspozycji symetryczne wejścia i wyjścia typu XLR (L, R) oraz wejścia typu jack 1/4” (L, R), a także potencjometr LEVEL, przełącznik PHASE oraz filtr górno- i dolnoprzepustowy (każdy z pokrętłem pozwalającym określić częstotliwość graniczną w zakresie 80 – 120 Hz). Dla filtra górnoprzepustowego dostępny jest dodatkowo włącznik.

Zarówno odsłuchy bliskiego pola jak i mogący współpracować z nimi subwoofer zamknięto w obudowach bass-reflex, zaprojektowanych tak, aby możliwie najlepiej zminimalizować rezonans oraz zwiększyć efektywność i skuteczność reprodukcji brzmienia. Wykonano je z płyt MDF, a otwór specjalnie zaprojektowanego tunelu ulokowany jest z tyłu w przypadku modeli dwudrożnych oraz od frontu w przypadku zestawu niskotonowego. Jako że w HS8S głośnik jest skierowany w dół, subwoofer jest fabrycznie umieszczony na nóżkach. Monitory HS5, HS7 i HS8 są dostępne w czarnym lub białym wykończeniu, natomiast subwoofer tylko w pierwszym z kolorów.

Monitory dwudrożne z tej serii oferowane są również w wersji HS-I. Te odmiany odsłuchów wyróżniają się otworami montażowymi umieszczonymi na czterech ściankach, dzięki czemu mogą być one przymocowane do ściany czy sufitu przy wykorzystaniu odpowiednich uchwytów i akcesoriów.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.