Chociaż artysta ten jest obecny na scenie muzycznej od ponad sześćdziesięciu lat, wielu młodszych kolegów po fachu może mu zazdrościć energii, a przede wszystkim charyzmy. O kim tu mowa? Oczywiście o wokaliście brytyjskiego zespołu The Rolling Stones. Mick Jagger od lat nieprzerwanie porywa wraz z nią tłumy i zdobywa serca kolejnych generacji fanów. Z tego też powodu znają go niemal wszyscy, ale nie przeszkadza to przybliżyć jego sylwetki. Okazja ku temu jest wyjątkowa, gdyż piosenkarz kończy właśnie 80 lat…
Michael Philip Jagger urodził się 26 lipca 1943 roku w Dartford w angielskim hrabstwie Kent i od najmłodszych lat lubił śpiewać, na co miał możliwość m.in. w kościelnym chórze. Chociaż ich drogi rozeszły się na kilka lat, już w szkole podstawowej poznał rówieśnika, z którym do dziś gra w jednym zespole. Był nim oczywiście Keith Richards, z którym fascynacja muzyką połączyła go znowu dekadę później. Swój pierwszy garażowy zespół Mick Jagger założył jednak z Dickiem Taylorem w połowie lat 50. XX wieku, a grupa ta miała w repertuarze piosenki Muddy’ego Watersa, Chucka Berry’ego, Little Richarda, Howlin’ Wolfa czy Bo Diddleya. W 1961 roku Jagger przypadkowo spotkał Richardsa na dworcu kolejowym, a współdzielone przez nich zainteresowanie rhythm & bluesem doprowadziło do tego, że wkrótce rozpoczęła się ich wspólna muzyczna przygoda. Keith Richards dołączył do Jaggera i Taylora, a gdy trio to powiększyło się do kwintetu młodzi muzycy nadali zespołowi nazwę the Blues Boys. W tym czasie jednak Mick Jagger nie wiązał jeszcze swojej przyszłości w całości z muzyką, dlatego rozpoczął studia na London School of Economics wybierając kierunek rachunkowość i finanse. Widział się także jako przyszły dziennikarz lub polityk…
Mieszkając w Londynie, wiosną 1962 roku poznali w jednym z tamtejszych klubów nieco młodszych chłopaków grających w formacji Alexisa Kornera – Blues Incorporated, w tym Briana Jonesa, Iana Stewarta i Charliego Wattsa. Następnie sprawy potoczyły się bardzo szybko, gdyż gdy Jones postanowił założyć nowy, własny zespół, szybko dołączyli do niego Stewart, Jagger, Richards i Taylor oraz Tony Chapman. Już 12 lipca tego roku grupa dała pierwszy koncert pod szyldem The Rollin’ Stones występując w Marquee Club. Mick i Keith przeprowadzili się w tym czasie do mieszkania Briana Jonesa w londyńskiej dzielnicy Chelsea. Gnieździli się tam bez ogrzewania, słuchając w wolnym czasie płyt oraz grając i śpiewając bluesa. Jesienią 1963 roku Jagger przerwał studia w londyńskim LSE, by kontynuować karierę muzyczną.
W tym okresie skład The Rolling Stones nadal się krystalizował. Pod koniec 1962 roku nowym basistą został Bill Wyman, a w styczniu 1963 roku oficjalnie dołączył do zespołu perkusista Charlie Watts. Wkrótce potem grupa rozpoczęła koncertowanie prezentując publiczności głównie chicagowskiego bluesa. Kolejnym krokiem w rozpoczynającej się karierze zespołu było podpisanie kontraktu z wytwórnią Decca i nagranie pierwszej płyty zatytułowanej po prostu „The Rolling Stones”. Po niej nastąpiły kolejne, a popularność zespołu rosła z każdym krążkiem. Podobnie jak w The Beatles, także u Stonesów za tworzenie zdecydowanej większości utworów odpowiadał autorski tandem – w tym przypadku Mick Jagger i Keith Richards. W lipcu 1969 roku zmarł założyciel i pomysłodawca The Rolling Stones – Brian Jones, a reszta zespołu postanowiła kontynuować działalność przyjmując nowego gitarzystę – Micka Taylora. Sześć lat później jego miejsce zajął Ronnie Wood, a w 1993 roku grupę opuścił Wyman. W 2021 roku zmarł Charlie Watts i obecnie Stonesi to trio wspomagane przez innych muzyków. Przez sześćdziesiąt lat działalności, The Rolling Stones wylansowali całe mnóstwo przebojów, które przeszły do historii muzyki rockowej. Spory w tym udział także głosu i sposobu śpiewania Micka Jaggera oraz jego niezwykłej charyzmy i energii.
Choć z Keithem Richardsem znają się dosłownie od dziecka, to ich wieloletnia przyjaźń i współpraca nie była przez cały czas usłana różami. W połowie lat 80. XX wieku panowie pokłócili się co doprowadziło do zawieszenia działalności przez Stonesów, a Mick skoncentrował się na karierze solowej. Pierwszy album sygnowany własnym nazwiskiem wydał w 1985 roku, a drugi ukazał się dwa lata później. W 1988 roku doszło do zgody z Richardsem i The Rolling Stones kontynuowali wspólną działalność koncertową i fonograficzną, ale Jagger co jakiś czas nagrywał także solo. Były to jednak sporadyczne projekty gdyż od 1993 roku ukazały się tylko dwa jego solowe krążki (nie licząc ścieżki dźwiękowej do filmu „Alfie” i kompilacji największych przebojów). Trzeba też jednak pamiętać że również Stonesi w ostatnich dekadach nie nagrywali zbyt wiele, spędzając wiele czasu na trasach koncertowych.
Poza karierą muzyczną, Mick Jagger od ponad 50 lat próbuje swych sił jako aktor. Od 1970 roku pojawił się w kilku różnych filmach i serialach, ale jego związki z branżą filmową nie ograniczają się tylko do tego, gdyż jest on także producentem w ramach firm założonych z różnymi partnerami biznesowymi, a także stworzył kilka ścieżek dźwiękowych.
Za swój dorobek artystyczny i wkład w rozwój muzyki Mick Jagger otrzymał w grudniu 2003 roku tytuł szlachecki, a wspólnie z The Rolling Stones został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, jak również do podobnej, brytyjskiej Galerii Sław. Razem ze Stonesami został laureatem GRAMMY i szeregu innych nagród. O ile muzycznie Jagger jest od ponad sześćdziesięciu lat związany z jednym zespołem to w życiu prywatnym było zupełnie inaczej, czego dowodem jest ośmioro dzieci, które muzyk ma z pięcioma różnymi partnerkami. Obecnie Mick jest już nie tylko dziadkiem, ale i pradziadkiem, na razie nie widać aby któryś z jego potomków kontynuował muzyczne tradycje…
Przyglądając się bogatej karierze Micka Jaggera i fonograficznemu dorobkowi – z grupą The Rolling Stones i solo – trudno wybrać zaledwie kilka utworów ukazujących jego kunszt kompozytorski i wokalny, gdyż piosenek takich powstało przez lata naprawdę wiele. Aby jednak zakończyć ten artykuł muzycznym akcentem prezentujemy poniżej 10 utworów prezentujących różne oblicza Micka Jaggera, reprezentujące różne okresy jego kariery.
1)
„(I Can’t Get No) Satisfaction” [„Out of Our Heads”, 1965]
2)
„Paint It Black” [1966]
3)
„Gimme Shelter” [„Let It Bleed”, 1969]
4)
„Wild Horses” [„Sticky Fingers”, 1971]
5)
„Angie” [„Goats Head Soup”, 1973]
6)
„Start Me Up” [„Tattoo You”, 1981]
7)
„Just Another Night” [„She’s the Boss”, 1985 – solo]
8)
„Let’s Work” [„Primitive Cool”, 1987 – solo]
9)
„Sweet Thing” [„Wandering Spirit”, 1993 – solo]
10)
„Anybody Seen My Baby?” [„Bridges to Babylon”, 1997]
zdjęcie główne: fot. Bryan Adams / mat. prasowe Universal Music Polska