W dniach 9-10 sierpnia, jubileuszowe, 15. Męskie Granie zagościło na terenach Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Za nami dwa dni rewelacyjnych i różnorodnych koncertów. Prezentujemy relację z drugiego dnia tej uwielbianej przez publiczność letniej imprezy.
Scena Główna w drugim dniu Męskiego Grania 2024 w Krakowie została zainaugurowana przez koncert Zalii, czyli Julii Zarzeckiej. Następnie zabrzmiała na niej muzyka do filmu „Chłopi” stworzona przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i wykonywana przez Rebel Babel Film Orchestrę z towarzyszeniem Zespołu Pieśni i Tańca Krakus. Ścieżka dźwiękowa „Chłopów” została polskim kandydatem do Oscara i zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody filmowe w kraju. Stała się także najbardziej popularnym soundtrackiem w historii polskiego kina, a w Krakowie fantastycznie zabrzmiała w warunkach plenerowych.
Kolejnym projektem prezentowanym do tej pory głównie w teatrach i sala koncertowych był Organek MTV Unplugged – jubileuszowy projekt będący zwieńczeniem dekady działalności na polskiej scenie muzycznej zespołu Tomasza Organka, Adama Staszewskiego, Roberta Markiewicza i Tomasza Lewandowskiego. Muzycy zaprezentowali nowe i często zaskakujące aranżacje swoich utworów, występując w towarzystwie sekcji dętej.
Na mniejszej ze scen, zlokalizowanej w namiocie Scenie Ż wystąpiła Kathia – producentka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka i wokalistka. W listopadzie ubiegłego roku ukazał się debiutancki album Kathii „Przestrzeń”. Krążek, tym razem całkowicie po polsku, charakteryzuje głęboka emocjonalność i dojrzałość, zarówno muzyczna, jak i tekstowa. Kathia bezbłędnie łączy ciepłe emocjonalne brzmienie pianina z elementami elektroniki.
Na tegorocznym Męskim Graniu nie zabrakło też projektów jazzowych. Hoshii (co po japońsku oznacza pragnąć) to najnowszy projekt uznanego saksofonisty i producenta Kuby Więcka, który wrócił na scenę jazzową z nowymi pomysłami, zebranymi przez ostatnie lata podczas pracy z wieloma artystami sceny hip-hopowej oraz alternatywnej.
Na Scenie Ż wystąpiły także multiinstrumentalistki Marta Zalewska i Julia Pietrucha z projektem Neonova. Ciepłe kompozycje, nawiązujące do amerykańskiej muzyki neofolk, americany, country i bluegrass, zaśpiewane w dwugłosie przy akompaniamencie ukochanych gitar, a niekiedy i mandoliny, skrzypiec, perkusji zaczarowały publiczność. Sobotnią Scenę Ż zamknął koncert duetu Coals.
Po akustycznym koncercie formacji Organek, na główną scenę Męskiego Grania wkroczył Mrozu ze swoim energetycznym zespołem. Mrozu to twórca hitów z pierwszych miejsc list przebojów, takich jak „Aura”, „Złoto”, „Jak nie my to kto” czy „Szerokie wody”. Jego ostatni, szósty już album „Złote bloki” pokrył się złotem w trzy miesiące po premierze, a po kolejnych czterech zdobył status platynowego. To z tej płyty pochodzi hit ostatnich wakacji – „Za daleko” i to z tym albumem artysta wywalczył w ubiegłym roku 5 nagród muzycznych Fryderyk, w tym statuetki dla Artysty Roku i Najlepszego Albumu Pop. Towarzyszący mu zespół po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najlepiej grających składów koncertowych w Polsce, co potwierdza także fakt, że ostatnie dwie klubowe trasy koncertowe wyprzedał do ostatniego biletu.
Od kilku lat na Męskim Graniu działa także zainicjowana przez Radio 357 i Skodę scena dla młodych zespołów. W Krakowie na Scenie 357 wystąpiły zespołu Calamaze i Szklane Oczy oraz Runforrest. Pod tym ostatnim pseudonimem artystycznym kryje się krakowski singer-songwriter Grzegorz Wardęga, którego pełne osobistych historii piosenki, wypełnione niepowtarzalnym głosem, urzekają swoją emocjonalnością i wrażliwością. Na Scenie 357 odbyły się także spotkania z artystami – m.in. Arkiem Jakubikiem i Tomaszem Organkiem, prowadzone przez dziennikarzy Marcina Cichońskiego i Mateusz Fusiarza. Z Męskiego Grania nadawane były także audycje Radia 357.
Na finał z koncertem pełnym polskim przebojów z ostatnich trzydziestu lat wystąpiła Męskie Granie Orkiestra 2024. W składzie jubileuszowej 15. Orkiestry znaleźli się Daria Zawiałow, Mrozu oraz duet Kacperczyk. Pierwsza dwójka jest doskonale znana fanom Męskiego Grania. Daria zadebiutowała w Męskie Granie Orkiestrze w 2020 roku, a rok później zasiliła skład Orkiestry, która stworzyła niezapomniany utwór „I Ciebie też, bardzo”. Mrozu, wraz z Igo i Vito Bambino w ubiegłym roku udowodnili natomiast, że mają „Supermoce”, porywając tłumy pod sceną i podbijając listy przebojów. W składzie debiutuje natomiast grupa Kacperczyk. Ich obecność nie powinna jednak nikogo dziwić – na przestrzeni kilku ostatnich lat zaprezentowali się jako twórcy błyskotliwych tekstów, którzy mają doskonały kontakt z publicznością.
Tekst: Ada Kopeć- Pawlikowska
Zdjęcia: Ada i Sobiesław Pawlikowscy
strona internetowa: www.meskiegranie.pl