Holenderska firma Martinic wprowadziła do swej oferty instrument wirtualny AX73 będący wierną emulacją syntezatora oznaczonego tym samym symbolem, pochodzącego z lat 80. XX wieku.
Mowa tu oczywiście o instrumencie marki Akai, będącym dziełem powstałego w 1984 roku działu Akai Electronic Musical Instruments. W krótkim czasie firma wprowadziła na rynek trzy syntezatory analogowe – AX80, AX60 i właśnie AX73. Ten ostatni był instrumentem o 6-głosowej polifonii, a na każdy głos przypadał jeden oscylator mogący pracować w różnych trybach, filtr 24 dB/okt.. generator obwiedni ADSR, generator LFO i efekty. Syntezator ten był wyposażony w dynamiczną klawiaturę obejmującą 73 klawisze i pamięć na 100 programów Patch.
Emulacja firmy Martinic powstała z wykorzystaniem technologii ACE (Advanced Circuitry Emulation) wiernie odwzorowuje brzmienie sprzętowego pierwowzoru, ale jednocześnie udostępnia wiele dodatków i bardziej złożony tor syntezy. Zwiększono też polifonię, która jest maksymalnie 24-głosowa (możemy wybrać też tryb 6- lub 12-głosowy). Wirtualny AX73 oferuje bowiem dwie warstwy, z których każda wykorzystuje dwa oscylatory VCO o szerszym zakresie pracy co w oryginale (każdy z różnymi przebiegami i suboscylatorem), generator szumu, filtr VCF z możliwością wyboru trybu (LP, HP, BP) i nachylenia zbocza (6/12/24 dB/okt.), wzmacniacz z efektem chorus (4 typy) oraz cztery różne generatory obwiedni DADSR. Do dyspozycji mamy też cztery generatory LFO.
Programowy syntezator AX73 firmy Martinic ma też „na pokładzie” sekcję efektów (Compressor, Phaser, Flanger, Chorus, Delay, Reverb, Distortion, EQ), których kolejność w łańcuchu można dowolnie zmieniać, jak również arpeggiator zapożyczony z modelu AX60. Jako że mamy tu dwie warstwy, aplikacja daje możliwość nie tylko określenia punktu podziału i zakresów partii klawiatury powiązanych z nimi, ale także przypisywania głosów polifonii do partii. Mamy też możliwość nałożenia ich w całości na siebie co pozwala uzyskać barwy wykorzystujące cztery oscylatory.
Dostępność większej liczby bloków toru syntezy i innych dodatkowych sekcji sprawiła że poza głównym widokiem KEYS z wirtualną klawiaturą i możliwością regulacji najczęściej wykorzystywanych parametrów, do dyspozycji mamy też okno SETTINGS, w którym mamy bezpośredni dostęp do wszystkich parametrów i funkcji. Interfejs graficzny AX73 oferuje też zakładkę z przeglądarką presetów wykorzystującą tagi. Aplikacja oferuje ponad 600 presetów więc możliwość ich wygodnego wyszukiwania jest przydatna.

Wirtualny AX73 może pracować jako 32-/64-bitowa wtyczka VST w środowisku Windows (7/8/10) lub 64-bitowy plug-in VST/AU na komputerach z systemem macOS (10.9 lub nowszy). Z okazji premiery syntezator jest dostępny obecnie za pół ceny (98 PLN zamiast 196 PLN).
Więcej informacji na stronie www.martinic.com.