Holenderska firma Alcons Audio zaprezentowała kolejny moduł line-array wykorzystujący firmową technologię Pro-Ribbon. Tym razem jest to dwudrożny, „ultrakompaktowy” model LR15 łączący w sobie najwyższą dostępną jakość dźwięku z najwyższym osiągalnym poziomem ciśnienia akustycznego oraz zasięgiem z obudowy o niewielkich wymiarach. Model ten będzie oferowany w dwóch odmianach różniących się dyspersją poziomą.
Dzięki zastosowaniu opracowanej przez firmę Alcons Audio technologii Pro-Ribbon w odniesieniu do średnich i wysokich częstotliwości, uzyskano bardzo szybką charakterystykę impulsową z mniejszymi aż o 90% zniekształceniami. To sprawia, że LR15 oferuje intuicyjną charakterystykę liniową z doskonałą zrozumiałością dźwięku oraz identyczne zrównoważenie tonalne bez żadnej kompresji przy każdym poziomie SPL.
Swoistym „sercem” obu modułów LR15 jest 5-calowy, wysokotonowy przetwornik wstęgowy RBN502rs bazujący na technologii Pro-Ribbon, zajmujący w nich centralne miejsce. Za sprawą jego odpowiedniego zaprojektowania oraz akustycznie i elektronicznie symetrycznej konfiguracji komponentów, pozwala on uzyskać niezwykle naturalną i wyjątkową kontrolę wzoru zasięgu zarówno w planie pionowym, jak również w poziomym aż do najwyższych częstotliwości.
Po jego bokach rozmieszczono dwa głośniki średnio-niskotonowe AW65.22ND-16 o średnicy 6.5 cala. Są to hybrydowe przetworniki nowej generacji będące połączeniem woofera i drivera średnitonowego, wyróżniające się dwucewkową strukturą oraz zwiększonym wychyleniu membrany. Przetworniki te umieszczone są za osłonami, w których wycięto specjalnie zaprojektowane porty FlowVent zapewniające zoptymalizowaną emisję fali dźwiękowej z minimalną kompresją portu oraz pozwalają na rozszerzenie użytecznej charakterystyki niskich częstotliwości w dół aż do 53 Hz. Skutkuje to nadzwyczaj precyzyjną charakterystyką w zakresie najniższych i średnich niskich częstotliwości z najlepszą w swojej klasie mocą wyjściową przy równoczesnym zapewnieniu najniższych możliwych zniekształceń. Znakomicie współpracuje to z sekcją Pro-Ribbon, która odpowiedzialna jest za średnie i wysokie częstotliwości.
Pasywny LR15 charakteryzuje się pasmem przenoszenia pasmem przenoszenia 74 Hz – 20 kHz (±3 dB) / 53 Hz – 20 kHz (±10 dB), nominalną czułością 99 dB (200 Hz – 10 kHz) oraz nominalną impedancją 8 Ohm. W przypadku współpracy ze wzmacniaczami Sentinel10 nominalny szczytowy poziom SPL wynosi 131 dB, a w przypadku modeli Sentinel3 – 125 dB. Przetwornik wstęgowy RBN502rs może obsłużyć mocy wyjściową 1000 W (Peak) a stosunek mocy RMS do szczytowej wynosi 1:15 zapewniają połączenie dużego zasięgu z niezwykle wysokim zapasem dynamiki, nawet przy najwyższych poziomach sygnału wyjściowego.

Nowy moduł będzie dostępny w dwóch odmianach – LR15/90 i LR15/120 – wyróżniających się odpowiednio dyspersją w poziomie 90° lub 120°. Kąt pokrycia w pionie to 15° dla pojedynczego modułu, a w przypadku grona line-array zależy od jego długości i użytych elementów. Do zasilania modułów rekomendowane są wzmacniacze Sentinel, pozwalające zoptymalizować charakterystykę systemu dzięki wykorzystaniu specjalnie opracowanego przetwarzania sygnału VHIR oraz kontroli sprzężenia zwrotnego dla każdej konfiguracji grona, włączając w to presety dla zgodnych fazowo rozszerzeń w zakresie najniższych częstotliwości. Podobnie jak inne zestawy głośnikowe z serii L, także w tych wykorzystano okablowanie SIS (Signal Integrity Sensing) zapewniające dynamiczną kompensację połączenia przewód/złącze między nimi a oprogramowaniem ALC.
Philip de Haan – szef działu R&D w Alcons Audio – tak mówi o nowym modelu:
Chcieliśmy osiągnąć taką samą kontrolę dyspersji poziomej, z której znane są nasze LR18, LR24 i LR28, jednak są one trójdrożnymi systemami bi- lub quad amp. Nie było więc łatwym zadaniem uzyskanie tej kontroli poziomej przy użyciu pasywnego systemu dwudrożnego, zwłaszcza w wersji 120-stopniowej. Dzięki całkowicie naturalnej, cylindrycznej powierzchni falowej naszych przetworników Pro-Ribbon znacznie łatwiej było osiągnąć wyznaczającą standardy projekcję pionową bez listków bocznych.
Nowy model LR15 powstał jako następca modułu LR14 obecnego na rynku od 20 lat, o czym „Dr. Phil” mówi:
LR15 finalnie zastąpi system LR14, który został wprowadzony w 2004 roku. LR14 był i jest produkowany w dokładnie tej samej formie od prawie 20 lat i nawet dzisiaj jest więcej niż konkurencyjny w stosunku do najnowszych systemów. Wierzymy, że ten bardzo długi cykl życia produktu jest prawdziwym świadectwem doskonałego zwrotu z inwestycji, jaki oferują systemy Alcons.
LR15 jest dopiero trzecim systemem w ciągu 20 lat istnienia firmy Alcons, który zastąpił poprzedni system. Wcześniej był to model LR16 – pierwszy system liniowy Alconsa oraz niedawno wprowadzony subwoofer QB363 z funkcjonalnością użycia go w gronach.

Pojedynczy moduł LR15 charakteryzuje się wymiarami 580 × 176 × 333 mm, a jego ciężar wynosi 14 kg. Do obsługi sygnałów służą dwa gniazda Speakon NL4.
Więcej informacji na stronie www.alconsaudio.com.
Dystrybutorem produktów marki Alcons Audio jest Aplauz.