Firma Ableton udostępniła nową wersję swojego flagowego programu, której premierę zapowiedziała w listopadzie ubiegłego roku. Live 12 przynosi ze sobą sporo różnych nowości, z których większość zaprojektowano z myślą o wspieraniu kreatywności użytkowników. W ich ręce trafiły rozmaite nowe narzędzia i funkcje, a ponadto w programie wprowadzono szereg zmian i usprawnień odnoszących się do różnych aspektów pracy z nim.
Wśród nowości zaimplementowanych w programie Live 12 pojawiły się m.in. narzędzia MIDI dostępne w zakładkach Transform i Generate, przy pomocy których możemy dodwać muzyczne ornamenty, łączyć następujące po sobie akordy i pojedyncze nuty czy symulować gitarowe „bicia”, a także sięgać po różne gotowe algorytmy by wygenerować zupełnie nowe melodie, rytmy lub akordy. Na użytkowników czekają też dodatkowe narzędzia Max for Live MIDI Tools, a nowe możliwości zyskał też MIDI Editor, udostępniający nowe sposoby wykorzystywania klawiatury komputerowej i myszki do edycji komunikatów. W programie wprowadzono także nowe funkcje dotyczące obsługi skal i tonacji, nowe narzędzia pozwalające łatwo i wygodnie korzystać z różnych systemów strojenia. Dodano też nowe możliwości związane z modulacją parametrów, a także funkcje Freeze i Flatten.


Wraz z premierą Live 12 zwiększyła się także kolekcja wirtualnych instrumentów i efektów dostępnych w komplecie z programem. W gronie tym znalazł się m.in. 12-głosowy syntezator Meld wykorzystujący dwa niezależne „silniki” i różne typy syntezy (FM, subtraktywna, granularna) oraz oferujący wsparcie dla MPE. Druga nowa propozycja to Granulator III będący najnowszą odsłoną syntezatora granularnego opracowanego przez Roberta Henke, wzbogaconym o obsługę MPE i rozszerzone możliwości regulacji parametrów. Kolejną nowością efekt Roar umożliwiający nawet szeroko zakrojoną degradację sygnału, a także koloryzację dźwięku i wzbogacanie go o saturację. Użytkownicy nowej wersji programu zyskają też dostęp do kolekcji czterech „urządzeń” dla Max for Live (Performance Pack) oraz biblioteki Lost and Found.

W programie Live 12 wprowadzono też zmiany dotyczące interfejsu graficznego i obsługi wybranych funkcji. Pierwszą z nowości jest tryb Stacked Detail Views dający możliwość jednoczesnego podglądu większej liczby modułów i sekcji w głównym oknie. Rozwiązanie to sprawia, że nie będziemy musieli już przełączać między podglądem edytorem klipów a belką Device z instrumentami i efektami chcąc dokonać w nich zmian. W nowym trybie sekcje te są ułożone jedna na drugiej i widoczne jednocześnie (wraz z podglądem projektu na samej górze). Inną nowością jest możliwość podglądu miksera także w widoku Arrangement, a nie tylko w podglądzie sesji (Session) jak było to dotychczas. W interfejsie graficznym wprowadzono też trochę innych zmian i usprawnień zwiększających czytelność.


Live 12 zyskał również możliwość przeglądania i wyszukiwania dźwięków z wykorzystaniem tagów, a ponadto w programie znalazły się takie rozwiązania jak Sound Similarity Search czy Similar Sample Swapping.

W nowej wersji dostępne są wszystkie odmiany programu Live – Intro, Standard i Suite, przy czym część nowości znajdziemy jedynie w tej najbardziej rozbudowanej.
Program jest przeznaczony zarówno dla komputerów PC (Windows 10/11) jak i Mac (macOS 11 Big Sur lub nowszy).
Więcej informacji na stronie www.ableton.com.