Na youtube’owym kanale prowadzonym przez firmę Steinberg poświęconym Cubase pojawił się niedawno kolejny film, w którym Dom Sigalas przybliża funkcje i możliwości tego programu DAW. W najnowszym klipie zajął się on wbudowanym mikserem MixConsole przedstawiając w nim 5 porad, które mają pomóc nam miksować szybciej.
Oczywiście takich porad mogłoby się znaleźć o wiele więcej, gdyż w zależności od wielkości i złożoności projektu pojawiać się mogą różne zagadnienie, ale nie brak też bardziej uniwersalnych. Nimi właśnie postanowił zająć się Dom Sigalas, wybierając na potrzeby tego filmu pięć tematów.
• Pierwszy z nich dotyczy przejrzystości podglądu kanałów w mikserze, która przy dużej liczbie ścieżek może być co najmniej kłopotliwa. Jeżeli jednak pracujemy w danym momencie tylko nad konkretną sekcją utworu nie musimy widzieć wszystkich śladów, natomiast chcielibyśmy mieć przed oczami wyłącznie te, które występują w tej sekcji. Z pomocą przychodzą nam tutaj opcje pozwalające pokazać wyłącznie kanały / ścieżki z danymi znajdujące się na pozycji kursora lub między lokalizatorami (nimi właśnie możemy oznaczyć naszą sekcję w projekcie.
• Druga porada dotyczy konfiguracji miksera, które możemy przygotować przed rozpoczęciem pracy nad projektem. Co więcej, takie gotowe i uniwersalne konfiguracje stworzone z myślą o konkretnych zadaniach, przydadzą nam się przy różnych projektach. W zależności od tego, do czego będziemy używali danego schematu, znaleźć się w nim może konkretny zestaw informacji i sekcji miksera.
• Z kolejnej rady przedstawionej przez Doma najbardziej skorzystają te osoby, które mają w swoich komputerach potężne kolekcje wtyczek, w tym najróżniejsze efekty i procesory sygnałowe. Szybkie wyszukanie odpowiedniego plug-inu z wyświetlającej się długiej listy podczas pracy nad konkretnym materiałem (np. wokalem) może być kłopotliwe, ale z pomocą przychodzą nam tu kolekcje (Plug-in Collections). Jeśli przygotujemy sobie zawczasu różne kolekcje zawierające tylko określone wtyczki, będzie na potem łatwiej, a do tego ponownie oszczędzimy czas podczas pracy nad projektem.
• Kolejna porada pozwoli oszczędzić nie tylko czas, ale także zasoby procesora i pamięci RAM. Mowa tu o funkcji Render In Place pozwalającej zgrywać materiał ze ścieżek audio wraz z wybranymi przez nas ustawieniami czy efektami do nowego śladu. Jeśli zdezaktywujemy jednocześnie i ukryjemy ścieżki źródłowe, nie będą one zabierały zasobów komputera.
• Piąta rada, jakiej udziela Dom w tym filmie dotyczy kopiowania ustawień całego kanału z jednej ścieżki projektu do innej. W gruncie rzeczy wygląda to tak samo jak kopiowanie pojedynczego efektu i także możemy zrobić to jednym ruchem, ale w zaprezentowany sposób możemy skopiować wszystkie ustawienia danego kanału. Na koniec Dom przygotował bonusową poradę ukazującą jak możemy jednocześnie regulować wybrane parametry na dwóch różnych śladah.
Wszystko to znajdziecie w poniższym filmie:
Więcej informacji na stronie www.steinberg.net.