Tradycyjnie już, przed końcem roku Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) opublikowała swój doroczny raport „Engaging with Music” podsumowujący przeprowadzone przez nią badanie dotyczące zachowań i preferencji fanów muzyki z różnych części świata. Na pytania odpowiedziały łącznie ponad 43 tysiące ankietowanych, a w tym roku po raz pierwszy dotyczyły one także kwestii związanych z sztuczną inteligencją.
Badanie, którego wyniki zostały zaprezentowane w raporcie „Engaging with Music 2023” przeprowadzono między sierpniem i październikiem br. w 26 krajach z różnych części świata. Na jego potrzeby przepytano w każdym z nich grupę osób w wieku od 16 do 64 lat. We wstępie do tegorocznego raportu, szefowa IFPI Frances Moore napisała, że rzuca on światło na to, jak praca i energia wytwórni płytowych oraz ich partnerów branżowych dała artystom więcej niż kiedykolwiek możliwości znalezienia publiczności dla swojej muzyki. Jednocześnie pokazuje on jak fani odkrywają muzykę i angażują się w nią na coraz większą liczbę sposobów.
W raporcie tym – po raz pierwszy w jego historii – można też zobaczyć jak fani muzyki z całego świata odpowiadają na nowe możliwości i zagrożenia, jakie dla muzyki niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Wyrażają ogromną wagę, jaką przywiązują do ludzkiej kreatywności i przekonanie, że muzyki nie należy wykorzystywać do szkolenia systemów sztucznej inteligencji bez zezwolenia.
Niezmiennie, a nawet częściej niż wcześniej doceniany jest potężny wpływ muzyki na nasze zdrowie psychiczne i szerzej rozumiany dobrostan. Co więcej, w niektórych krajach jest on nawet zalecany. Mimo otaczającej nas zewsząd globalizacji, nadal zaobserwować można entuzjazm fanów dla gatunków i artystów z ich własnych krajów (i to rosnący), a także dumę i wsparcie, gdy ich „lokalne” gatunki cieszą się ogólnoświatowym zainteresowaniem dzisiejszego pokolenia streamingowego.
Szefowa IFPI wspomina też, że piractwo muzyczne nadal stanowi poważny problem, a głównymi przyczynami niepokoju są zgrywanie streamingowanych treści i korzystanie z nielegalnych aplikacji mobilnych. Ta nielegalna działalność ma poważny i bezpośredni wpływ na tantiemy, które powinny wrócić do osób inwestujących i tworzących muzykę.
Oto kilka ważnych informacji dotyczących korzystania z muzyki w 2023 roku wynikających z raportu „Engaging with Music”:
• średni czas czasu poświęconego w tygodniu na słuchanie muzyki wynosi 20.7 godziny (w 2022 roku było to 20.1 a różnicę tę można przedstawić jako odsłuchanie w tygodniu dodatkowych trzynastu 3-minutowych piosenek)
• 79% ankietowanych uważa, że obecnie mamy więcej sposobów i rozwiązań pozwalających słuchać muzyki niż kiedykolwiek wcześniej (w 2022 roku uważało tak 76%); średnio korzystamy z siedmiu różnych metod słuchania muzyki
• 79% pytanych uważa, że ludzka kreatywność pozostaje niezbędna do tworzenia muzyki
• 78% ankietowanych przyznaje, że muzyka pomaga im się relaksować i radzić ze stresem
• 74% badanych zgadza się, że sztucznej inteligencji nie należy bez zezwolenia wykorzystywać do klonowania artystów ani podszywania się pod nich
• 73% osób przyznaje że słucha muzyki korzystając z płatnych serwisów streamingowych na zasadzie subskrypcji lub serwisów wspieranych reklamami
• 71% pytanych uważa, że muzyka jest ważna dla ich zdrowia psychicznego
• 57% badanych stwierdziło, że ważna jest dla nich możliwość dostępu do muzyki pochodzącej z dowolnej części świata (65% wśród ankietowanych w wieku 16-24 lat)
• 29% pytanych przyznało się do korzystania z nielicencjonowanych lub nielegalnych źródeł słuchanej muzyki
Czas spędzany na słuchaniu muzyki w serwisach streamingowych wzrósł o 7 procent i wynosi obecnie 32% całości [płatne i darmowe serwisy, m.in. Spotify, Apple Music, Melon]. Nieco mniej czasu (31%) poświęcamy streamigowi wideo [krótkie i dłuższe formy wideo, w tym YouTube i TikTok]. Na słuchanie radia (w tym internetowego) poświęcamy 17% czasu, a zaledwie 9% na słuchanie muzyki zakupionej na nośnikach fizycznych (CD, DVD, winyle) oraz w formatach cyfrowych. Jeszcze mniejszy odsetek czasu przeznaczony jest na słuchanie muzyki na żywo (wliczając w to live streaming) bo wynosi on tylko 4%. Pozostałych 7% czasu przeznaczamy na inne formy słuchania muzyki, w tym oglądając telewizję lub korzystając z platform internetowych [np. Netflix] lub wymieniając się muzyką z rodziną i przyjaciółmi.
Najpopularniejszym gatunkiem muzyki w ujęciu globalnym jest nadal pop, a łącznie w badaniu wymienionych zostało ponad 700 różnych gatunków i stylów muzycznych. Z badania wynika też, że średnio słuchamy 8 różnych gatunków muzyki.

Cały raport „Engaging with Music 2023” (w języku angielskim) jest dostępny na stronie internetowej www.ifpi.org.