Amerykańska firma Black Lion Audio ma w swej ofercie dość szeroką i zróżnicowaną gamę produktów przeznaczonych do zastosowń studyjnych, w tym przedwzmacniacze mikrofonowe i kompresory oraz różne przydatne akcesoria. Nie brak w niej także interfejsów audio, a flagowym modele jest wśród nich Revolution 14×16. Zobaczmy co oferuje to urządzenie.
Zgodnie z oznaczeniem, jest to interfejs obsługujący maksymalnie 14 kanałów wejściowych i 16 wyjściowych. Do komunikacji z komputerem wykorzystuje on port USB typu C, a na pokładzie ma m.in. dwa przedwzmacniacze Auteur napędzane transformatorem Cinemag pozwalają dodać utworom masy i koloru. Przy niższych poziomach wzmocnienia otrzymujemy szybki atak w stylu amerykańskim, co może być świetnym uzupełnieniem dla perkusji i gitary rytmicznej. Gdy podkręcimy nieco wzmocnienie, uzyskamy ciepło i barwę klasycznych brytyjskich przedwzmacniaczy, co może być szczególnie korzystne dla wokali i basu. Preampy Auteur, które możemy powiązać z wejściami na przednim lub tylnym panelu, są sprzężone transformatorowo, a transformatory Cinemag są odpowiedzialne za dodatkowe składowe harmoniczne i nasycenie. W kanałach 3 i 4 zastosowano przedwzmacniacze Revolution.

Interfejs Revolution 14×16 zamknięty w obudowie rack 1U udostępnia cztery analogowe wejścia mikrofonowo-instrumentalne typu combo [XLR/jack], z których dwa pierwsze są zdublowane i dostępne z przodu i z tyłu obudowy. Do dyspozycji mamy też cztery pary gniazd SEND i RETURN umożliwiających połączenie z zewnętrznymi procesorami i wpięcie ich w tor sygnałowy. Co więcej, cztery powroty mogą być wykorzystywane także jako wejścia liniowe. Gdy zajdzie taka potrzeba możemy sięgnąć po cyfrowe złącza dostępne w tym interfejsie, a na pokładzie mamy zarówno optyczne wejście i wyjście ADAT / S/MUX (maks. 8 kanałów I/O przy częstotliwości 44.1/48 kHz), jak również koaksjalne złącza S/PDIF (IN, OUT). Gdyby jeszcze brakowało nam wejść i wyjść możemy zaopatrzyć się w moduł rozszerzenia Revolution EXP. Oprócz głównej pary wyjść służących do wyprowadzania sygnałów do monitorów studyjnych, ten rackowy interfejs oferuje też dwa dodatkowe wyjścia analogowe, do których można podpiąć dodatkową parę odsłuchów lub inne urządzenia. Dzięki aż trzem wyjściom słuchawkowym z niezależną regulacją głośności możemy monitorować materiał wspólnie z innymi osobami. Co więcej, intuicyjna funkcja MIX EDIT może być wykorzystywana do tworzenia dedykowanego miksu wykorzystującego zarówno sygnały wprowadzane przez fizyczne wejścia jak i przesyłane z komputera. Dla głównej pary wyjść MONITOR oraz wyjść słuchawkowych dostępna jest funkcja monofonizacji. Revolution 14×16 udostępnia też złącza synchronizacyjne WORD CLOCK (IN, OUT) typu BNC, a urządzenie wykorzystuje opatentowany, firmowy zegar taktujący Macro-MMC. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystkie podłączone urządzenia zewnętrzne będą działać w idealnej synchronizacji z interfejsem. Wszystko, co podłączymy do niego skorzysta z maksymalnej synchronizacji i ultra niskich zakłóceń, minimalizując zniekształcenia fazowe, które mogą zaburzyć wysoką jakość i osłabić transjenty. Interfejs może też obsługiwać sygnały nadchodzące z zewnętrznego zegara dostosowując się do nich.

Poza dwoma wspomnianymi wejściami i trzema wyjściami słuchawkowymi, na panelu frontowym Revolution 14×16 znajdziemy pokrętła GAIN i przyciski aktywujące zasilanie Phantom +48 (niezależne dla wejść 1-4), przełączniki powiązane z preampami Auteur (Pad, Phase, wybór wejścia), pokrętła głośności dla wyjść słuchawkowych oraz przyciski pozwalające przełączać między źródłami odsłuchiwanego materiału. Centralne miejsce na panelu zajmuje sekcja diodowych mierników, która pozwala monitorować poziomy wejściowe i wyjściowe (także dla gniazd insertowych). Do dyspozycji mamy też główne pokrętło MONITOR oraz kilka dodatkowych elementów kontroli. Poza wspomnianymi wcześniej złączami, na tylnej ściance obudowy znajdziemy też gniazdo dla zewnętrznego zasilacza, dzięki któremu możliwa jest praca tego urządzenia także poza środowiskiem komputerowym (np. jako samodzielny preamp mikrofonowy).

Firma Black Lion Audio zastosowała w tym interfejsie technologię filtrowania PG-i oraz rozwiązania pozwalające maksymalnie zminimalizować szumy. Aby zapewnić najlepsze możliwe rejestrowanie i odtwarzanie sygnałów audio, Revolution 14×16 ma na pokładzie ponad dwa tuziny wysokiej klasy kondensatorów Vishay, Wima i Nichicon oraz rezystorów cienkowarstwowych. Wszystkie wewnętrzne układy wzmocnienia są zoptymalizowane pod kątem najlepszego odstępu sygnału do szumu. Co więcej, wszystkie analogowe wejścia i wyjścia są symetryczne i w pełni odsprzęgnięte w celu jeszcze większej redukcji szumów.

Do współpracy z interfejsem przeznaczony jest dedykowany wirtualny mikser zaprojektowany specjalnie dla serii Revolution. Ponadto, kupując to urządzenie otrzymamy w komplecie pakiet oprogramowania Revolution Software Suite, w którego skład wchodzą 90-dniowe licencje na programy PreSonus Studio One Pro+ i Sonarworks SoundID Reference for Headphones, a także takie aplikacje jak GK Amplification 3 LE i Mixchecker firmy Audified oraz Psychic Modulation EchoMelt3.
Więcej informacji na stronie www.blacklionaudio.com.
Dystrybutorem produktów marki Black Lion Audio jest Audiostacja.