W ofercie kanadyjskiej firmy Intellijel pojawił się nowy moduł w formacie Eurorack o nazwie Stomp umożliwiający połączenie ze sobą dwóch niejako odmiennych światów – systemów modularnych i efektów podłogowych.
Tradycyjnie te pierwsze kojarzone są przede wszystkim z miłośnikami syntezatorów, natomiast drugie to głównie domena gitarzystów. Choć światy te wydają się całkiem inne, to w obu mamy często do czynienia z sytuacją, że nasz system (lub pedalboard) rozrasta się o kolejne moduły (lub „kostki”) służące do czegoś innego niż te, które już posiadamy. Z tego choćby powodu widać, że są między nimi podobieństwa. Co więcej, sztywne ograniczenia w odniesieniu do sprzętu wykorzystywanego do tworzenia muzyki nie mają racji bytu i często po urządzenia skierowane domyślnie do określonej grupy muzyków sięgają także inni, wykorzystując je kreatywnie do swoich celów.
Wychodząc z tego założenia firma Intellijel opracowała eurorackowy moduł o nazwie Stomp, który przełamuje granice między systemami modularnymi i pedalboardami wypełnionymi „kostkami” dając możliwość interakcji między nimi. Z jednej strony umożliwia on przetwarzanie sygnału audio z naszego systemu przez zewnętrzne efekty podłogowe, a z drugiej pozwala modyfikować sygnał z gitary czy innego instrumentu przez moduły. Jak widać, zarówno miłośnicy syntezy jak również gitarzyści mogą wykorzystać ten moduł do odkrycia nowych muzycznych światów.
Stomp to moduł o szerokości 8HP wyposażony m.in. w złącza pętli efektów (SEND, RETURN) typu jack 1/4” [TS] pozwalającymi wpiąć zewnętrzne efekty podłogowe w tor sygnałowy, a do regulacji poziomu sygnałów wychodzących i wchodzących służą dedykowane potencjometry (z gniazdem RETURN powiązany jest też przełącznik fazy)P. Sygnał audio, który chcemy wysłać do takiej „obróbki” przez gniazdo SEND, jest wprowadzany do modułu przez wejście jack 1/8”. Oczywiście sygnał wychodzący z systemu modularnego jest dostosowywany do warunków zewnętrznych i potrzeb użytkownika, a do wyboru mamy tryby LINE oraz INSTR. Powrót z pętli efektów jest połączony z wbudowanym emulatorem triody, nadającym sygnałowi lekkiego przesterowania w lampowym stylu. Przez wyjście MIX typu jack 1/8” możemy wprowadzić do naszego systemu modularnego (po automatycznej konwersji dopasowującej poziom i impedancję) miks zawierający zarówno sygnał źródłowy jak i przetworzony. Przy pomocy pokrętła powiązanego z tym gniazdem możemy określić proporcje między nimi wybierając skrajne ustawienia (DRY lub WET) albo pośrednie.
Gitarzyści chcący użyć systemu modularnego do zmodyfikowania sygnału z instrumentu mogą podpiąć gitarę bezpośrednio do gniazda RETRUN, przez co Stomp zmienia się w swoisty di-box. Wysokoimpedancyjny układ wbudowany w moduł może służyć za preamp dla instrumentów akustyczno-elektrycznych z pickupem piezo. Modułu można też używać w studiu do reampingu.
Nowy moduł ma też na pokładzie układ Unipolar Compression, który możemy aktywować lub dezaktywować przy pomocy odpowiedniego przełącznika. Stomp wyposażono ponadto we wbudowany generator LFO z możliwością wyboru przebiegu (trójkątny, prostokątny, losowy) oraz częstotliwości. O ich możliwościach możemy się przekonać wykorzystując kolejne gniazda dostępne na panelu – wejście [jack 1/8”] i wyjście [jack 1/4” TRS] opisane jako EXPR. Łącząc to wyjście z odpowiednim wejściem w naszym efekcie podłogowym mamy możliwość wykorzystywania wbudowanego generatora LFO lub sygnałów CV nadchodzących z naszego systemu modularnego do sterowania zewnętrznym urządzeniem.
Więcej informacji na stronie intellijel.com.