W ofercie hiszpańskiej firmy Heritage Audio pojawił się kolejny procesor sygnałowy wzorowany na konkretnym urządzeniu sprzed lat. W przypadku korektora LANG PEQ-2 poszła ona znacznie dalej, gdyż przywrócenie tego urządzenia stało się możliwe po latach dzięki przejęciu praw do tej amerykańskiej marki.
Do sfinalizowania tej transakcji doszło pod koniec ubiegłego roku, a teraz firma Heritage Audio zaprezentowała powód, a zarazem owoc tego kroku. Nowojorska firma Lang Electronics święciła największe triumfy w latach 50. i 60. XX wieku produkując wysokiej jakości sprzęt audio w przystępnych cenach, a także wytwarzając różne części zamienne dla procesorów sygnałowych czy magnetofonów używanych w studiach nagraniowych i radiowych. Najbardziej znanym i pożądanym przez wielu produktów tej amerykańskiej marki był korektor Model PEQ-2 znany też jako Lang Program Equalizer. Niestety, nie dość że powstało ich niewiele, to do dzisiejszych czasów przetrwała ich zapewne tylko garstka, których właściciele nie chcą wypuścić ze swych rąk. Nic w tym dziwnego, skoro nie brak artystów, realizatorów i producentów uważa go za lepsze rozwiązanie niż słynny Pultec. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że oba produkty to w zasadzie ta sama opatentowana konstrukcja Western Electric, bazująca na pasywnym układzie bardzo wysokiej jakości. Różnica jest taka, że PEQ-2 charakteryzuje się ostrzejszą, bardziej zwartą odpowiedzią częstotliwościową. Korektor firmy Lang oferował ponadto więcej opcji wyboru częstotliwości granicznych dla filtrów.
Teraz, po latach LANG PEQ-2 wraca na rynek w postaci rackowego procesora produkowanego przez Heritage Audio. Choć z jednej strony urządzenie to jest wierne pierwowzorowi to wykorzystuje też rozwiązania spełniające wymagania współczesnych produkcji. Korektor daje możliwość niezależnego podbijania (BOOST) i obcinania (DROOP) niskich oraz wysokich częstotliwości, dzięki czemu możemy wygodnie i kreatywnie modyfikować nasz materiał dźwiękowy. Możliwość podbicia i obcięcia sygnałów przy tych samych lub podobnych częstotliwościach tworzy nowe krzywe korekcji. W przypadku LF BOOST mamy do wyboru osiem wartości (20, 30, 40, 60, 80, 120, 160, 240 Hz), a pasmo to możemy podbijać w zakresie 0-16 dB. Zakres obcięcia tonów niskich to 0-18 dB, a do wyboru mamy w tym przypadku cztery różne częstotliwości (25, 50, 100, 200 Hz). Podobnie wygląda to w przypadku tonów wysokich, przy czym na podbicie HF BOOST wpływ ma dodatkowo pokrętło pozwalające określić szerokość pasma (od wąskiego po szerokie). W zależności od jego ustawienia zakres podbicia sięga od 21 do 12.5 dB, a osiem dostępnych częstotliwości granicznych to 2.5, 3.75, 5, 7.5, 10, 12, 15 i 20 kHz. Pasmo wysokie możemy obcinać w zakresie 0-16 dB mając do wyboru sześć ustawień filtra (2.5, 5, 7.5, 10, 15, 20 kHz).
LANG PEQ-2 wyposażono w symetryzowane transformatorowo wejście i wyjście typu XLR oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza. Tak jak pierwowzór, także ten korektor jest zamknięty w metalowej obudowie rack 2U, ale charakteryzuje się mniejszą głębokością.
Więcej informacji na stronie heritageaudio.com.
Dystrybutorem produktów Heritage Audio jest Audiotech.