Na początku września, londyński dom aukcyjny Sotheby’s stanie się miejscem swoistej bitwy o pamiątki po charyzmatycznym wokaliście zespołu Queen. To właśnie tam na sprzedaż wystawionych zostanie ponad tysiąc czterysta przedmiotów należących niegdyś do Freddiego Mercury’ego. Wśród wielu pamiątek, które będą mogli kupić fani artysty z całego świata podczas aukcji „Freddie Mercury: A World of His Own” znajduje się fortepian Yamaha G2, na którym Mercury skomponował wiele przebojów – zarówno tych wykonywanych z Queen jak i nagranych solo.
Chociaż Freddie Mercury zyskał sławę przede wszystkim jako wokalista, to był również twórcą wielu śpiewanych przez siebie piosenek. Komponował przy pianinie lub fortepianie, co nie dziwi biorąc pod uwagę że naukę gry na instrumentach klawiszowych pobierał jeszcze jako dziecko mieszkając w Indiach, a w swoim pierwszym zespole też był klawiszowcem a nie wokalistą. Na pianinie grał także po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii i nie zmieniło się to gdy został członkiem Queen. Właśnie na takim instrumencie komponował utwory, które znalazły się na trzech pierwszych płytach zespołu, ale z czasem jego stare pianino przestało mu wystarczać. Jego muzyczne ambicje sięgały dalej, a kompozycje stawały się coraz bardziej rozbudowane. W studiu i na koncertach grał na różnych fortepianach i w pewnym momencie stwierdził, że także w domu potrzebuje takiego instrumentu. Oczywiście ze względu na swoje ówczesne warunki lokalowe w grę nie wchodził pełnowymiarowy fortepian koncertowy lecz coś bardziej kompaktowego. Jak wspomina Mary Austin, z którą współdzielił on wówczas mieszkanie, Freddie tygodniami chodził po sklepach muzycznych szukając odpowiedniego instrumentu, ale bezskutecznie. W końcu któregoś dnia wrócił do domu rozpromieniony, gdyż znalazł to czego szukał…
Był to rok 1975, a instrumentem który wpadł Freddie’mu w oko (i ucho) był gabinetowy fortepian Yamaha G2, kosztujący wówczas około tysiąc funtów. Przy finansowym wsparciu Dona Ardena udało się mu go kupić, a trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że na instrumenty tej japońskiej firmy trzeba było w owym czasie długo czekać, gdyż zaczęła ona eksportować je do Wielkiej Brytanii zaledwie kilka lat wcześniej. Aby zrobić miejsce na nowy zakup, stare pianino na którym Freddie skomponował m.in. „Killer Queen” czy „Seven Seas of Rhye” trzeba było przenieść z salonu – a właściwie saloniku – do sypialni (tylko tam mogło się ono zmieścić). Fortepian ten pozostał z Mercury’m przez kolejnych 16 lat, czyli aż do śmierci artysty. Wraz z jego kolejnymi przeprowadzkami zmieniał on swą lokalizację by w drugiej połowie lat 80. XX wieku trafić do Garden Lodge – ostatniego domu artysty, który wraz z resztą jego majątku odziedziczyła Mary Austin.
Instrument marki Yamaha określany mianem Baby Grand wyprodukowany w 1973 roku w fabryce w Hamamatsu stał się dla artysty wiernym towarzyszem i głównym narzędziem pracy. Freddie uwielbiał ten instrument zarówno za jego brzmienie jak również wygląd, a ponadto odpowiadała mu oferowana przez niego mechanika klawiatury. W materiałach opracowanych na potrzeby wrześniowej aukcji możemy przeczytać, jak o podejściu Freddie’go do tego instrumentu opowiada Mary Austin:
Freddie traktował tę Yamahę z absolutnym szacunkiem. Uważał, że to coś więcej niż instrument, to było przedłużenie jego samego, jego wehikuł kreatywności. Nigdy nie palił przy pianinie ani nie stawiał na nim szklanki i upewniał się, że nikt inny też tego nie robi. Fortepian był zawsze nieskazitelny.
Wspomina ona również:
…zawsze trzymał metronom na fortepianie po lewej stronie, chociaż używał go tylko do niektórych piosenek, natomiast magnetofon zwykle znajdował się po jego prawej stronie. Wszystko miało swoje miejsce i było starannie i celowo ustawione.
W Garden Lodge fortepian Yamaha G2 był jego głównym instrumentem. Kiedy pracował, często spędzał przy nim cały dzień, gdyż tam nikt mu nie przeszkadzał. Mary Austin mówi o tym tak:
Wchodził do swojego własnego świata. Wiedziałam, że otwarcie klapy fortepianu zwykle wskazywało, że dopieszcza niemal ukończoną piosenkę, podczas gdy jej zamknięcie oznaczało, że był na wcześniejszym etapie pisania i komponowania.
Przez szesnaście lat, przez które ów fortepian marki Yamaha towarzyszył Freddiemu, skomponował on na nim wiele swoich największych przebojów. Wystarczy powiedzieć, że właśnie przy nim pracował nad „Bohemian Rhapsody”… Na tym instrumencie Mercury skomponował także wiele późniejszych hitów zespołu Queen (m.in. „Somebody to Love”, „Don’t Stop Me Now” czy „We are the Champions”), a także utwory które wykonywał solo. Na tym fortepianie powstała także „Barcelona”, którą Freddie nagrał w duecie z Monserrat Caballé.
Fortepian gabinetowy G2 był produkowany przez firmę Yamaha od połowy lat 60. XX wieku do lat 90. Model z 1973 roku należący niegdyś do wokalisty grupy Queen (numer seryjny E1683689) charakteryzuje się rozmiarami 147.3 × 167.6 × 100.3 cm oraz czarnym poliestrowym wykończeniem. Jest on wyposażony w dwa pedały, a białe klawisze są pokryte imitacją kości słoniowej. Instrument, przy którym powstawały wielkie przeboje będzie można kupić podczas aukcji zaplanowanej na 6 września. Na razie trudno przewidzieć za jaką kwotę zostanie sprzedany, ale wyceniono go na 2-3 miliony funtów.
Ze względu na wielką liczbę pamiątek po Mercurym, firma Sotheby’s zorganizuje aż sześć aukcji „Freddie Mercury: A World of His Own”, między które zostaną rozdzielone te przedmioty. Trzy najważniejsze – „The Evening Sale”, „On Stage” i „At Home” odbędą się odpowiednio 6, 7 i 8 września, natomiast już w tym tygodniu (11 sierpnia) na stronie internetowej domu aukcyjnego ruszą aukcje „In Love with Japan”, „Crazy Little Things 1” i „Crazy Little Things 2”, które potrwają aż do września (odpowiednio do 11, 12 i 13). Przez cały sierpień przedmioty wystawione na sprzedaż można oglądać w londyńskiej siedzibie Sotheby’s.
Więcej szczegółów na temat nadchodzących aukcji pamiątek po Freddie’m Mercurym znajdziecie na stronie www.sothebys.com.
Informacje na temat fortepianów produkowanych obecnie przez koncern Yamaha, wśród których nadal dostępne są także mniejsze modele bardziej kompaktowe można znaleźć na stronie pl.yamaha.com.
żródło: Sotheby’s