Cztery lata po premierze poprzedniej generacji interfejsów audio z rodziny Scarlett, firma Focusrite zapowiedziała pojawienie się jej ofercie czwartej ich odsłony. Tym razem, producent postanowił wprowadzać nową generację etapami, zaczynając od najmniejszych modeli. Co ważne, już w tych najprostszych interfejsach z tej serii pojawią się nowe rozwiązania właściwe całej czwartej generacji, zwiększające potencjał i możliwości tych urządzeń.
Nowości wprowadzone w serii Scarlett 4th Gen dotyczą różnych cech i odnoszą się zarówno do toru audio, jak również obsługi i wyglądu zewnętrznego. W pierwszym rzucie znalazły się modele Scarlett Solo (2 IN/2 OUT), Scarlett 2i2 (2 IN/2 OUT) i Scarlett 4i4 (4 IN/4 OUT). Pierwszy z nich oferuje jedno wejście mikrofonowe i jedno liniowo-instrumentalne, a w drugim mamy po dwa wejścia danego typu. W największym z trzech nowych interfejsów mamy do dyspozycji dwa wejścia MIC/LINE/INST oraz dwa liniowe. Dwa najmniejsze modele są wyposażone w jedną parę wyjść liniowych, natomiast w 4i4 dostępne są cztery wyjścia. W tym urządzeniu dostępne są dodatkowo złącza MIDI (IN, OUT). Każdy z trzech interfejsów oferuje ponadto wyjście słuchawkowe.
We wszystkich trzech zaprezentowanych dzisiaj modelach, zamontowano nowe preampy, które od modelu 2i2 w górę oferują wzmocnienie do 69 dB, co pozwala napędzić nawet najbardziej wymagające mikrofony. Przedwzmacniacze charakteryzują się dynamiką 116 dB, a poza mikrofonami pozwalają obsługiwać także gitary i inne instrumenty oraz źródła o poziomie liniowym. W urządzeniach zastosowano też nowe przetworniki A/D D/A zapożyczone z flagowych interfejsów RedNet, wyróżniające się zakresem dynamiki 120 dB (podobnie jak wyjścia liniowe). Interfejsy wyposażono ponadto w nowy i lepszy wzmacniacz słuchawkowy z dedykowanym pokrętłem głośności nawet w najmniejszym modelu Solo. Tak jak poprzednia generacja, także nowa pozwala na pracę w trybie 24-bit/192 kHz.

W interfejsach Scarlett 4th Gen (od modelu 2i2 w górę) pojawiło się także kilka dodatkowych funkcji aktywowanych dedykowanymi przełącznikami. Pierwsza z nich to AUTO GAIN, dzięki której urządzenie samo ustawi optymalny poziom wzmocnienia w preampie analizując przez kilka sekund sygnał podawany na wejście. Drugą nowością jest opcja CLIP SAFE automatycznie obniżająca wzmocnienie sygnału, gdy tylko wykryje przesterowanie. Oba te rozwiązania sprawiają, że także osoby stawiające pierwsze kroki w pracy z interfejsem audio będą mogły bez najmniejszego problemu wdrożyć się w ten świat bez nieprzyjemnych konsekwencji. Funkcja LOOPBACK dostępna będzie teraz we wszystkich interfejsach (nawet najmniejszym Solo), co jest dobrą informacją dla osób przygotowujących podcasty czy streamy.

Podobnie jak modele składające się na trzecią odsłonę tej serii, także interfejsy Scarlett czwartej generacji udostępniają tryb AIR dający możliwość emulacji charakterystyki klasycznych preampów ISA. Został on jednak odświeżony aby dać użytkownikom większe możliwości jego kreatywnego wykorzystania podczas pracy. Do dyspozycji mamy teraz dwa stopnie – analogowy oraz bazujący na DSP. Ten drugi to sekcja HARMONIC DRIVE dająca możliwość nasycenia nagrywanego bądź streamowanego sygnału o dodatkowe harmoniczne, aby dodać mu charakteru.
Kolejny raz zmieniono pierścienie otaczające pokrętła GAIN, pełniące rolę mierników. W nowej serii są one dynamiczne i prezentują poziom sygnałów w sposób bardziej efektywny (a przy okazji efektowny). Wszystkie nowe interfejsy z serii Scarlett łączą się z komputerem przez port USB typu C, a w modelach 2i2 oraz 4i4 dostępny jest dodatkowy port pozwalający podpiąć zasilacz 5V.

Spośród trzech modeli, które zostały zaprezentowane jako pierwsze, najwcześniej na rynek trafią dwa najmniejsze modele – Scarlett Solo i Scarlett 2i2, a także pakiety Scarlett Solo Studio i Scarlett 2i2 Studio, których są one elementem. Wkrótce pojawić ma się model Scarlett 4i4 (4 IN/4 OUT), natomiast wyższe modele, które na razie są trzymane w tajemnicy, mają być dostępne pod koniec roku.
We wspomnianych pakietach studyjnych pozwalających od razu rozpocząć przygodę z nagrywaniem i monitoringiem zmieniły się nie tylko same interfejsy, ale także jeden z innych komponentów, a mowa tu o słuchawkach SH-450. Bez zmian pozostał mikrofon pojemnościowy CM25 MKIII, ale ciekawostką przeznaczoną dla niego jest… tekturowy statyw biurkowy do samodzielnego złożenia…

Do współpracy z interfejsami Scarlett 4th Gen służy odświeżona aplikacja służąca za dodatkowy wirtualny panel – Focusrite Control 2, choć dzięki przyciskom na panelu przednim urządzeń możemy obsługiwać większość funkcji bez potrzeby sięgania do programu. Do nowych interfejsów dodawany będzie też pakiet oprogramowania obejmujący programy Ableton Live Lite i Pro Tools Artist, a także efekty, instrumenty wirtualne i inne narzędzia składające się na kolekcję Hitmaker Expansion.
Więcej informacji na stronie focusrite.com.
Dystrybutorem produktów marki Focusrte jest Audiotech.