Yamaha zaprezentowała nową linię elektronicznych instrumentów perkusyjnych Finger Drum Pad obejmującą dwa modele FGDP-50 i FGDP-30. Tak jak sugeruje to określenie, którym zostały one nazwane przez producenta, instrumenty te stworzono z myślą o finger drummingu i osobach wykorzystujących tę technikę w studiu i na scenie. Co więcej, oba modele zaprojektowano tak, że ich możliwościami cieszyć mogą się nie tylko profesjonaliści ale także początkujący.
Finger drumming, czyli używanie palców do nagrywania lub wykonywania na żywo podkładów rytmicznych wykorzystując do tego instrumenty albo kontrolery wyposażone w pady nie od dziś cieszy się popularnością. W przypadku doświadczonych wykonawców technika ta (a właściwie różne techniki służące podobnemu celowi) jest dodatkowo bardzo widowiskowa przyciągając uwagę podczas klubowych występów na żywo. Z myślą zarówno o tych, którzy chcieliby rozpocząć swą przygodę z takim sposobem tworzenia patternów perkusyjnych, jak i osobach mających już doświadczenie w tym temacie Yamaha zaprojektowała dwa instrumenty składające się na linię Finger Drum Pad – FGDP-50 i FGDP-30.
Oba modele są wyposażone w 18 dynamicznych padów, zoptymalizowano pod względem ergonomii, aby umożliwić spontaniczne i żywiołowe występy. Są one nie tylko zróżnicowane ze względu na wielkość i kształt, ale także ułożone w specyficzny sposób – właśnie z myślą o finger drummingu. Czułe pady dostosowane do specyfiki gry palcami pozwalają nie tylko łatwo i wygodnie wyzwalać przypisane do nich dźwięki, ale także sięgać po różne środki ekspresji by zaprezentować wszelkie niuanse barw i charakter patternu. Pady nie tylko reagują na siłę uderzenia, ale oferują też wsparcie dla funkcji Aftertouch. Układ padów został zaprojektowany tak, aby ułatwić optymalny poziom gry na padach. Rozmieszczenie palców wynika z anatomii dłoni, więc układ trzech palców jest szczególnie intuicyjny: kciuk uderza w bęben basowy, palec wskazujący w werbel, a środkowy w hi-hat. Jest to oczywiście tylko sugestia, gdyż równie dobrze można użyć palców obu rąk lub wymyślić zupełnie inne rozmieszczenie palców. W modelu FGDP-50 do dyspozycji mamy jeszcze osiem dodatkowych padów z podświetleniem RGB.

Oba instrumenty z serii Finger Drum Pad są wyposażone w moduł dźwiękowy o 64-głosowej polifonii, w którym zapisano ponad tysiąc barw – zarówno zapożyczonych z serii DTX, jak również stworzonych specjalnie dla tych instrumentów oraz specyfiki finger drummingu. Na podstawie tych barw przygotowano fabryczne zestawy perkusyjne (48 w FGDP-50, 39 w FGDP-30), a ponadto użytkownik ma możliwość zapisania w pamięci własnych. W większym modelu przeznaczono na nie 50 komórek, natomiast w mniejszym zajmują one miejsce fabrycznych.
W obu instrumentach FGDP mamy do dyspozycji 12 różnych ustawień Trigger Settings (w większym także 50 użytkownika), efekty REVERB, CHORUS, VARIATION i SPEAKER EQ, metronom oraz pamięć ustawień. FGDP-50 udostępnia ponadto możliwość edycji zestawów, funkcje NOTE REPEAT i HUMANIZE, możliwość importu własnych próbek (100 sampli w formacie WAV lub AIFF; 16-bit/44.1 kHz, mono/stereo) oraz rejestrator/odtwarzacz audio wykorzystujący nośnik USB (WAV; 16-bit/44.1 kHz, stereo) podpinany do portu TO DEVICE typu A. W modelu tym dostępny jest też wyświetlacz LCD.

Dzięki wbudowanemu głośnikowi oraz baterii litowo-jonowej zapewniającej do 3 godzin pracy, FGDP-50 i FGDP-30 są samowystarczalnymi instrumentami, które możemy zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Są one bardzo poręczne i ważą nieco ponad kilogram. Oba modele wyposażono w wejście AUX i wyjście słuchawkowe/liniowe (oba stereofoniczne jack 1/8”) oraz port USB TO HOST [micro-B] umożliwiający komunikację z komputerem lub tabletem oraz ładowanie wbudowanego akumulatora. Nowe instrumenty mogą współpracować z aplikacją Rec’n’Share dla urządzeń mobilnych.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.