Zaprezentowana w 2022 roku seria Evolution Wireless Digital obejmuje różne odmiany nadajników i odbiorników, dzięki czemu gama zastosowania systemów bezprzewodowych EW-DX jest szeroka i zróżnicowana. Do dostępnych dotychczas odbiorników dołączył czterokanałowy EW-DX EM 4 Dante, za sprawą którego seria ta jest już kompletna.
Odbiornik zamknięty w obudowie rack 1U to urządzenia skierowane do wszystkich, którzy zamierzają wykorzystywać duże, wielokanałowe systemy w zakresie szeroko pojętego live audio, koncertów, broadcastingu, instalacji stałych czy innych pól zastosowań. EW-DX EM 4 Dante został zaprojektowany z myślą o bezproblemowej integracji z istniejącymi infrastrukturami, dzięki czemu jest gotowy do pracy w sieci opartej na protokole Dante. Do dyspozycji mamy cztery porty sieciowe Ethernet (IPv4) / Dante dające możliwość wykorzystywania różnych trybów konfiguracji – Single Cable Mode (sterowanie, Dante, PoE), Split Mode (sterowanie + PoE i Dante w połączeniu daisy chain) i Redundancy Mode (sterowanie + PoE, Dante Prim, Dante Sec). Maksymalnie możemy połączyć ze sobą cztery odbiorniki EW-DX EM 4 Dante (daisy-chain).
Tak jak inne komponenty wchodzące w skład serii EW-DX, także ten odbiornik charakteryzuje się szerokością pasma transmisji wynoszącą 88 MHz co daje możliwość użycia większej liczby kanałów. W trybie standardowym z równoodległą siatką częstotliwości co 600 kHz oferuje on do 146 łączy w swoim przełączalnym zakresie widma radiowego. W trybie Link Density (LD, z siatką o podziale co 300 kHz) obsługiwane są z kolei aż 293 kanały. Funkcja AutoScan szybko skanuje środowisko i rozmieszcza częstotliwości z równymi odstępami między kanałami. Urządzenie wykorzystuje firmowy kodek SePAC zapewniający niską latencję rzędu 1.9 ms, a szyfrowanie AES-256 zabezpiecza treści podczas transmisji przed nieuprawnionym dostępem. Zakres dynamiki wejść 134 dB sprawia że nie ma potrzeby ręcznego ustawiania wzmocnienia w nadajnikach bezprzewodowych.
EW-DX EM 4 Dante udostępnia po cztery symetryczne [XLR] i niesymetryczne [jack 1/4”] wejścia i wyjścia audio oraz oddzielne wyjście słuchawkowe [jack 1/4”] z regulacją głośności. Na panelu przednim umieszczono dwa wyświetlacz OLED – każdy z enkoderem i przyciskami funkcyjnymi. Odbiornik wyposażono ponadto w cztery gniazda antenowe (A × 2, B × 2) oraz wbudowany zasilacz z automatycznym przełączaniem i gniazdem IEC.
Zdalne sterowanie i monitorowanie jest możliwe z wykorzystaniem takich aplikacji jak Wireless Systems Manager, Sennheiser Control Cockpit czy Smart Assist. Protokół Sennheiser Sound Control pozwala też na wykorzystywanie systemów sterowania innych producentów. Możliwa jest też synchronizacja nadajników przez Bluetooth Low Energy (BLE), działająca w zakresie 20 metrów.
Więcej informacji na stronie sennheiser.pl.