W drugiej połowie września br., ukaże się album „Carve The Runes Then Be Content With Silence” szkockiego kompozytora Erlanda Coopera. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że materiał nagrany na tę płytę pozostawał zakopany w ziemi przez… ponad rok.
Erland Cooper łączący muzykę z sugestywnym opowiadaniem historii i sztuką konceptualną ogłoszony przez The Guardian „kompozytorem natury”, zakopał w maju 2021 jedyne nagranie swojego nowego dzieła, czyli właśnie albumu „Carve The Runes Then Be Content With Silence”. Jednocześnie trwale usunął wszystkie kopie cyfrowe tego materiału, tak aby taśma-matka była jednym źródłem. Szpulę taśmy magnetycznej wraz z nutami zakopał on na urzekającej wyspie Orkney w Szkocji, gdzie dorastał. Założenie tego działania było takie, aby pozostawione pod ziemią, było tam pielęgnowane lub raczej „przekomponowywane”…
Zakopując taśmę, Erland pozostawił na swoich profilach w serwisach cyfrowych mapę ze wskazówkami publikowanymi w każdą równonoc i przesilenie, dotyczącymi lokalizacji miejsca, gdzie jest zakopana, by każdy chętny mógł jej poszukać. Taśma została znaleziona we wrześniu 2022 roku i odkopana przez Victorię i Dana Rhodesa, mieszkańców wyspy Orkney. Od tego czasu taśma – starannie umieszczona w szklano-drewnianej gablocie wraz z nutami i skrzypcami (umieszczonymi tuż nad taśmą, aby chronić nagranie) – wystawiana była w niezależnych sklepach płytowych. Podróżowała po całej Szkocji aż do jej miejsca przeznaczenia – Londynu – gdzie została wystawiona w centrum sztuki Barbican w całej swojej naturalnej, zabrudzonej odsłonie. W gablocie znajduje się również wyrzeźbiony kamień runiczny, który został umieszczony na szczycie ziemi w celu oznaczenia miejsca, a teraz można go zobaczyć na okładce albumu. W marcu, w dniu równonocy wiosennej, po tym gdy trafiła ona do studia na delikatny proces digitalizacji, Erland po raz pierwszy usłyszał taśmę matkę, którą zakopał w ziemi trzy lata wcześniej. Następnie, w procesie (re)kompozycji, dokonał on zmian w oryginalnej partyturze, aby dzieło brzmiało dokładnie tak, jak na zdekomponowanej taśmie wydobytej z ziemi.

Album, który zamiast zostać zmiksowany, trafił pod ziemię, zgodziła się wydać wytwórnia płytowa Erlanda – Mercury KX/Decca. Płyta „Carve The Runes Then Be Content With Silence” ukaże się we wrześniu, a światowa prapremiera zaplanowana jest na czerwiec w Barbican w Londynie. Plan wydania nigdy wcześniej nie widziany w przemyśle fonograficznym Erland Cooper wyjaśnia tak:
To medytacja nad wartością, procesem, cierpliwością i sztuką. Wszelkie zmiany w dźwięku i muzyce zostaną ponownie włączone do nowej partytury i wykonania na żywo, jako artykulacje orkiestrowe. Wtedy dzieło będzie kompletne.
Nagranie zawiera nową kompozycję na skrzypce solo i zespół smyczkowy. Materiał składający się z trzech części („Carve The Runes”, „Then Be Content”, „With Silence”) celebruje setną rocznicę urodzin poety George’a Mackaya Browna.
Zanim album trafi do sprzedaży, 8 czerwca br. materiał zostanie ujawniony publiczności na koncercie jakiego jeszcze nie było. Odkopana taśma zostanie odtworzona w londyńskim Barbican, a ogromny zespół muzyków wykona nowo ukończone dzieło na żywo po raz pierwszy.
Album „Carve The Runes Then Be Content With Silence” ukaże się 20 września i będzie dostępny na płycie CD oraz na limitowanym winylu z recyklingu. Ta druga wersja – podpisana i ponumerowana (od 1 do 1000) zawierać też będzie fragment oryginalnej taśmy (zostanie ona pocięta już po brytyjskiej premierze) oraz certyfikat autentyczności.

Materiał na ten album został pierwotnie nagrany w Royal Conservatoire of Scotland z uznanym na całym świecie solistą skrzypcowym Danielem Pioro i Studio Collective, specjalnie wyselekcjonowaną kameralną grupą smyczkową RCS. Wydawnictwo zmiksowała Marta Salogni, a masteringiem zajął się Guy Davie.
Więcej informacji o tym projekcie znajdziecie na stronie www.contentwithsilence.com.