Wiosenną edycję cyklu Era Jazzu otworzy w tym roku jedyny w Polsce koncert międzynarodowego kolektywu Black Lives. Wydarzenie na miarę koncertów Art Ensemble of Chicago i George’a Clintona oraz kultowych premier „new black music” zaplanowano na 14 kwietnia.
Artystów z USA, Karaibów i Afryki współtworzących ten zespół łączy idea Black Lives Matter: poprzez muzykę walczą z systemowym rasizmem na świecie. Ich sztuka czerpie z tradycji AACM, new black music, wpływów afrykańskich, ale zawiera w sobie także hip-hop, jazz, funk, rock, fusion, rap, nu-jazz, soul, blues, karaibski jazz, poetry. Projekt Black Lives skupia kilkudziesięciu muzyków, z których każdy jest ciekawą osobowością mającą za sobą współpracę z kultowymi artystami, takimi jak D’Angelo, Fela Kuti, Meshell Ndegéocello, Salif Keita, Marcus Miller, Roy Hargrove, Erykah Badu, Steve Coleman, Joe Zawinul, The Headhunters, Wayne Shorter czy Esperanza Spalding. W 2022 roku formacja ta zrealizowała album „From Generation To Generation”, który stał się sensacją w minionym sezonie.
W projekcie Black Lives „From Generation to Generation” udział bierze ponad 60 artystów, a w wersji koncertowej kilkunastu. Tak też będzie to wyglądało na jedynym, premierowym koncercie w poznańskiej Auli UAM. Grupa pojawi się w Polsce w składzie, w którego skład wejdą: saksofonista Jacques Schwarz-Bart, gitarzyści i wokaliści David Gilmore, Jean-Paul Bourelly i Adam Falcon, pianista Federico Gonzalez Peña, basista Reggie Washington, perkusiści Gene Lake i Marque Gilmore, wokalistki Tutu Puoane i Christie Dashiell, raper Sharrif Simmons oraz DJ Grazzhoppa.
Muzycy formacji Black Lives tak mówią o tym projekcie:
Muzyka to wolność., jest ważna i nas jednoczy. Pomaga nam radzić sobie ze strachem i złością oraz przynosi radość. Muzyka była istotną częścią ruchu na rzecz praw obywatelskich. Na wiecach, w chwilach zwycięstwa, a nawet w więzieniu przywódcy i uczestnicy praw obywatelskich zwracali się ku muzyce, aby podnieść swoje morale i jednoczyć ludzi. Czarni artyści od setek lat odgrywają zasadniczą rolę w kształtowaniu amerykańskiej muzyki oraz w walce z nierównością i rasizmem. Dziś nadal słuchamy Niny Simone, Marvina Gaye, Archie Sheppa, Boba Marleya, Odetty Holmes, Charlesa Mingusa, Sama Cooke, Arethy Franklin, Curtisa Mayfielda, Johna Coltrane’a, Sonny’ego Rollinsa, Abbey Lincoln, Maxa Roacha, Myriam Makeba, Jamesa Browna , Mahalia Jackson, John Lee Hooker. Niestety ich piosenki są nadal aktualne.
Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu, tak wyjaśnia tę ideę:
Black Lives wskazują istnienie wielu, artystycznych sposobów na postrzeganie „czarnej” egzystencji w skomplikowanym świecie. To także projekt manifestujący wzajemną łączność Czarnych w dzisiejszym świecie. Odważne oświadczenie z 1968 roku: „Powiedz to głośno, jestem czarny i jestem dumny” i funkowy hymn Jamesa Browna przeciwko rasizmowi był wtedy dla wielu prowokacją przez zaledwie kilka miesięcy po morderstwie Martina Luthera Kinga. Muzyka stała się istotną częścią amerykańskiego ruchu na rzecz praw obywatelskich. Pół wieku później pojawił się nowy globalny ruch pod hasłem „Black Lives Matter”. Po morderstwie George’a Floyda w 2020 roku protesty przeciwko przemocy wobec osób kolorowych nabrały nowej dynamiki. Niemal codziennie słyszymy o nowych przestępstwach i dyskryminacji: czy to na poziomie państwowo-prawnym, społeczno-strukturalnym, w sporcie, zawodowo – czy nawet w sztuce i kulturze. I muzyka zawsze była istotną częścią protestu, jednoczyła, zapewniała muzyczny hymn.

Black Lives to kolektyw artystów, którzy poprzez muzykę nieustannie walczą o równość i sprawiedliwość społeczną. Wszelkie prawa i zyski z albumu „From Generation to Generation” trafiają do utalentowanych artystów. Producentka Stefany Calembert zjednoczyła artystów, udoskonalając koncepcję w rozwijającą się opowieść społeczności. Postacie, wykonawcy i style koncertów i nagrań Black Lives splatają się z sobą w uzupełniające dźwięki i przekazy. Zaakcentowano ekspresjonistyczne i duchowe kontury, podkreślając, jak w Black Lives zgromadziła się tradycja Great Black Music, kulturowo łączącą siłę afrykańskiej diaspory. To rodowód Czarnej Muzyki, korzenie i ścieżki muzyki, nazywanej jazzem.
Chcemy mówić jako kolektyw jednym mocnym głosem – deklaruje producentka Black Lives. Nigdy nie poddawajmy się w walce z rasizmem, zjednoczmy się i walczmy naszą muzyką i głosami oraz dodawajmy siły i odwagi wszystkim, którzy cierpią i muszą żyć w nierównych strukturach. Jednoczmy się koncertach, festiwalach, kongresach i bądźmy razem.
Koncert formacji Black Lives „From Generation to Generation” odbędzie się 14 kwietnia br. w Poznaniu (Aula UAM; godz. 19:00), a bilety w cenach 100, 150 i 200 PLN są już dostępne w serwisach Ticketmaster i Bilety24 oraz w Centrum Informacji Kulturalnej,
Więcej informacji na stronie www.jazz.pl.