Szwedzka firma Elektron zaprezentowała kolejny kompaktowy instrument desktopowy – Syntakt. Tym razem jest to połączenie automatu perkusyjnego i syntezatora, bazujące na technologii cyfrowej i analogowej.
Instrument zamknięto w takiej samej obudowie co Digitone i Digitakt, a układ kontrolerów jest identyczny jak w drugim z nich przy czym oczywiście część przycisków jest powiązana z innymi funkcjami. Do dyspozycji mamy zatem 16 „klawiszy”, przyciski transportu i nawigacji, 8 programowalnych enkoderów, pokrętło głośności, wyświetlacz OLED z dedykowanym enkoderem i kilkanaście przycisków funkcyjnych. Syntakt udostępnia 12 ścieżek instrumentalnych – 8 cyfrowych oraz 4 analogowe (3 Analog Drum + 1 Analog Cymbal), a także jeden ślad dedykowany efektom. Pokładowy sekwencer pozwala tworzyć patterny składające się z maks. 64 kroków i daje możliwość niezależnego określenia długości dla każdej ze ścieżek.
W przypadku ścieżek cyfrowych możemy wybierać spośród 10 „maszyn” odpowiedzialnych za generowanie dźwięku, a są to Bass drum (1), Snare drum (2), Cymbal/hihat (1), Percussion (1), Clap (1) i Tonal synth (4). Jeszcze więcej mamy ich na ścieżkach Analog Drum, a mianowicie 15 – Bass drum (6), Snare drum (4), Rimshot (2), Dual VCO synth (1), Impulse (1) oraz Noise generator (1). Dla śladu Analog Cymbal dostępnych jest 12 instrumentów Hihat (5), Cymbal (3), Cowbell (2), Impulse (1) i Noise generator (1). Na każdej cyfrowej ścieżce instrumentalnej możemy użyć przesteru i dwóch różnych filtrów (wszystkie trzy bloki oczywiście cyfrowe), natomiast na pozostałych skorzystać możemy z analogowego przesteru i filtra z różnymi trybami pracy. Do każdego śladu można przypisać też dwa generatory LFO. Każda z 12 ścieżek audio może pracować również jako ślad MIDI. W tym celu należy przełączyć ją w tryb MIDI MACHINE oferujący 4-głosową polifonię na krok i możliwość zaprogramowania komunikatów CC. Pozwala to wyzwalać dźwięki w podłączonych zewnętrznych instrumentach i sterować nimi.

Dla każdej z „maszyn” możemy regulować rozmaite parametry dostosowując generowane przez nie dźwięki do własnych potrzeb i oczekiwań. Do dyspozycji mamy też ponad 1000 fabrycznych presetów. Przez oferowane przez Syntakt efekty przepuścić możemy nie tylko wewnętrzne ślady syntezatorowe, ale także zewnętrzne źródła dźwięku. Poza wspomnianymi przesterami i filtrami, instrument oferuje też dwa efekty wysyłkowe – Delay i Reverb. Nowy instrument wyposażono w pary wejść i wyjść audio typu jack 1/4”, oddzielne wyjście słuchawkowe oraz złącza MIDI (IN, OUT/SYNC A, THRU/SYNC B), a także port USB typu B obsługujący przesył sygnałów audio jak również komunikatów MIDI. Syntakt oferuje wsparcie dla programu Overbridge.
Więcej informacji na stronie www.elektron.se.