W różnych kategoriach sprzętu studyjnego możemy znaleźć urządzenia o statusie wręcz kultowych, stanowiących przez kolejne lata czy nawet dekady, inspirację dla kolejnych producentów. Z sytuacją taką mamy do czynienia m.in. wśród mikrofonów, gdzie kilka legendarnych konstrukcji służy za punkt wyjścia dla niezliczonej rzeszy modeli bazujących na nich w większym czy mniejszym stopniu. Za jeden z przykładów takiego podejścia może służyć także mikrofon DC 87 marki Donner, który trafił do naszej redakcji. Jak łatwo zgadnąć, jego oznaczenie nie jest przypadkowe, a więcej nawiązań do słynnego mikrofonu powstałego niemal sześćdziesiąt lat temu zauważymy gdy tylko na niego spojrzymy. Niezależnie jednak od inspiracji, w tym przypadku mamy do czynienia z mikrofonem przeznaczonym do wykorzystywania w domowym studiu, zarówno przez osoby zajmujące się nagrywaniem muzyki jak i tworzącym innego typu treści audio.
Zanim zajmiemy się samym mikrofonem, wypadałoby przybliżyć nieco jego producenta, gdyż po raz pierwszy w naszej historii opisujemy sprzęt marki Donner. Jest to firma założona w 2012 roku przez Hevina He, zajmująca się wytwarzaniem instrumentów i sprzętu muzycznego. Przez ponad dekadę istnienia, marka ta rozwijała się i rozszerzała swą ofertę o kolejne grupy produktów, dodając jednocześnie kolejne kanały dystrybucji. Wśród wytwarzanego przez nią sprzętu audio znajdziemy m.in. mikrofony, a jednym z nich jest właśnie testowany model.
OPIS
DC 87 to wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy o klasycznym wyglądzie, przywodzącym na myśl wspomnianą legendarną konstrukcję z lat 60. XX wieku. Dzięki możliwości wyboru jednej z trzech charakterystyk kierunkowości (kardioidalnej, dookólnej lub ósemkowej), może on być wykorzystywany do różnych zadań, a ponadto do dyspozycji mamy tłumik Pad i filtr górnoprzepustowy. W tym miejscu warto wspomnieć, że mamy tu do czynienia z mikrofonem kosztującym około 600 złotych zatem dostępność w nim tych opcji każe nieco inaczej spojrzeć na niego. Należy przy tym zaznaczyć, że DC 87 wyróżnia się solidną konstrukcją o metalowej obudowie. Metalowy jest także grill chroniący kapsułę, przez co całość odpowiednio waży. Trzy niewielkie przełączniki również sprawiają wrażenie solidnych, pozwalając operować nimi bez obaw.

Mikrofon DC 87 jest dostarczany w estetycznym kartonie wypełnionym pianką techniczną, która zapewnia ochronę i sprawia iż nic wewnątrz się nie przesuwa. Poza samym mikrofonem, znajdziemy w nim kilka przydatnych dodatków – uchwyt elastyczny, pop-filtr i 3-metrowy kabel zakończony wtykami XLR. W komplecie znajduje się także etui, w którym możemy przechowywać mikrofon na co dzień.

TESTUJEMY DC 87
Dzięki możliwości wybierania spośród trzech różnych charakterystyk kierunkowości, DC 87 może być wykorzystywany w różnych sytuacjach, a z jego wszechstronności mogą korzystać zarówno osoby nagrywające dźwięk w domowym studiu, jak również twórcy podcastów czy innych treści publikowanych w Internecie. Najczęściej będziemy zapewne korzystać z charakterystyki kardioidalnej, zbierającej głównie dźwięki z przodu (w tym przypadku jest to strona mikrofonu z przełącznikiem charakterystyk oznaczona dodatkowo logo producenta), a w ograniczonym stopniu tych napływających z tyłu czy boków. To ustawienie sprawdzi się chociażby przy nagraniach lektorów czy wokalistów, jak również przy rejestrowaniu instrumentów akustycznych. Niezależnie od tego czy nagrywamy muzykę czy np. podcasty, możemy znaleźć się w sytuacji, w której przyda się nam także któraś z dodatkowych charakterystyk oferowanych przez ten mikrofon. Z ósemkowej możemy korzystać np. nagrywając rozmowę z gościem siedzącym naprzeciw nas, załatwiając to jednym mikrofonem. Z kolei chcąc uchwycić większą grupę osób – czy to śpiewających czy też rozmawiających – możemy sięgnąć po charakterystykę dookólną.

W różnych sytuacjach przydać się nam mogą także dwa pozostałe przełączniki, w które wyposażono DC 87 marki Donner. Jeden z nich to tłumik Pad pozwalający wybierać między wartością 0 dB oraz -10 dB. To drugie ustawienie umożliwi nam m.in. nagrywanie głośniejszych źródeł dźwięku bez obaw o przeciążenie wewnętrznych układów czy przesterowanie sygnału. Ostatnim przełącznikiem możemy z kolei aktywować filtr dolnoprzepustowy (80 Hz, 6 dB/okt.) pozwalający redukować zakłócenia o niskiej częstotliwości. Każdy z przełączników nie tylko pracuje stabilnie, ale przede wszystkim wywiązuje się w pełni ze swego zadania powodując określoną zmianę, w tym co słyszymy. Jeśli chodzi o brzmienie oferowane przez testowany mikrofon to biorąc pod uwagę jego cenę jest ono zaskakująco dobre, szczególnie w trybie kardioidalnym. Jest klarowne i pełne, a dźwięk jasny i miły w odbiorze. Pamiętając z jakim przedziałem cenowym mamy tu do czynienia, mikrofon prezentuje się pod tym względem lepiej niż można by pierwotnie zakładać.

O ile solidny i metalowy mikrofon budzi zaufanie już na pierwszy rzut oka, to „z pewną dozą niepewności” podszedłem do uchwytu elastycznego znajdującego się w komplecie. Wykonano go niemal w całości z tworzywa sztucznego (wliczając w to gwint służący do wkręcenia mikrofonu), ale okazało się że osadzony w nim DC 87 trzyma się bezpiecznie i stabilnie, a nakrętka kontrująca pozwala zablokować mikrofon w określonej pozycji. To ostatnie przyda się chociażby gdy korzystamy z kolejnego dodatku znajdującego się w komplecie. Jest nim pop-filtr, mający w tym przypadku postać metalowej siatki osadzanej bezpośrednio w obręczy uchwytu elastycznego. Służy do tego plastikowa, ząbkowana „szyna” umieszczana w dedykowanym otworze. O ile zatem odległość owej osłony tłumiącej spółgłoski wybuchowe od mikrofonu jest stała, to możemy regulować jej pozycję w pionie.

PODSUMOWANIE
Trzy charakterystyki kierunkowości, tłumik Pad i filtr dolnoprzepustowy oraz zestaw akcesoriów pozwalających niemal z marszu przystąpić do nagrywania różnych źródeł dźwięku (oczywiście musimy mieć jeszcze statyw, interfejs audio i komputer z oprogramowaniem), to wszystko co otrzymujemy sięgając po DC 87 marki Donner. Możliwość przełączania między charakterystyką kardioidalną, dookólną i ósemkową otwiera przed nami szerszy wachlarz potencjalnych zastosowań i sprawia, że testowany mikrofon sprawdzi się w różnych scenariuszach, które będziemy chcieli realizować w naszym domowym studiu. Biorąc pod uwagę solidność wykonania samego mikrofonu i jego brzmienie, oferowane funkcje oraz stosunek jakości do ceny, można stwierdzić, że model ten jest propozycją wartą rozważenia nie tylko przez osoby rozpoczynające swą przygodę z nagrywaniem muzyki w domowym zaciszu, ale także podcasterów i innych twórców treści internetowych.

Tekst: Grzegorz Bartczak
DANE TECHNICZNE
Typ: pojemnościowy
Charakterystyka: kardioidalna / dookólna / ósemkowa
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
Impedancja: 200 Ohm
Czułość: -34 dB [kardioidalna] / -40 dB (1 kHz, 0 dB = 1 V/Pa) [dookólna, ósemkowa]
Maks. SPL: 142 dB [kardioidalna] / 148 dB (1 kHz, 1% THD) [dookólna, ósemkowa]
Zakres dynamiki: 129 dB [kardioidalna] / 131 dB [dookólna, ósemkowa]
Tłumik (Pad): 0/-10 dB
Filtr: dolnoprzepustowy (80 Hz, 6 dB/okt.)
Wymagane zasilanie Phantom: +48V
Wymiary: 221 × 56 mm
Ciężar: 520 g
Sugerowana cena detaliczna: 649 PLN

Do testu dostarczył:
Audiostacja
ul.Kolejowa 93/95
05-092 Łomianki
tel. (22) 122 53 00
Internet: audiostacja.pl, www.donnermusic.com