Przez ponad 30 lat, które minęły od premiery pierwszego cyfrowego miksera firmy Yamaha – DMP7 – świat sprzętu pro audio zmienił się w niesłychanie dużym stopniu i nie dotyczy to wyłącznie rozwiązań technologicznych. Po niedawnej premierze kompaktowych konsolet DM3, japoński koncern postanowił wykonać kolejny krok ku odświeżeniu tej grupy swoich produktów. Zaprezentowana właśnie seria profesjonalnych mikserów cyfrowych DM7 jest kulminacją dziesięcioleci doświadczeń w projektowaniu i dopracowywaniu tego typu urządzeń. Nowa linia czerpie to co było najlepsze w poprzednich mikserach i łączy te cechy z nowymi innowacjami w ergonomicznej, wszechstronnej i mimo wszystko kompaktowej formie.
W skład nowej serii wchodzą dwa miksery (DM7 i DM7 Compact) oraz dodatkowy moduł DM7 Control, dzięki któremu liczba modeli zwiększa się do czterech. Montując go do konsolet otrzymujemy bowiem dwa kolejne systemy – DM7-EX i DM7-EX Compact. Nowe konsolety cyfrowe Yamaha zaprojektowano z myślą o wykorzystywaniu ich w różnych środowiskach i scenariuszach, od miksowania muzyki na żywo przez instalacje w teatrach, świątyniach czy na stadionach, po zastosowania broadcastowe, streaming czy miksowanie hybrydowe oraz obsługa różnego rodzaju imprez korporacyjnych i innych wydarzeń.
Bardziej rozbudowana wersja DM7 może obsługiwać do 120 kanałów mono oferując 32 wejścia analogowe i 16 wyjść, natomiast w wersji Compact mamy po 16 wejść i wyjść analogowych, a konsoleta może przetwarzać maks. 72 monofoniczne kanały wejściowe. Oba miksery oferują ponadto 48 szyn MIX, 12 MATRIX i 2 STEREO, a we współpracy z systemami sieciowymi Dante mamy do dyspozycji po 144 wejścia i wyjścia (96 kHz). Oczywiście mamy też możliwość podłączenia zewnętrznych racków z serii R czy najróżniejszych urządzeń obsługujących protokół Dante.
W przypadku obu mikserów DM7 ich obsługę ułatwiają kolorowe ekrany dotykowe z obsługą MultiTouch – 12-calowy (jeden w wersji Compact, dwa w większej) oraz dodatkowy 7-calowy. Pod każdym z większych ekranów znajdziemy sekcję z 12 suwakami i taką samą liczbą enkoderów, a w każdym „kanale” dostępne są także przyciski SELECT, CUE i ON. Kontrolery te mogą pracować w różnych trybach w zależności od wybranego banku (IN, OUT, DCA/DAW, CUSTOM). Podobny układ ma sekcja ulokowana pod mniejszym z ekranów dotykowych, a na panelu obu mikserów znajdziemy też dodatkowe przyciski i wyświetlacze.
Mimo niepozornych rozmiarów (zwłaszcza wersji Compact), konsolety DM7 oferują szerokie możliwości przetwarzania sygnałów wejściowych i wyjściowych, a zaimplementowano w nich m.in. rozwiązania zapożyczone z flagowych mikserów RIVAGE PM czy efekty bazujące na technologii modelowania VCM. W kanałach wejściowych mamy do dyspozycji m.in. regulację czułości, filtry HP i LP, 4-pasmowy korektor parametryczny, dwa procesory dynamiki, linię opóźniającą, regulację położenia w panoramie, 24 grupy DCA i 12 grup MUTE, punkt insertowy z czterema slotami oraz układ Dan Dugan Automixer (maks. 64 kanały). W kanałach wyjściowych możemy skorzystać m.in. z korektorów (8-pasmowy parametryczny, graficzny Virtual Rack), procesora dynamiki i linii opóźniającej.
W mikserach DM7 mamy do dyspozycji trzy różne „racki” z efektami – PREMIUM (64 jednostki; plug-iny RND Portico5033, RND Portico5043, Portico 5045, U76, Opt-2A, Comp276, Buss Comp 369, MBC4, DaNSe, EQ-1A, Equalizer601, Dynamic EQ, Dynamic EQ4, REV-X, OpenDeck, Analog Delay, Max100, Vintage Phaser, Dual Phaser i HQ.Pitch), EFFECT (16 jednostek, 43 typy efektów) oraz EQ (32-jednostki, korektory 31BandGEQ, Flex15GEQ i 8Band PEQ).
W nowych konsoletach dostępnych jest też wiele dodatkowych funkcji, w tym chociażby pamięć scen (500 komórek pamięci), OSC Server, DAW Remote, integracja z Nuendo Live, Virtual Soundcheck, Wireless Mic Monitoring, RTA, Delay Compensation, Channel Link czy Split Mode. Ten ostatni to tryb pozwalający rozdzielić kanały wejściowe, sceny i szyny MIX między dwie sekcje, dzięki czemu DM7 mogą funkcjonować jako dwa oddzielne miksery. Jeden można wykorzystać np. do obsługi FOH, a drugi do monitorów, a możliwe są także inne scenariusze.
Oprócz analogowych wejśc i wyjść typu XLR oraz dwóch portów Dante, miksery DM7 oferują także wyjście słuchawkowe, wielopinowy port GPI, złącza WORD CLOCK (IN, OUT), porty USB TO HOST [typ C] i TO DEVICE [typ A × 2], port sieciowy Ethernet oraz wejście TC. W większym modelu dostępne są ponadto po dwa wejścia i wyjścia AES/EBU, a w wersji Compact tylko jedno wyjście tego typu. Port USB typu C obsługuje też funkcję interfejsu audio (18 IN/18 OUT). Aby zapewnić redundantność w konsoletach zastosowano podwójny zasilacz z oddzielnymi gniazdami IEC i włącznikami.
Moduł DM7 Control, który można przymocować do jednego z boków nowych konsolet oferuje rozmaite programowalne kontrolery, które możemy przystosować do obsługi odpowiednich funkcji i parametrów. Do dyspozycji mamy 2 suwaki, 16 przycisków i 4 pokrętła, a także kilkanaście wyświetlaczy, kółko JOG i inne elementy kontroli. W mikserach zamontować będzie można także jedną z kilku kart rozszerzeń (PY64-MD, PY8-AE, PY-MIDI-GPI), z których każda oferuje inne złącza. Wśród opcji znajdą się także pakiety oprogramowania Broadcast Package (DEK-DM7-BR) i Theatre Package (DEK-DM7-TH).
Do współpracy z mikserami przeznaczone będą aplikacje DM7 Editor i DM7 StageMix, a ponadto są one kompatybilne z programami MonitorMix, Console File Converter, ProVisionaire Control czy ProVisionaire Touch. W komplecie z mikserami znajdzie się z kolei pakiet obejmujący programy VST Rack Elements i Steinberg Nuendo Live.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.