Ponad pięćdziesiąt lat po premierze, pierwszy album zespołu Queen doczeka się wyjątkowej reedycji. Materiał z krążka „Queen” stanowiącego ważny rozdział w historii nie tylko samej grupy ale i muzyki rockowej, został zremiksowany i zremasterowany. Co więcej, odpowiedzialni za te procesy Justin Shirley-Smith, Joshua J Macreae i Kris Fedriksson wykonali olbrzymią pracę, by materiał wreszcie zabrzmiał tak, jak od początku chciał zespół. Album po raz pierwszy otrzymał nowy miks stereo, a ponadto został rozszerzony o jeden utwór. Już w przyszłym miesiącu do sprzedaży trafi nie tylko odświeżona płyta ale także dwa specjalne pakiety, w tym wyjątkowy kolekcjonerski box…
Zawartość tego ostatniego stanowić będzie aż sześć płyt kompaktowych i jedna winylowa, a premiera pakietu „Queen I Collector’s Edition” jest wyznaczona na 25 października. Nowa tracklista, alternatywne wersje piosenek, wersje demo i nagrania koncertowe sprawiają, że ta reedycja będzie najbardziej kompleksowym wydaniem tego wyjątkowego dzieła. We wkładce Brian May napisał tak:
To nie jest zwykły remaster. To zupełnie nowa rekonstrukcja całego debiutanckiego albumu Queen, którą po latach ponownie zatytułowaliśmy „Queen I”. Wszystkie wykonania są dokładnie takie, jak w 1973 roku, przy czym każdy instrument został ponownie przeanalizowany, by uzyskać „żywe” dźwięki otoczenia, których chcieliśmy użyć pierwotnie. Dzięki tej reedycji otrzymujemy „Queen I” w wersji, o której zawsze marzyliśmy.
Na siedmiu płytach znajdą się łącznie 63 utwory, z których większość (43) doczekało się zupełnie nowych miksów. Zespół postanowił przywrócić pierwotną kolejność utworów, uzupełniając album o utwór „Mad the Swine”, który nie trafił na oryginalną wersję albumu z 1973 roku. Pierwsza płyta CD wchodząca w skład tego zestawu zawiera zremiksowaną (2024 Mix), zremasterowaną i rozszerzoną wersję płyty „Queen”. Na drugiej – De Lane Lea Demos (2024 Mix) – umieszczono z kolei pięć utworów demo – zmiksowanych po raz pierwszy w historii na podstawie oryginalnych wielościeżkowych masterów – nagranych przez zespół jeszcze przed zarejestrowaniem materiału na pierwszą płytę. Trzeci krążek CD – „Queen I Sessions” – zawiera niepublikowany wcześniej materiał zarejestrowany podczas sesji nagraniowych w studiach De Lane Lea i Trident. Jest to zarówno muzyka, jak również rozmowy między członkami zespołu. Czwarta płyta – „Queen I Backing Tracks” – zawiera z kolei podkłady i wersje instrumentalne utworów. Dwie ostatnie płyty wchodzące w skład tego pakietu wypełnione są nagraniami live. Piąta to „Queen I At the BBC”, czyli zapis historycznej sesji z lutego 1973 roku, kiedy to zespół pojawił się w BBC Radio 1 na zaproszenie legendarnego Johna Peela (poza muzyką są tu także zapowiedzi DJ-skie). Szósty krążek CD – „Queen I Live – In Concert” – jest kompilacją zarówno znanych jak i niepublikowanych nigdy wcześniej nagrań koncertowych. Płyta winylowa współtworząca ten box zawiera ten sami miks debiutanckiego albumu co pierwsza płyta CD. Poza siedmioma płytami, w skład „Queen I Collector’s Edition” wchodzi także 108-stronicowa książka zawierająca niepublikowane wcześniej zdjęcia autorstwa Douglasa Puddifoota, ręcznie zapisane teksty Freddiego, notatki, szkice kostiumów i inne ciekawostki. Uzupełnieniem tego jest rozkładany plakat oraz cztery odbitki fotograficzne.
Poza tym wielkim pakietem, na fanów zespołu Queen czekają też przystępniejsze cenowo wersje reedycji debiutu tej grupy. Do wyboru mamy dwupłytowy zestaw 2CD Deluxe Edition, którego zawartość stanowią „Queen I” (2024 Mix) i De Lane Lea Demos (2024 Mix). Nowy miks debiutanckiej płyty rozszerzony o utwór „Mad The Swine” dostęny jest również na na jednej płycie CD oraz na winylu. Wydawnictwo będzie także oferowane w formatach cyfrowych, a po zamówieniu elektronicznej wersji albumu, fani otrzymają dostęp do singla „The Night Comes Down” promującego tę reedycję.
W najbliższy piątek (13.09) ukaże się teledysk do tego utworu, a na 4 października zaplanowano premierę wersji winylowej.
Strona internetowa zespołu: www.queenonline.com
zdjęcie główne: Queen podczas pierwszej formalnej sesji zdjęciowej w marcu 1973 roku; fot. Douglas Puddifoot