Organizatorzy festiwalu Colors of Ostrava 2024 ogłosili niedawno kolejnych artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji. Do zaprezentowanych wcześniej dołączyli szwedzka sensacja popu Zara Larsson, ikona jamajskiego dancehallu Sean Paul i amerykański duet Sofi Tukker. Wszyscy oni wystąpią ostatniego dnia imprezy, podobnie jak ogłoszeni wcześniej James Blake, Dennis Lloyd, Bixiga 70, Emilíana Torrini czy Infected Mushroom.
Mocny sobotni program będzie spektakularnym zakończeniem wszystkich festiwalowych dni, podczas których wystąpią m.in. kalifornijscy rockmani Queens of the Stone Age, gwiazdy popu Sam Smith i legendarny muzyk Lenny Kravitz. Na 7 scenach muzycznych wystąpi ponad 70 zespołów z całego świata i ponad 30 artystów z Czech.
Zlata Holušová, dyrektor artystyczna festiwalu, tak komentuje tegoroczny lineup:
Uważam, że stworzyliśmy naprawdę mocny skład, czego dowodem jest 19 nagród Grammy i 68 nominacji do tej nagrody muzycznej, które nasi wykonawcy mają na swoim koncie.
Zara Larsson to szwedzka piosenkarka pop, która po raz pierwszy znalazła się w centrum uwagi w wieku dziesięciu lat, gdy zaśpiewała przebój „My Heart Will Go On” na konkursie talentów. Wczesny sukces był podstawą późniejszej kariery Zary, ale ruszyła ona pełną parą po premierze albumu „So Good”. Pochodzące z niego single „Lush Life”, „Never Forget You” czy „Ain’t My Fault” nie bez powodu trafiały na szczyty światowych list przebojów. Przeszywający wokal Larsson, przyprawiający o gęsią skórkę ze względu na jej szeroką gamę wokalną i emocjonalne przekazy, uczynił z tej młodej piosenkarki i autorki tekstów siłę napędową współczesnej muzyki pop. W ciągłym przesuwaniu twórczych granic Larsson zdecydowanie nie zwalnia tempa artystycznego. Trzeci album „Poster Girl” wydany w 2021 roku porusza tematy rozwoju osobistego, oscylując między chwytliwym popem a rozdzierającymi serce balladami. Na swojej najnowszej płycie „Venus” nie porzuciła znanych tematów i inspirowała się rzymską boginią o tym samym imieniu jako metaforą miłości, która towarzyszy całej jej twórczości.

Pochodzący z Kingston na Jamajce Sean Paul, dał się poznać jako raper i piosenkarz, który przez kilkadziesiąt lat działalności w branży muzycznej w dużej mierze wyznaczał kierunek muzyki dancehall i reggae. Po udanym debiucie na przełomie tysiącleci, międzynarodowe uznanie zdobył dzięki singlom „Get Busy” i „Temperature” z drugiego albumu „Dutty Rock”, który znalazł się na szczycie prestiżowej listy Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych. Przez całą karierę płyty rapera niemal regularnie otrzymywały nominacje do nagrody Grammy w kategorii najlepsza płyta reggae roku. Paulowi udało się dotychczas działać na wielu frontach. Współpracował z wybitnymi osobistościami muzycznymi, takimi jak Beyoncé, Blu Cantrell, Clean Bandit, Sia czy DJ Snake. Inwencja muzyka przekroczyła nawet jego zawodową bańkę. Zaczął także prowadzić własną wytwórnię Dutty Rock Productions, poprzez którą stara się pozostać w kontakcie ze swoimi jamajskimi korzeniami. Biorąc pod uwagę wszechstronność muzyka, zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że założył nawet własną markę jamajskich podpłomyków. Sean Paul wyrósł na samoświadomego artystę, który z powodzeniem potrafi połączyć imprezowy wizerunek z uprzywilejowaną pozycją na rzecz palących problemów społecznych, takich jak dzisiejsza polityka klimatyczna. Nie bez powodu muzyk jest ambasadorem zmian klimatycznych w regionie Karaibów.

Sofi Tukker to dynamiczny duet założony przez Sophię Hawley-Weld i Tuckera Halperna, który wytyczył wyjątkową ścieżkę w branży muzycznej. Pięć lat od powstania w czasie wybuchu pandemii Covid-19 udało im się stworzyć wyjątkową społeczność Freak Fam dzięki transmisjom na żywo swoich setów DJ’skich, które para transmitowała w zaciszu własnego salonu. Po zakończeniu izolacji Freak Fam przeniósł się z ekranów do sal koncertowych z widokiem na scenę przypominającą plac zabaw dla dzieci w środku dżungli. O intymnej relacji, jaką grupie Sofi Tukker i jej publicznośći udało się zbudować na przestrzeni ostatnich lat, świadczą wysiłki pary mające na celu zaangażowanie publiczności w swoje występy. Historia powstania Sofi Tukker dodaje fascynującego wydźwięku ich obecnej silnej pozycji na polu muzyki mainstreamowej. Halpern początkowo nigdy nie marzył o karierze muzycznej. Zamiast dążyć do nagrody Grammy, jego celem była gra w koszykówkę i miał nadzieję, że pewnego dnia zostanie członkiem prestiżowej NBA. Jednak względy zdrowotne zatrzymały go w karierze sportowej. Zamiast tego zaczął grać jako DJ, czasami u boku chilijsko-amerykańskiego kompozytora Nicolasa Jaara, i produkować. Hawley-Weld przyszła do Sofi Tukker z drugiej strony, z zainteresowania muzyką latynoamerykańską i tradycyjnymi tańcami Afryki Zachodniej. Przypadkowe spotkanie na uniwersytecie zaowocowało projektem muzycznym, któremu udało się stworzyć przełomową społeczność muzyczną, otrzymać nominację do nagrody Grammy oraz współpracować muzycznie przy wielu udanych produkcjach audiowizualnych.

Tegoroczna, 21. edycja festiwalu Colours of Ostrava odbędzie się w dniach 17-20 lipca na terenie kompleksu Dolní Vítkovice w czeskiej Ostrawie (20 km od polskiej granicy). W ramach festiwalu trwa równolegle międzynarodowe forum dyskusyjne Meltingpot, pokazy filmów z IFFKV oraz szereg spektakli teatralnych i instalacji artystycznych.
Więcej informacji na stronie www.colours.pl.
zdjęcie główne: mat. prasowe organizatora