Zgodnie z tradycją, na kilka miesięcy przed uroczystą ceremonią wręczenia nagrody Polar Music Prize poznaliśmy jej laureatów. W tym roku wyróżnionych zostanie troje przedstawicieli świata muzyki: benińska piosenkarka Angélique Kidjo, Chris Blackwell – założyciel wytwórni Island Records oraz estoński kompozytor Arvo Pärt.
Od pierwszej ceremonii w 1992 roku, Polar Music Prize jest uważana przez wielu za najbardziej prestiżowe wyróżnienie, określane niekiedy „muzycznym Noblem”. Przez trzy dekady jej laureatami zostali najważniejsi przedstawiciele świata muzyki reprezentujący zarówno jej rozrywkową część jak i tę bardziej poważną – klasyczną. Tegoroczna ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się 23 maja w Sztokholmie, w obecności przedstawicieli szwedzkiej rodziny królewskiej. Laureaci otrzymają też nagrodę pieniężną w wysokości 600 tysięcy koron szwedzkich (ponad 57 tysięcy USD).
Marie Ledin – dyrektor zarządzająca Polar Music Prize tak mówi o tegorocznych laureatach:
Jesteśmy zachwyceni, że możemy uhonorować tych troje laureatów, którzy wywarli swoją muzyką tak globalny wpływ swoją muzyką. Angélique Kidjo jest inspirującą artystką, która nieustannie odkrywa i rzuca wyzwania oraz jest jedną z największych piosenkarek i autorek tekstów. Cieszymy się, że możemy oddać uznanie jej talent i rzucić światło na jej ważną pracę z Fundacją Batonga.
Chris Blackwell założył i przekształcił Island Records w jedną z wytwórni odnoszących największe sukcesy w historii muzyki. Miał ogromny wpływ na świat muzyki i cieszymy się, że możemy to uczcić.
Arvo Pärt jest jednym z najbardziej niesamowitych kompozytorów, jakich kiedykolwiek widział świat, a jego piękna muzyka poruszała publiczność na całym świecie. Cieszymy się, że możemy go uhonorować w ramach nagrody Polar Music Prize 2023.

Urodzona w Beninie Angélique Kidjo to 5-krotna laureatka GRAMMY, której dyskografia obejmuje 16 płyt. Została nazwaną „pierwszą divą Afryki” przez magazyn Time, a na swoich listach czołowych postaci Afryki i Świata umieściły ją także BBC(„The Continent’s 50 Most Iconic Figures”), Guardian („Top 100 Most Inspiring Women in the World”) czy Forbes („The Most Powerful Celebrities in Africa”). Jako performerka, Jej uderzający głos, prezencja sceniczna i biegłość w wielu kulturach i językach, zdobyły szacunek jej rówieśników, rozszerzając jej popularność ponad granicami kraju. Angélique łączy zachodnioafrykańskie tradycje swojego dzieciństwa w Beninie z elementami amerykańskiego R&B, funku i jazzu, a także wpływami muzyki z Europy i Ameryki Łacińskiej. Kidjo podróżuje po świecie, działając w imieniu dzieci jako Ambasador Dobrej Woli UNICEF i OXFAM. Stworzyła też własną fundację charytatywną Batonga, której celem jest wspieranie edukacji młodych dziewcząt w Afryce.
Chris Blackwell to producent muzyczny i przedsiębiorca znany powszechnie jako założyciel Island Records – innowacyjnej i legendarnej już dziś wytwórni muzycznej, uważanej obecnie za jedną z najbardziej podziwianych wszechczasów. Choć urodził się w w Londynie w 1937 roku, mając sześć lat trafił z rodzicami na Jamajkę. To właśnie pobycie tam Chris zawdzięcza swój wpływ na muzykę popularną. Jamajskie korzenie, dały mu możliwość słuchania artystów o potencjale zmieniającym świat, takich jak wielki Bob Marley, który podpisał kontrakt z Island w 1973 roku. Z wytwórnią tą związanych było także wielu innych utalentowanych artystów z całego świata, w tym chociażby Cat Stevens, Roxy Music, Steve Winwood, Robert Palmer, Nick Drake, Melissa Etheridge, Tom Waits, Grace Jones czy Marianne Faithful.
Kreatywne dzieła Arvo Pärta urodzonego w Estonii w 1935 roku, od lat 60. odgrywają znaczącą rolę w pejzażu dźwiękowym muzyki współczesnej. Dzięki swojej unikalnej technice kompozytorskiej tintinnabuli, którą Pärt wynalazł w 1976 roku, głęboko wpłynął na bieg muzyki przez kilka dziesięcioleci. Jego twórczość dotarła do szerokiego grona słuchaczy nie tylko za sprawą koncertów i nagrań, ale także filmów i spektakli teatralnych. Twórczość Pärta jest bogata i wszechstronna, obejmuje wiele wielkoformatowych kompozycji na chór i orkiestrę, cztery symfonie i utwory na solistów i orkiestrę, a także liczne utwory chóralne i muzykę kameralną.
Pomysłodawcą nagrody Polar Music Prize był w 1989 roku Stig Anderson, a pierwsza ceremonia odbyła się w 1992 roku. W gronie dotychczasowych laureatów, których wybiera 11-osobowy komitet (kandydatów mogą nominować różne podmioty) znajdują się m.in. Chuck Berry, Björk, Ray Charles, Bob Dylan, Peter Gabriel, Dizzy Gillespie, Emmylou Harris, Keith Jarrett, Elton John, Quincy Jones, B.B. King, Max Martin, Paul McCartney, Joni Mitchell, Robert Moog, Ennio Morricone, Yossou N’Dour, Iggy Pop, Sonny Rollins, Wayne Shorter, Paul Simon, Patti Smith, Bruce Springsteen, Sting, Stevie Wonder czy członkowie zespołów Pink Floyd, Led Zeppelin i Metallica. Jedynym jak dotąd Polakiem uhonorowanym tym wyróżnieniem był Witold Lutosławski.
Więcej informacji na stronie www.polarmusicprize.org.
zdjęcie główne: Chris Blackwell (fot. Greg Williams) / Angélique Kidjo (fot. Brantley Guttierrez) / Arvo Pärt (fot. Kaupo Kikkas); mat. prasowe Polar Music Prize