W ofercie firmy Channel Robot pojawiła się nowa wersja jednego z jej syntezatorów wirtualnych. Shapiro 2 bazuje na tej samej koncepcji co poprzednik, ale charakteryzuje się zwiększonym potencjałem.
W przypadku Shapiro 2 syntezator wykorzystuje osiem oscylatorów, które są używane w dopasowanych parach. Do modulacji ich wyjść służy szereg różnych narzędzi. Sygnał z każdej pary oscylatorów przechodzi przez osobny, przypisany mu tor kształtujący brzmienie.
Każdy z czterech głosów syntezatorów jest skonfigurowany tak samo, a poza możliwością wyboru przebiegu dla każdego z dwóch oscylatorów mamy do dyspozycji funkcje odstrojenia, regulacji położenia w panoramie, funkcję UNISON oraz możliwość wyboru źródła modulacji. Do wyboru mamy takie funkcje i parametry jak VELOCITY, SAMPLE & HOLD, LFO, ENVELOPE, GATE i KEYBOARD. Modulować możemy oddzielnie głośność / panoramę oraz miks oscylatorów. Modulacja jest dostępna także (choć mamy tu mniej opcji) dla wysokości dźwięku generowanego przez daną parę oscylatorów. Drugim elementem każdego głosu jest sekcja oferująca zakładki SHAPING i FIELD. W pierwszej znajdziemy bloki FM SHAPING i WAVESHAPING, a druga daje dostęp do charakterystycznego dla aplikacji tej firmy efektu opartego na odpowiedziach impulsowych. Ostatnią sekcją dostępną dla każdego głosu jest filtr z kilkoma trybami pracy i możliwością modulacji.
Kolejne okno interfejsu graficznego Shapiro 2 – zmienionego wizualnie w porównaniu z poprzednią wersją – daje dostęp do rozmaitych efektów i funkcji kontroli. Do dyspozycji mamy 8 bloków efektowych, przez które przechodzi sygnał audio. Na łańcuch ten składają się efekty EQ, SATURATION, CHORUS, PHASER, COMPRESSOR, DELAY, REVERB i LIMITER. W oknie tym mamy też możliwość niezależnej regulacji funkcji PITCH BEND dla każdego z głosów, a także określenia zakresu klawiatury dla każdego z nich. Tu możemy też wybierać między trybem mono- i polifonicznym, a także regulować funkcję LEGATO. Syntezator jest też wyposażony w arpeggiator.
Więcej informacji na stronie channelrobot.com.