Firma Baby Audio oferująca dotąd wyłącznie efekty wirtualne, zaprezentowała swój pierwszy instrument – syntezator BA-1. Aplikacja wykorzystująca technologię modelowania bazuje na instrumencie z lat 80. XX wieku, ale została wzbogacona w porównaniu z nim o kilka przydatnych dodatków.
Inspiracją dla BA-1 był niewielki monofoniczny syntezator analogowy Yamaha CS01 z 1982 roku. Wirtualny instrument firmy Baby Audio z jednej strony odwzorowuje jego subtraktywny tor syntezy i charakter, a interfejs graficzny nawiązuje do wyglądu zewnętrznego tego modelu, to w porównaniu z pierwowzorem mamy tu szersze możliwości kreowania dźwięków. Wszystko za sprawą dodatkowych bloków i funkcji, które zwiększają możliwości instrumentu.
BA-1 wykorzystuje nie jeden, ale dwa oscylatory, a do tego dostępna jest regulacja ich wzajemnego przenikania się (X-FADE). Tak jak w oryginale do dyspozycji mamy funkcję GLISSANDO, a nowością jest z kolei blok FM pozwalający dodać nieco głębi i złożoności do generowanych dźwięków. W torze syntezy znajdziemy także filtr dolnoprzepustowy o nachyleniu zbocza 24 dB/okt. oraz generator obwiedni ADSR wzbogacony w tym wypadku o funkcję synchronizacji z DAW. Do dyspozycji mamy też generator LFO, który w BA-1 może modulować pierwszy oscylator lub filtr. Zupełną nowością jest blok SIDE CHAIN, podobnie jak sekcja efektów. Syntezator oferuje aż pięć bloków efektowych – TONE, DRIVE, DELAY, REVERB i CHORUS.

O ile sprzętowy pierwowzór był monofoniczny to w przypadku BA-1 mamy możliwość skorzystania z trybu polifonicznego. Korzystając z klawiatury sterującej możemy również aktywować reakcję na dynamikę uderzenia. Niewielki CS01 był wyposażony w głośnik i mógł być zasilany bateriami. Twórcy jego emulacji postanowili odwzorować także ich zachowanie udostępniając bloki SPEAKER i BATTERY. Oba pozwalają nadać dźwiękowi charakter lo-fi aktywując „wyjście głośnikowe” czy regulując stan zużycia wirtualnych baterii…
BA-1 udostępnia ponad 500 fabrycznych presetów, a na pokładzie mamy też funkcję RE-GEN losowo modyfikującą ustawienia instrumentu tworząc w ten sposób nowe barwy. Interfejs graficzny jest dostępny w czterech opcjach kolorystycznych, a syntezator może pracować na komputerach PC i Mac jako wtyczka VST, VST3 lub AAX (w środowisku macOS dodatkowo AU).
Z okazji premiery aplikacja jest dostępna obecnie w cenie 49 USD (zamiast 99 USD), a na stronie producenta dostępna jest również wersja Trial.
Więcej informacji na stronie babyaud.io.