Pojawiające się coraz szerzej treści tworzeone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mogą – m.in. przez brak odpowiedniego oznaczenia – wprowadzać w błąd czy wywoływać co najmniej zamieszanie. a przykładów na to nie brak też na naszym, polskim podwórku. Wykorzystywanie tej technologii to dla jednych postęp i ekscytujące nowe możliwości, ale durdzy widzą w nim egzystencjalne zagrożenie dla procesu twórczego. Niezwykle ważne jest zatem aby używać sztucznej inteligencji odpowiedzialnie. Takie stanowisko przyjęła m.in. firma Avid, która dołączyła właśnie do koalicji C2PA oraz inicjatywy AI for Music.
Avid opowiada się za odpowiedzialnym wykorzystaniem AI w mediach, zarówno pod względem sposobu, w jaki technologia ta jest wykorzystywana w ramach własnych praktyk i projektów firmy, jak i sposobu, w jaki jest stosowana w aplikacjach. Choć firma sama stosuje w swych produktach rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, dla których bazą jest Avid Ada (znajdziemy je w takich programach jak Media Composer, MediaCentral czy Sibelius), uważa ona, że rozwój AI i uczenia maszynowego nie może odbywać się w próżni, szczególnie gdy stawka jest potencjalnie tak wysoka. Z tego też powodu Avid dołączył do dwóch stowarzyszeń będących na czele rozważań nad implikacjami AI dla branż, w których firma ta jest najbardziej aktywna.
Problem pojawiających się przekłamań czy fake newsów nie jest niczym nowym, ale biorąc pod uwagę chociażby wzrost liczby obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję (nie mówiąc już o poważniejszych działaniach), pojawiły się obawy dotyczące potencjalnego wpływu niezweryfikowanych informacji lub zdjęć. Jednym ze sposobów walki z tym jest wdrożenie weryfikowalnego „odcisku palca” do oryginalnych mediów, który mógłby potwierdzić autentyczność, od ich stworzenia do konsumpcji przez widza. Z tego też powodu Avid dołączył zatem do Koalicji na rzecz Pochodzenia Treści i Autentyczności (C2PA), powołanej w celu rozwiązania problemu rozpowszechnienia wprowadzających w błąd informacji w Internecie poprzez opracowanie standardów technicznych certyfikujących źródło i historię (lub pochodzenie) treści medialnych. C2PA (Coalition for Content Provenance and Authenticity) to projekt utworzony poprzez sojusz między Adobe, Arm, Intel, Microsoft i Truepic. Inicjatywa ta zapewnia wydawcom, twórcom i konsumentom możliwość śledzenia pochodzenia różnych typów mediów. Firma Avid ocenia obecnie, w jaki sposób ten standard można zastosować w oferowanych przez nią produktach.
Opowiadając się za odpowiedzialnym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w tworzeniu różnych treści i mając na uwadze że odnosi się to nie tylko do materiałów wideo, ale także muzyki, Avid dołączył także do inicjatywy AI for Music powołanej do życia przez firmę Roland Corporation i Universal Music Group (UMG). Podobnie jak podmioty, które wcześniej przystąpiły do niej wcześniej, także ta firma poparła tym samym przyjęty przez ten projekt zestaw „Zasad tworzenia muzyki przy pomocy sztucznej inteligencji” stanowiący swoisty kanon przepisów dotyczących odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki.
Powstanie tych organizacji pokazuje, jak branże muzyczna, wideo i wydawnicza łączą się, aby zająć się różnymi pojawiającymi się problemami. Uczestnicząc w tych organizacjach, Avid zamierza odegrać swoją rolę w odpowiedzialnym korzystaniu ze sztucznej inteligencji w społecznościach kreatywnych.