Niemiecka firma Aventem z siedzibą w Hilden w pobliżu Düsseldorfu należy do uznanych dostawców usług związanych z obsługą wydarzeń. Została założona w 2006 roku i specjalizuje się w eventach korporacyjnych różnego typu i wielkości, obsługując klientów z różnych branż w całej Europie. W zakresie bezprzewodowej transmisji dźwięku Aventem zawsze korzystał z najlepszych produktów firmy Sennheiser. W czerwcu 2024 roku firma znacząco powiększyła swoje ogromne zasoby sprzętu bezprzewodowego, wybierając przełomowe systemy EW-DX.
Aventem zakupiło 18 czterokanałowych odbiorników Sennheiser EW-DX EM 4 DANTE, 72 nadajniki bodypack EW-DX SK oraz 72 nadajniki ręczne EW-DX SKM wyposażone w pojemnościowe kapsuły mikrofonowe MMK 965-1. Systemy działają z wykorzystaniem pasywnych anten kierunkowych Sennheiser ADP UHF (470 do 1075 MHz) i mogą być zdalnie sterowane i monitorowane przy użyciu oprogramowania Sennheiser Control Cockpit, Sennheiser Wireless Systems Manager (WSM) lub w przypadku mniejszych systemów – Sennheiser Smart Assist App. Czterokanałowe odbiorniki w obudowach rack 19″ mają zintegrowane moduły zasilaczy sieciowych i w przypadku rozwiązań wybranych przez Aventem są one łączone cyfrowo z wykorzystaniem interfejsów Dante z konsoletami mikserskimi, które również działają w domenie cyfrowej.
Dwunastogodzinny czas pracy na akumulatorach, przełączalne pasmo transmisji o szerokości do 88 MHz (tryb Standard z odległością 600 kHz dla maksymalnie 146 kanałów, tryb Link Density z odległością 300 kHz dla maksymalnie 293 kanałów) oraz pozbawiona intermodulacji transmisja sygnału w celu zapewnienia niesamowitej jakości dźwięku to zaledwie kilka ich cech, które są szczególnie doceniane przez techników firmy Aventem. Innym bardzo użytecznym rozwiązaniem jest zintegrowany rozdzielacz sygnału antenowego z zasilaniem anten oraz możliwością połączeń łańcuchowych w celu obsługi do 16 kanałów (4 × EW-DX EM 4). Dzięki wykorzystywaniu własnego kodeka SePAC (Sennheiser Performance Audio Codec) latencja wynosi w przypadku EW-DX zaledwie 1.9 ms i jest praktycznie niezauważalna w działaniu systemu. Nadajniki serii EW-DX wyposażone w wielostopniowe przetworniki A/D nie wymagają żadnych regulacji czułości wejściowej.
Oprócz nowych systemów EW-DX, Aventem posiada też 16 cyfrowych dwukanałowych odbiorników Sennheiser EM 6000, jak również 32 nadajniki bodypack SK 6000 oraz 32 nadajniki SKM 6000 z kapsułami mikrofonowymi MMK 965-1. Bezprzewodowe monitorowanie douszne opiera się na analogowej technologii radiowej, jaką zapewnia seria Sennheiser 2000. Wśród posiadanych przez nią zasobów są też odbiorniki Sennheiser EK 1039 Tourguide oraz przewodowe mikrofony z portfolio Sennheisera oraz Neumanna, w tym osiem systemów Neumann Miniature Clip Mic z kapsułami KK 14.
Holger Niewind, dyrektor zarządzający w Aventem tak mówi o partnerstwie z firmą Sennheiser:
Nasza współpraca z firmą Sennheiser ma długą historię. Oprócz bezdyskusyjnej wysokiej jakości produktów i osławionej niezawodności, szczególnie doceniamy krótkie kanały komunikacji, które mamy z tym niemieckim producentem. Od wielu lat Jörg Langel z Sennheiser jest naszym bezpośrednim partnerem w kontaktach i jest on zawsze gotowy do wysłuchania naszych wątpliwości i pomysłów.
Analogowe systemy bezprzewodowe zapewniane przez Sennheisera były naszym wiernym towarzyszem od wielu lat, ale obecnie cyfrowe systemy bezprzewodowe z ich wyjątkową wydajnością widmową są narzędziami pierwszego wyboru. Od 2018 roku podczas wydarzeń regularnie używaliśmy systemów Sennheiser Digital 6000, a nasi technicy zawsze z estymą wypowiadają się o tym, że mogą ustawić częstotliwości transmisji na siatce o równych odległościach. To zapewnia niesamowitą oszczędność czasu w trakcie koordynowania częstotliwości i istotnie minimalizuje stres związany z używaniem systemów bezprzewodowych, co jest ogromną zaletą podczas produkcji wydarzeń. Inną użyteczną funkcją cyfrowych systemów Sennheisera jest bezpieczna transmisja wrażliwych treści dzięki wykorzystaniu szyfrowania AES 256 – wielu klientów biznesowych, a zwłaszcza klientów z sektora finansowego, szczególnie docenia tę możliwość.
Hendrik Coers, również dyrektor zarządzający w Aventem dodaje:
Dzięki zakupowi nowych systemów Sennheiser EW-DX znacząco rozszerzyliśmy nasze zasoby cyfrowych systemów bezprzewodowych. Z tego co wiem, jesteśmy jednym z pierwszych dostawców usług z branży technologii wydarzeń w Niemczech, który ma dostępne zaplecze o takiej skali. Od wielu lat mieliśmy najlepsze doświadczenia z produktami Sennheisera, a nasza inwestycja w EW-DX jest najlepszym potwierdzeniem, że jesteśmy z nich naprawdę zadowoleni.
Oprócz swojej siedziby głównej w Hilden, firma Aventem GmbH Audiovisual Services ma swój oddział w Berlinie.
Niezależnie od tego, czy jest to mała konferencja, impreza firmowa, czy duże wydarzenie publiczne, zawsze robimy absolutnie wszystko, co można, aby każdy taki projekt był sukcesem.
– Hendrik Coers
Dwóch współdyrektorów zarządzających, którzy razem pracowali w tej samej firmie, zanim powstał Aventem, są bardzo zgodni w kwestii swojej misji:
Jesteśmy firmą produkcyjną, a nie firmą wypożyczającą sprzęt. Realizujemy projekty od początku do końca, a naszym celem jest zapewnienie najlepszych wyników dzięki doskonale skoordynowanej interakcji między technologią a koncepcją i realizacją – dla pełnej satysfakcji naszych klientów.
Aventem planuje, projektuje i realizuje około 600 wydarzeń każdego roku dla klientów z bardzo różnych branż. Firma opracowuje indywidualne koncepcje oświetlenia, dźwięku, technologii multimedialnej i obrazowania, a także zapewnia niezbędne konstrukcje i jest dobrze znana z realizacji wysokiej jakości kompleksowych projektów. Oferuje klientom kompletne rozwiązania z jednego źródła i zapewnia podmiotom w całej Europie eksperckie wsparcie od pomysłu początkowego do finalnego wdrożenia.
Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń projektu Holgera Niewinda były uroczystości z okazji 125. rocznicy powstania koncernu energetycznego RWE, w których w październiku 2023 r. w centrum wystawowym Messe Essen wzięło udział ponad 11 000 pracowników. Aventem był w stanie przygotować całą infrastrukturę techniczną tego ogromnego wydarzenia, które było realizowane w kilku halach wystawienniczych, a nawet obejmowało koncert z udziałem Robbiego Williamsa. W tym samym czasie w Stuttgarcie, Landesbank Baden-Württemberg zorganizował imprezę pracowniczą w Hanns-Martin-Schleyer-Halle, Porsche Arena i kilku przyległych lokalizacjach. Zaproszonych było ponad 8000 gości, którzy mieli okazję podziwiać porywające występy zespołu Milky Chance i rapera Jana Delay’a. Również tutaj Aventem jako jedyny dostawca usług był w stanie przygotować kompletne wyposażenie techniczne.
W 2017 roku Aventem przeniósł się do nowo wybudowanej siedziby z przestrzenią magazynową i produkcyjną o powierzchni 6500 m² na działce o powierzchni prawie 12000 m². Przestronne współdzielone i indywidualne pomieszczenia biurowe, najnowocześniejsze pomieszczenia produkcyjne, atrakcyjnie zaprojektowane strefy rekreacyjne, a także, co nie mniej ważne, takie udogodnienia jak stół bilardowy i boisko do siatkówki plażowej przyczyniają się do wyjątkowo przyjemnej atmosfery w Hilden.
Spytany o najbliższą przyszłość Holger Niewind powiedział:
Nasza firma szybko się rozwija w ostatnich latach i obecnie w Aventem pracuje ponad 60 etatowych pracowników. Myślę, że osiągnęliśmy całkiem dobrą wielkość. Niekoniecznie chcemy się rozwijać za wszelką cenę, a zamiast tego obecnie pracujemy nad dalszą optymalizacją naszych procesów. Będziemy też nadal skupiać się na segmencie klientów biznesowych. Natomiast nie mamy w planach rozwijać się w stronę sektora koncertowego czy tylko wynajmowania sprzętu.
Podczas pandemii Covid, Aventem szybko opracował strategie, które umożliwiły firmie sprostanie wyjątkowym wyzwaniom, przed którymi stanęła cała branża w tych niezwykle trudnych czasach. Na przykład w 2020 roku uruchomiono pierwsze studio streamingowe w Hilden. Aktualnie do transmisji strumieniowych wykorzystywanych jest nawet siedem obiektów firmy w połączeniu z dodatkowymi lokalizacjami zewnętrznymi.
Szybko znaleźliśmy sposób pracy, z którego byliśmy zadowoleni. Na szczęście obecnie wszystko wróciło do normalności, chociaż wyraźnie zaobserwowaliśmy efekt nadrabiania zaległości, zwłaszcza w ubiegłym roku. W 2023 roku byliśmy niezwykle zapracowani!
– Holger Niewind
W ostatnich latach firma Aventem zainwestowała znaczne środki w konstrukcje sceniczne oraz elementy scenografii, rozbudowując i rozwijając w tym celu również swój własny warsztat. Elementy konstrukcyjne takie jak: mobilne platformy, instalacje kinetyczne czy mapowanie 3D dla nowoczesnych produkcji scenicznych są wykonywane indywidualnie zgodnie z wymaganiami klienta. Firma skupia się na tym, aby w możliwie największym stopniu wykorzystywać materiały z legalnych źródeł, np. drewno z certyfikowanych lasów.
Jest to dla nas bardzo ważne, a nasi klienci też zwracają coraz większą uwagę na kwestie środowiska naturalnego – ludzie mają teraz inną świadomość niż wcześniej.
– mówi Sebastian Rudolph, dyrektor marketingu i sprzedaży w Aventem.
Zrównoważony rozwój i sprawy ochrony środowiska stanowią integralną część filozofii korporacyjnej Aventem, dlatego też firma produkcyjna koncentruje się na wdrażaniu przyjaznych dla środowiska naturalnego rozwiązań w zakresie mobilności i energii. Duży system paneli słonecznych na dachu siedziby firmy nie tylko jest wykorzystywany do ładowania floty pojazdów elektrycznych firmy, ale również generuje prąd na potrzeby zakładu w Hilden.
Możemy też wykorzystać tę pozyskaną energię słoneczną do ładowania niektórych z naszych urządzeń, takich jak zasilane akumulatorowo oświetlenie sceniczne. Oczywiście to samo ma zastosowanie wobec naszych głośników bezprzewodowych Sennheiser LSP 500 PRO, które są wyposażone w odbiorniki bezprzewodowe EM 300-500 G4 oraz nadajniki stereo SR 300 IEM G3. Wiele takich małych kroków sprawia, że łącznie jest to już duża różnica. W tym duchu warto też wspomnieć, że nasze nowe odbiorniki EW-DX EM 4 Dante obsługują cztery kanały i zajmują tylko jedną standardową przestrzeń w racku, co oznacza, że do ich transportu potrzeba o połowę mniej przestrzeni niż w przypadku odbiorników dwukanałowych.
Więcej informacji o systemach EW-DX i innych produktach firmy Sennheiser znajdziecie na stronie sennheiser.pl.