Teatr Muzyczny Roma w Warszawie to najsłynniejszy w Polsce teatr specjalizujący się w spektaklach musicalowych. Jego historia sięga czasów przedwojennych, a dzisiejsza specjalizacja ukonstytuowała się za sprawą dyrektora Wojciecha Kępczyńskiego, który pełni tę rolę od 1998 roku. Roma wystawia w sezonie jeden tytuł, grany codziennie, regularnie przy pełnej sali! Scenografia tych przedstawień przekracza granice i wyznacza kierunki profesjonalnego teatru rozrywkowego. Przykładowo, autorskie przedstawienie „Piloci” zostało zagrane 427 razy, gromadząc publiczność liczącą łącznie ponad 400 tysięcy widzów. To ten słynny spektakl, w którym występuje samolot do złudzenia przypominający taki sam, jaki walczył w II Wojnie Światowej.
Przy skomplikowanych zadaniach, jakie narzuca sobie Roma przy każdym spektaklu, praca inspicjenta jest jeszcze bardziej odpowiedzialna niż w innych teatrach. Wymiana informacji pomiędzy nim a poszczególnymi wykonawcami lub zespołami technicznymi musi być bezbłędna. To oznacza przede wszystkim zrozumiałość mowy, ale także prostotę obsługi urządzeń, które tej komunikacji służą.
Dyrektor Artystyczny Teatru Muzycznego Roma – Wojciech Kępczyński – mówi o tym tak:
Do sprawnego prowadzenia tak spektakularnych musicali, jakie prezentujemy widzom w naszym teatrze, potrzebnych jest wiele składowych, w tym bezawaryjnie działający system interkomowy! Inspicjent prowadząc tak duże przedstawienie nie może myśleć o komunikacji z aktorem lub techniką. Ona musi przebiegać płynnie, w przeciwnym razie może dość do pojawienia się zagrożenia nie tylko artystycznego, lecz także zagrożenia życia dla aktorów czy techniki.
Dlatego też Teatr Roma postawił na rozwiązania marki RTS – wynalazcy interkomu. Nowy system interkomowy został dostarczony przez firmę Audio Plus na przełomie 2019 i 2020 roku.

Tomasz Narloch, Inspicjent Teatru Muzycznego Roma tak mówi o swoim narzędziu pracy:
Idealny system interkomowy powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze i niezawodny. Stabilność działania i wysoka jakość dźwięku, która zapewnia klarowną komunikację – to są najważniejsze elementy działania interkomu.
Sercem systemu interkomowego zamontowanego w Teatrze Roma jest matryca cyfrowa ADAM-M marki RTS obsługująca 32 porty w protokole Omneo, łączącym w sobie najważniejsze technologie komunikacyjne branży audio. Zapewnia ona komunikację pomiędzy 18 pulpitami zainstalowanymi na następujących stanowiskach: inspicjent, inżynier systemu mikrofonów bezprzewodowych, realizator multimediów, realizator oświetlenia, realizator nagłośnienia monitorowego, amplifikatornia, pulpit zapasowy, sklepik, realizator nagłośnienia frontowego, blokownia, reżyser, dyrygent, sala prób chóru, sala prób baletu, stanowisko audiodeskrypcji, foyer sali Scena Nova, montażyści i zapadnia. Inspicjent korzysta z pulpitu RTS KP5032, natomiast na pozostałych stanowiskach umieszczono modele RTS KP4016 lub – na dwóch ostatnich stanowiskach – RTS DKP4016W.
System wykorzystuje ponadto 6 zestawów głośnikowych marki Electro-Voice, zasilanych wzmacniaczem mocy Dynacord z serii IPX. Komunikację cyfrową zapewniono za pomocą procesora wielozadaniowego Yamaha oraz interfejsu Optocore. Pracownicy dysponują także czterema zestawami słuchawkowymi z mikrofonem.
Cytowany już wyżej Tomasz Narloch, na stanowisku inspicjenta pracuje już 15 lat, a z teatrem Roma jest związany od 1994 roku. Ten były tancerz to człowiek, który zna teatr od podszewki i jest technicznym „sercem” każdego przedstawienia, a najważniejszym narzędziem jego pracy jest właśnie system interkomowy. Dzięki niemu może się sprawnie komunikować z każdym, kto podczas spektaklu pełni jakąkolwiek rolę artystyczną czy techniczną – od aktorów przez techników obsługujących dekoracje, realizatorów czy monitorowców, aż po kawiarnię.
O nowym systemie Tomasz Narloch mówi tak:
Interkom od Audio Plus potwierdza swoją niezawodność i pozwala nam operować tak, jak sobie tego życzymy. Jego najważniejsze zalety to łatwość obsługi i duże możliwości wariantów zaprogramowania. Dzięki temu możemy dostosować się do wszelkich, różnorodnych wymagań spektaklu lub wizji reżysera.
Jak informuje firma Audio Plus, większość prac instalacyjnych przebiegała na początku pandemii w 2020 roku. Lockdown i fakt, że teatr nie funkcjonował, wpłynął na pracę z jednej strony pozytywnie, ponieważ nie było kolizji z aktorami czy pracownikami obsługi technicznej. Z drugiej jednak strony konfiguracja systemu i dostosowanie go do wymagań zamawiającego było utrudnione w sytuacji nieobecności kluczowych pracowników. Na przykład na etapie wtórnym okazało się, że warto spiąć interkom z systemem Partyline, którego używają „spotowcy”. Udało się to wykonać dzięki temu, że pulpity RTS serii 4000 wyposażone są w wejścia i wyjścia Aux, umożliwiające poprowadzenie niezależnych sygnałów w całej sieci interkomowej. Innym docenionym przez zamawiającego elementem jest zintegrowanie interkomu z systemem radiotelefonów, dzięki czemu komunikacja z krótkofalówkami dostępna jest z każdego puliptu w całym systemie. Tutaj największym beneficjentem jest inspicjent, który używa jednego pulpitu (RTS KP5032), zamiast wielu różnych urządzeń.
System interkomowy zintegrowano z innymi systemami pracującymi w Teatrze Muzycznym Roma: systemem rozgłoszeniowym (rozbudowano go o dwie dodatkowe strefy i wymieniono stare wzmacniacze mocy), konsoletą cyfrową na stanowisku FOH (umożliwiło to cyfrowe przesyłanie dźwięku pomiędzy dwoma systemami), krótkofalówkami (pozwala to na dwustronną komunikację pomiędzy nimi a interkomem), monitorami scenicznymi (umożliwiono nadawanie komunikatów przez inspicjenta oraz reżysera do artystów podczas prób), systemem Partyline (zapewniona komunikacja z obsługą oświetlenia) oraz systemem sygnalizacji pożarowej (zapewnienie wyciszenia systemu podczas alarmu).
Interkom został wyposażony w komunikację wizualną, która potwierdza wykonanie akcji scenicznej przy pomocy prostych kolorowych świateł. Zapewniono również redundancję zasilania kluczowych urządzeń systemu. Ważnym wymaganiem zamawiającego była pełna separacja od innych systemów elektrycznych działających w teatrze, co osiągnięto dzięki wykorzystaniu połączeń światłowodowych. Każdy najdrobniejszy element został szczegółowo wrysowany w projekt. W efekcie teatr Roma może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych systemów komunikacji interkomowej w Polsce.
Tomasz Narloch, Inspicjent Teatru Muzycznego Roma skomentował to tak:
Uważam, że jest to bardzo dobry i uniwersalny system. Jest kompletny i, co ważne, w każdej chwili można go dostosować do nowych potrzeb.
Wojciech Kępczyński, Dyrektor Artystyczny Teatru Muzycznego Roma, dodał z kolei:
Teatr Muzyczny Roma zawsze potrafi sprostać nawet najbardziej wymagającym decyzjom reżyserów i nie tylko. Największym wyzwaniem w kwestii prowadzenia spektaklu jest sprawnie działający system interkomowy. Jeśli mamy dobrą, bezawaryjną komunikację na wszystkich liniach, to nie mamy problemów, oczywiście w kwestiach komunikacyjnych!
Więcej informacji o produktach marki RTS można znaleźć na stronie dystrybutora – audioplus.pl.