Francuska Arturia świętuje w tym roku 25 lat działalności, podczas których wprowadziła na rynek wiele najróżniejszych produktów (sprzętowych i programowych), wśród których nie brakowało pozycji wykorzystujących autorskie, innowacyjne rozwiązania. Chcąc w wyjątkowy sposób uczcić ćwierćwiecze kreatywnych muzycznych eksploracji, pasji i innowacji, firma zaprezentowała instrument o nazwie AstroLab. Choć jest on określany mianem scenicznego, świetnie sprawdzi się także w studiu, a istotną rolę odgrywa w tym jego koncepcja.
Przez ponad dwadzieścia lat obecności na rynku, Arturia starała się na różne sposoby łączyć w swoich produktach sprzęt i oprogramowanie, czego owocem były różne hybrydowe instrumenty takie jak chociażby Origin (więcej o nim i innych produktach znajdziecie w artykule, który powstał z okazji 20-lecia firmy). Najnowsza propozycja, czyli AstroLab ma być kulminacją dążeń do jak najbardziej płynnego połączenia tych dwóch światów. Producent określa ten model mianem awangardowej klawiatury scenicznej, a celem jaki przyświecał jego twórcom był stworzenie instrumentu pozwalającego z łatwością przenieść na scenę to wszystko, nad czym pracowaliśmy w swoim studiu. Nietuzinkowy choć minimalistyczny wygląd, intuicyjna kontrola i technologia skoncentrowana na workflow mają pozwolić skupić się podczas występu na tym co najważniejsze, czyli kreatywnej ekspresji.

AstroLab wyróżnia się wizualnie za sprawą wyprofilowanych krawędzi i drewnianych boków oraz uporządkowanego panelu, w którego centrum umieszczono nietypowy kontroler. Jest nim enkoder, w który wbudowano… wyświetlacz. Towarzyszą mu cztery przyciski nawigacyjne, a ponadto do dyspozycji mamy też kilka innych przycisków funkcyjnych. Na panelu znajdziemy ponadto sekcje INSTRUMENT i EFFECT, w których umieszczono po cztery pokrętła mogące regulować różne parametry, a także przyciski funkcyjne. Do dyspozycji mamy też kontrolery PITCH BEND i MODULATION, przyciski transpozycji oraz pokrętło głośności, a także rozmaite diody LED. W instrumencie przeznaczonym zarówno na scenę jak i do studia zastosowano dynamiczną, częściowo doważoną klawiaturę z Aftertouch, obejmującą pięć oktaw (61 klawiszy).

AstroLab udostępnia ponad 1300 fabrycznych presetów zapożyczonych z ponad trzydziestu instrumentów wirtualnych znanych z pakietu V Collection, a barwy te wykorzystują różne „silniki”, typy syntezy i technologie. W tej obszernej kolekcji znajdziemy zarówno fortepiany i pianina elektryczne, jak również organy i smyczki, barwy instrumentów dętych i perkusyjnych oraz najróżniejsze barwy syntezatorowe typu Lead i Pad, a także wiele innych presetów o najróżniejszym charakterze. To jeszcze nie wszystko, gdyż dochodzi do tego możliwość używania własnych presetów, a także dodatkowych bibliotek korzystając z Sound Store oraz oprogramowania towarzyszącego. W zależności od wybranego presetu, inna będzie polifonia instrumentu wynosząca od 1 do 48 głosów. Dzięki funkcjom SPLIT i LAYER możemy wykorzystywać też programy Multi składające się z dwóch partii. Co więcej, mamy też możliwość korzystania z playlist.

Na pokładzie AstroLab znalazło się kilka dodatkowych funkcji zwiększających możliwości kreatywnego wykorzystywania go w studiu i na scenie, w tym arpeggiator oraz tryby CHORD i SCALE. Instrument został też wyposażony w looper z możliwością nagrywania i odtwarzania pętli MIDI. Do dyspozycji mamy również wbudowane efekty, a dokładnie cztery różne bloki – dwa insertowe (FX A i B) oraz DELAY i REVERB. Ich uzupełnieniem jest globalny korektor.
AstroLab został wyposażony w dwa wejścia typu combo [XLR/jack] obsługujące różne źródła dźwięku, parę symetrycznych wyjść liniowych (L/MONO, R) oraz stereofoniczne wyjście słuchawkowe. Do dyspozycji mamy też tradycyjne złącza MIDI (IN, OUT) oraz cztery wejścia dla kontrolerów nożnych (AUX × 2, EXPRESSION, SUSTAIN). Port USB typu C służy do komunikacji z komputerem, natomiast do portu typu A możemy podłączyć pendrive czy twardy dysk albo zewnętrzny kontroler MIDI. Nowy instrument pozwala też na komunikację bezprzewodową i to wykorzystując różne technologie. Odbiornik Bluetooth pozwala na przesyłanie dźwięku z zewnętrznych urządzeń, natomiast dzięki Wi-Fi możemy łączyć się bez kabla z komputerem lub smartfonem by korzystać z integracji z odpowiednimi aplikacjami. AstroLab może łączyć się z naszą siecią Wi-Fi, ale także sam może służyć za hotspot.

Do instrumentu dołączane będą dwie aplikacje, wraz z którymi tworzy on innowacyjny ekosystem. Pierwsza z nich to AstroLab Connect przeznaczona dla urządzeń mobilnych (iOS, Android). Z jej poziomu będziemy mogli wygodnie zarządzać biblioteką barw i przeglądać jej zawartość, tworzyć playlisty i korzystać ze sklepu, a także dokonywać edycji wybranych parametrów.

Drugim dodatkiem jest pełna wersja Analog Lab Pro dla komputerów PC i Mac, dająca dostęp do ponad 2000 presetów. Tego instrumentu wirtualnego możemy używać jako wtyczki wewnątrz programu DAW lub jako samodzielnej aplikacji. Program daje możliwość szczegółowej edycji barw i tworzenia playlist, a dostępne w nim presety możemy dodawać do biblioteki AstroLab.

Instrument ten jest też kompatybilny z pakietem V Collection i syntezatorem Pigments.
Wśród opcji, jakie Arturia przygotowała dla AstroLab znajdą się m.in. drewniane nogi (podobne jak dla KeyLab 88 MkII) oraz specjalnie zaprojektowany pulpit.

Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.