Od premiery, która miała miejsce na początku 2019 roku, niewielki hybrydowy syntezator MicroFreak firmy Arturia doczekał się już kilku aktualizacji oprogramowania zwiększających jego możliwości. Jeszcze w tym miesiącu dostępny będzie kolejny nowy firmware V5.0, który przyniesie ze sobą kolejne zmiany. Co więcej, francuska firma zaprezentowała specjalną, limitowaną wersję tego kompaktowego instrumentu – MicroFreak Stellar Limited Edition.
Podobnie jak w przypadku standardowej wersji, także „sercem” MicroFreak Stellar Limited Edition jest cyfrowy oscylator wykorzystujący różne „silniki” bazujące na różnych typach syntezy i technologiach generowania dźwięku. Syntezator ten oferuje też analogowy filtr z różnymi trybami pracy, generator obwiedni ADSR, obwiednię CYCLING ENVELOPE, generator LFO oraz programowalną matrycę modulacji z pięcioma źródłami i siedmioma celami. Do dyspozycji mamy ponadto arpeggiator i sekwencer krokowy oraz niestandardową, 2-oktawową „klawiaturę” dotykową z Aftertouch, wielofunkcyjny dotykowy kontroler, wyjście liniowe i słuchawkowe, złącza CV/GATE, MIDI i CLOCK oraz port USB. Limitowana wersja różni się od standardowej wykończeniem panelu sterowania, na którym pojawiły się rozmaite grafiki nawiązujące do Kosmosu, odwołujące się do planet lotów kosmicznych. Zajęły one m.in. miejsce opisów poszczególnych bloków toru syntezy. Co więcej, zarówno główki wszystkich pokręteł poza sekcją oscylatora jak i nietypowa klawiatura są utrzymane w kolorze czarnym.
Za sprawą aktualizacji firmware’u do wersji V5, która będzie dostępna do pobrania od 30 maja br., zwiększą się zarówno możliwości standardowej wersji syntezatora MicroFreak jak również tej limitowanej.
Najważniejsza zmiana dotyczy cyfrowego oscylatora, który po aktualizacji oferować będzie aż 21 różnych „silników”. Pierwszym z czterech nowych jest „silnik” umożliwiający korzystanie z własnych próbek ładowanych do instrumentu przez użytkownika. Obsługiwane będą monofoniczne próbki 16-bit/32 kHz o długości do 24 sekund, a łącznie sample użytkownika mogą trwać 3.5 minuty. Tak jak inne, także ten tryb pracy oscylatora daje możliwość regulacji właściwych mu parametrów.
To samo dotyczy trzech kolejnych nowych „silników”, które bazują na syntezie granularnej – Hit Grains, Scan Grains oraz Cloud Grains. Każdy z nich oferuje inne możliwości kreatywnego eksperymentowania z dźwiękiem. Cloud jest przeznaczony do „tekstur” z zachodzącymi na siebie obwiedniami ziarna i daje możliwość sterowania pozycją początkową ziarna, gęstością i rozmiarem ziaren, a także generować te parametry losowo. Scan jest zbliżony do Cloud, ale możemy tu kontrolować prędkość skanowania próbki i moment początkowy. „Silnik” Hit przeznaczony jest z kolei do tworzenia perkusyjnych i „klikających” programów Patch.
Skoro wraz z aktualizacją firmware’u do wersji V5 zwiększą się możliwości MicroFreak w zakresie kreowania dźwięków, nic dziwnego że w ręce użytkowników trafią nowe presety fabryczne w liczbie 64. To jednak nie wszystko, gdyż update ten oznacza zwiększenie ogólnej liczby komórek na presety do 512 (320 zajęte przez fabryczne programy Patch).
W wersji V5 wprowadzono także kilka innych nowości, w tym losową modulację dla poszczególnych klawiszy. Dzięki temu MicroFreak będzie mógł wygenerować nową losową wartość danego parametru dla każdego naciśniętego klawisza co może przynieść ciekawe rezultaty zwłaszcza w przypadku monofonicznych generatorów LFO i CYCLING ENVELOPE. Aktualizacja przynosi ze sobą również możliwość wybrania krótszych wartości ataku dla generatora obwiedni.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.