Podczas wiosennej konferencji firma Apple nie tylko zaprezentowała kilka nowych rozwiązań sprzętowych, ale zapowiedziała też premierę nowych wersji programu Logic Pro przeznaczonych dla komputerów Mac i tabletów iPad.
Zarówno program Logic Pro for Mac 11, jak również aplikacja Logic Pro for iPad 2 zostały wzbogacone o kilka nowych narzędzi przydatnych podczas komponowania piosenek, tworzenia bitów czy miksowania i produkcji muzyki. Wśród nowości znajdziemy rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję, mające aktywnie wspierać artystów w procesie tworzenia muzyki, pozostawiając im przy tym pełną twórczą kontrolę.
Brent Chiu‑Watson, starszy dyrektor Apple w pionie Apps Worldwide Product Marketing tak mówi o nowych wersjach programu:
Aplikacja Logic Pro daje twórcom wszystko, czego potrzebują do komponowania, produkowania i miksowania świetnych piosenek, a jej najnowsze funkcje wynoszą kreatywność na zupełnie nowy poziom. Nowe aktualizacje Logic Pro korzystające z AI w połączeniu z niedoścignioną wydajnością iPada, Maca i układów scalonych Apple z serii M zapewniają profesjonalnym twórcom muzyki najlepsze doświadczenia w branży.
W programach Logic Pro for Mac 11 oraz Logic Pro for iPad 2 zyskamy dostęp do swoistego wirtualnego zespołu akompaniatorów napędzanego sztuczną inteligencją, na który składają się trzy narzędzia Session Players. Do funkcji Drummer, która została odświeżona i wzbogacona o wiele nowych możliwości dołączyły dwie zupełnie nowe – Bass Player i Keyboard Player. Dzięki temu pracując nad swoimi projektami dostaniemy wsparcie ze strony wirtualnego perkusisty, basisty i klawiszowca.
Bass Player został opracowany we współpracy z najlepszymi współczesnymi basistami przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii AI i samplingu. Pozwala on wybierać spośród ośmiu wirtualnych basistów i modyfikować ich styl gry za pomocą opcji kontrolujących złożoność i intensywność śladów oraz zaawansowanych parametrów do imitowania technik takich jak slide, różnych sposobów tłumienia strun czy innych odgłosów. Bass Player może grać akompaniament oparty o progresje akordów lub dostarczać nowych inspiracji oferując 100 zapętlonych sekwencji. Funkcja Chord Track pozwala zdefiniować i edytować progresję akordów w utworze, a wtyczka Studio Bass zapewnia dostęp do sześciu nowych, starannie nagranych instrumentów (od akustycznych po elektryczne(, zainspirowanych najpopularniejszymi obecnie basowymi brzmieniami i gatunkami.
Keyboard Player pozwala wybierać spośród czterech różnych stylów stworzonych we współpracy z czołowymi muzykami studyjnymi dając możliwość wykorzystywania tej funkcji do akompaniowania szerokiej gamie utworów reprezentujących różne gatunki. Pozwala on zagrać wszystko – od prostych akordów blokowych po wariacje akordów z rozszerzoną harmonią. Tak jak w przypadku funkcji Bass Player, także tu Chord Track pozwala na dodawanie i edytowanie progresji akordów, którą wirtualny klawiszowiec wykorzysta w swoim akompaniamencie. Przy pomocy wtyczki Studio Piano możemy modyfikować dźwięk na różne sposoby, dostosowując trzy pozycje mikrofonu, odgłosy pedałów i mechanizmu klawiatury, próbki zwalniania klawiszy czy rezonans alikwotowy.
Wśród nowości zaimplementowanych w Logic Pro for Mac 11 oraz Logic Pro for iPad 2 znalazła się też funkcja Stem Splitter, umożliwiająca wyodrębnienie i obróbkę poszczególnych partii z pojedynczego nagrania audio. Dzięki tej funkcji artyści mogą odzyskać chwile natchnienia z dowolnego pliku dźwiękowego i bezpośrednio na urządzeniu rozdzielić niemal każde zmiksowane nagranie audio na cztery odrębne partie: perkusję, bas, wokal oraz inne instrumenty. Po rozdzieleniu ścieżek można łatwo nałożyć na nie efekty, dograć nowe partie lub zmodyfikować miks. Stem Splitter działa błyskawicznie dzięki mocy AI i układów scalonych Apple z serii M.
W nowej wersji Logic Pro pojawi się ponadto funkcja ChromaGlow pozwalająca błyskawicznie nadać poszczególnym ścieżkom cieplejsze brzmienie. Modeluje ona dźwięki stworzone z użyciem najbardziej szanowanego sprzętu studyjnego, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję oraz układy scalone Apple z serii M3. Funkcja ta daje możliwość uzyskania idealnego brzmienia przy pomocy pięciu różnych stylów saturacji, dodając każdej ścieżce ultrarealistycznego ciepła, wyrazistości i dynamiki. Pozwala wybierać między czystością współczesnego brzmienia, nostalgicznym ciepłem starych nagrań i bardziej radykalnymi stylami, które można kształtować i formować według własnego gustu.
Po zeszłorocznym debiucie aplikacja Logic Pro for iPad szybko zyskała popularność wśród twórców. Zaprojektowana od podstaw, w pełni wykorzystuje możliwości obsługi dotykowej i przekształca iPada w niemal dowolny instrument, jaki można sobie wyobrazić. Z kolei dzięki poręcznej konstrukcji iPada świetnie sprawdza się jako przenośne muzyczne studio. Moc i wydajność układów scalonych Apple pozwalają muzykom realizować złożone wielościeżkowe projekty, tworzyć własne brzmienia instrumentów oraz korzystać z pełnowymiarowego profesjonalnego miksera i przebogatej kolekcji wtyczek z efektami dostępnej w aplikacji. Łączenie pracy na iPadzie i Macu jest proste dzięki możliwości przesyłania projektów z jednego urządzenia na drugie. Pozwala to tworzyć muzykę w trasie, a później doszlifować szczegóły projektu po powrocie do studia.
Do korzystania z funkcji Stem Splitter na iPadzie i Macu oraz funkcji ChromaGlow na Macu wymagany jest układ scalony Apple z serii M. Aby móc korzystać z funkcji Session Players i ChromaGlow na iPadzie producent zaleca układ scalony z serii M.
Programy Logic Pro for Mac 11 oraz Logic Pro for iPad 2 będą dostępne w App Store od 13 maja jako bezpłatne aktualizacje dla użytkowników dotychczasowych wersji. Nowi użytkownicy będą mogli je zakupić w cenie odpowiednio 999.99 PLN (Mac) oraz 24.99 PLN miesięcznie lub 249 PLN rocznie (iPad).
Program Logic Pro for Mac 11 wymaga systemu macOS Ventura 13.5 lub nowszego, natomiast do pracy z Logic Pro for iPad 2 wymagany będzie system iPadOS w wersji co najmniej 17.4.
Więcej informacji na stronie www.apple.com.