W październiku 2022 roku holenderska firma Alcons Audio obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. W ciągu dwudziestu lat przedsiębiorstwo to stało się jednym z czołowych europejskich projektantów i producentów profesjonalnych systemów nagłośnieniowych. Firma może pochwalić się biurami w Holandii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, a także ogólnoświatową siecią dystrybutorów.
POCZĄTKI FIRMY ALCONS AUDIO I JEJ FILOZOFIA
Historia Alcons Audio rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy to Tom Back, założył firmę zajmującą się rozwojem i produkcją profesjonalnych systemów nagłośnieniowych dla klientów, wymagających najwyższej jakości audio w studiach, salach kinowych, mieszkaniach, kinach, obiektach sakralnych, teatrach, wypożyczalniach sprzętu audio-wideo, instalacjach i przemyśle turystycznym. Współzałożycielem, a jednocześnie kolejnym udziałowcem był Philip „Dr. Phil” de Haan – starszy inżynier ds. badań i rozwoju, inicjator wielu patentów i wynalazca dzisiejszej wysokowydajnej technologii pro-ribbon, który objął kierownictwo działu badań i rozwoju. Jako trzeci akcjonariusz dołączył do tego grona Maurice Laarhoven, który do dziś odpowiada za dział finansowy.
Zaangażowanie wszystkich trzech akcjonariuszy w codzienną działalność i brak konieczności zewnętrznego finansowania pozwala firmie skupić się na długoterminowej obecności na rynku pro audio.

Tom Back tak wspomina początki:
Moim pomysłem było stworzenie marki systemów nagłośnieniowych, podnoszących standard profesjonalnej technologii audio. Nie tylko sprzedaż produktów, ale oferowanie kompletnego rozwiązania synergicznego („ekosystemu”) z przetwornikami, akustyką, wzmacniaczami i procesorami, aby móc zagwarantować taką samą jakość audio dla dowolnego źródła dźwięku w dowolnej wielkości aplikacji.
Aby marka szybciej zyskała uznanie na rynku, musiała oferować nową technologię, ale w sprawdzonej koncepcji. Ta filozofia doprowadziła do powstania sloganu firmy: „ewolucyjne rozwiązania audio”. Nawiązując do swojego pomysłu na firmę Tom powiedział:
Miałem możliwość i dostęp do niezbędnego know-how i ludzi, którzy byli niezbędni do założenia firmy. Gdyby te istotne elementy nie pasowały do siebie idealnie, firma byłaby po prostu kolejną marką, konkurującą tylko innym zestawem parametrów poza jakością.
Umowę założenia Alcons Audio BV trzej panowie zawarli w październiku 2002 roku, jednak dopiero w maju 2003 roku firma została oficjalnie zarejestrowana w holenderskiej Izbie Gospodarczej i rozpoczęła sprzedaż.
NIEŁATWE PIERWSZE KROKI
Czas ten wykorzystano na skompletowanie zespołu specjalistów z różnych dziedzin, co pozwoliło rozwinąć firmę i procesy produkcyjne oraz opracować początkowy asortyment produktów. Tom Back tak wspomina ten czas:
Nie mieliśmy budynku nawet budynku, ponieważ nie potrzebowaliśmy go w tej początkowej fazie: inżynierowie R&D pracowali z domu i podczas cotygodniowych spotkań w lobby pobliskiego hotelu rozmawialiśmy z dostawcami, omawialiśmy postępy w naszych planach i informowaliśmy się nawzajem. Szaleństwo, gdy pomyślisz, jak szybko opracowaliśmy od podstaw zupełnie nowe produkty, w tym wzmacniacze klasy G, procesory i całkowicie nowy system przetworników wstęgowych!

Będąc „świeżakiem”, z zupełnie nowym produktem i technologią, firma Alcons Audio chciała również pozycjonować się w czołówce rynku pomiędzy markami istniejącymi od 20 do 35 lat. Pierwszy klient firmy pochodził z… Korei Południowej, a od tego czasu grono odbiorców powiększyło się znacznie dzięki stale rozwijanej międzynarodowej sieci dystrybucyjnej.
EKSPANSJA ALCONS AUDIO NA KOLEJNE RYNKI
Już w 2003 roku firma rozszerzyła swoją działalność na Niemcy po udanej premierze na targach Prolight + Sound we Frankfurcie nad Menem. Carsten Albrecht, były współpracownik doświadczony w dziedzinie serwisu, instalacji i wsparcia, został nowym kierownikiem sprzedaży i wsparcia technicznego Alcons Audio Deutschland. Firma Alcons zawsze postrzegała Niemcy jako swój „rynek krajowy”, co odzwierciedla dzisiejsza wysoka pozycja systemów tej marki na rynku niemieckim.
W 2011 roku firma Alcons Audio poczyniła znaczące kroki w kierunku zdobycia rynku amerykańskiego. Mając świadomość jego znaczenia, nie tylko ogólnie pod kątem pro-audio, ale także kina, teatry i różnych rozwiązań live, kolejnym krokiem do stania się globalną marką było założenie własnego biura właśnie w USA. Posunięcie to miało na celu rozpowszechnienie gamy rozwiązań Pro-Ribbon firmy Alcons Audio – od źródeł punktowych poprzez źródła liniowe, aż po duże systemy liniowe – na nowy i chłonny rynek geograficzny. Kierownictwo Alcons Audio USA objęli David Rahn i Pauline Ortiz y Pino. Tom Back mówi o tym tak:
Zamiast wynajmować powierzchnię i tworzyć oficjalne biuro ze stałym adresem, kupiliśmy dużego kampera o długości 11.5 m, w zasadzie półciężarówkę ze zbudowanym na niej domem oraz mieliśmy przyczepę stworzoną na zamówienie, służącą do przewożenia znacznej ilości sprzętu demonstracyjnego. David i Pauline podróżowali po USA w „Big Al” przez prawie 3 lata. To była prawdziwie tytaniczna praca, prezentująca markę na rynkach amerykańskich.

Chcąc zyskać wiarygodność szczególnie w branży turystycznej, czule nazywanej „Formułą 1”, zespół wiedział, że będzie musiał mieć flagowy system, który nie tylko byłby użytecznym dla tego rynku, ale także udowodniłby, że technologia pro-ribbon jest wytrzymała i niezawodna. I jako taki dodałby wiarygodności całej linii produktów, od najmniejszych do największych systemów.
Po targach NAMM w Los Angeles w 2020 roku, podczas zamkniętych prezentacji w Hollywood i Nashville firma pokazała kluczowym inżynierom dźwięku z branży live swój system koncertowy średniej wielkości LR24. Wśród zaproszonych specjalistów znaleźli się m.in. Erik Rogers, Brad Madix, Greg Price, Buford Jones, Robert Scovill, Gordon Reddy, Gary Stokes i David Morgan. Tom Back wspomina to tak:
To było niezwykłe doświadczenie – móc zaprezentować nasze technologie i systemy tej grupie ekspertów i uzyskać ich opinie. Kto mógł wiedzieć, że kilka miesięcy później świat całkowicie się zamknie.
ROZBUDOWA CENTRALI
Firma Alcons Audio miał jednak szczęście i przeszła przez najgorszy okres pandemii bez szwanku, przy utrzymujących się dużych przychodach i braku konieczności zwalniania pracowników. Okazało się, że jest to doskonała pozycja wyjściowa do radzenia sobie z popytem z rynków wychodzących z kryzysowego okresu. W tym czasie postanowiono zebrać wszystkie działy pod jednym dachem aby zminimalizować kłopoty logistyczne wynikające z tego, że firma rozrosła się tak że zajmowała miejsce w w różnych biurach i halach produkcyjnych. Już w 2021 roku rozpoczęto negocjacje i zakupiono nowy budynek o łącznej powierzchni 4700 m2. Nowa siedziba oferuje szerokie możliwości rozbudowy w przyszłości, dalsze zwiększenie produkcji, przy jednoczesnym skróceniu czasu realizacji. W październiku 2022 roku, w miesiącu 20. „urodzin”, zakończono pierwszy etap przeprowadzki. Oficjalne otwarcie centrali nastąpi w tym roku, po ukończeniu działu produkcji obudów.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
Podobnie jak inni, także szefowie Alcons Audio patrzą w przyszłość, a Tom Back tak wypowiada się na jej temat:
Przy szybkim wzroście tempa na wszystkich naszych rynkach, przyszłość wygląda bardzo ekscytująco. Tuż za rogiem są znaczące prezentacje nowych produktów, oferujących jeden, skalowalny, wielozadaniowy punkt odniesienia audio, który poprowadzi firmę przez następne 20 lat ewolucyjnych rozwiązań zgodnie z myślą: jeden punkt odniesienia, identyczne doświadczenie. Jesteśmy firmą myślącą przyszłościowo, patrzącą do przodu zamiast wstecz. Jednak 20 lat to kamień milowy, który zasługuje na chwilę spojrzenia za siebie i refleksji. Na nadchodzących targach ISE nie tylko podzielimy się z gośćmi i partnerami naszą wizją przyszłości, ale także naszą historią.
Więcej informacji na stronie www.alconsaudio.com.
Dystrybutorem produktów marki Alcons Audio jest Aplauz.