Firma Ableton zapowiedziała nową wersję swojego flagowego programu, która ma się pojawić na początku przyszłego roku. Live 12 oferować będzie sporo nowości zaprojektowanych po to, by wspierać naszą kreatywność. W programie pojawią się nowe narzędzia MIDI, instrumenty oraz inne moduły i funkcje pozwalające nam pracować jeszcze bardziej intuicyjnie.
W programie Live 12 znajdziemy m.in. praktyczne narzędzia MIDI pozwalające wręcz bawić się pomysłami, wspierające nas w kreatywnym procesie tworzenia. Przy pomocy funkcji dostępnych w zakładkach Transform i Generate zyskamy możliwość tworzenia prostych lub złożonych wariacji naszych klipów MIDI. Będziemy mogli dodwać muzyczne ornamenty, łączyć następujące po sobie akordy i pojedyncze nuty, symulować gitarowe „bicia” czy sięgać po różne gotowe algorytmy by wygenerować zupełnie nowe melodie, rytmy czy akordy. Nowe możliwości zyska także MIDI Editor, który pozwoli na nowo aranżować dźwięki w oparciu o wysokość, Velocity czy długość ich trwania. Do dyspozycji otrzymamy m.in. narzędzia pozwalające rozszerzać, dzielić i łączyć nuty w zupełnie nowy sposób. Program zyska także nowe funkcje związane z obsługą skal i tonacji, ułatwiając tworzenie nowych projektów i pracę nad naszymi muzycznymi pomysłami. W aplikacji pojawią się także nowe narzędzia pozwalające łatwo i wygodnie korzystać z różnych systemów strojenia.
Live 12 zostanie wyposażony także w kilka nowych instrumentów i efektów wirtualnych. Pierwszym z nich jest Meld o dwuczęściowym Multitimbral i wsparciem dla MPE, zaprojektowany z myślą o tworzeniu eksperymentalnych dźwięków pełnych tekstur, wykorzystujac do tego dwa proste w obsłudze makro-oscylatory. Drugą nowością jest Roar pozwalający koloryzować dźwięk i wzbogacać go o saturację, ocieplać lub „degradować” go. Efekt ten udostępniać będzie trzystopniowy układ saturacji z możliwością łączenia poszczególnych etapów szeregowo, równolegle lub w konfiguracjach Mid/Side i Multiband. Będzie on też wyposażony w rozbudowaną matrycę modulacji. Wraz z aktualizacją, w programie pojawi się też nowa wersja syntezatora granularnego opracowanego przez Roberta Henke. Granulator III zyska m.in. kompatybilność z MPE co pozwoli zwiększyć możliwości sterowania parametrami przy pomocy odpowiednich kontrolerów. Instrument umożliwiać też będzie nagrywanie dźwięku w czasie rzeczywistym by móc go niemal natychmiastowo modyfikować. Na użytkowników programu czekać też bedą nowe biblioteki – kolekcja dźwięków Lost and Found oraz zestaw „urządzeń” dla Max for Live – Performance Pack.



Program Live 12 wzbogaci się także o szereg innych funkcji odnoszących się m.in. do interfejsu graficznego, który stał się bardziej elastyczny dając możliwość dostosowywania widoku do naszych aktualnych potrzeb. Mikser, który dotychczas był dostępny wyłącznie w podglądzie sesji (Session) będziemy mogli teraz otworzyć także w widoku Arrangement. Wprowadzono w nim także zmiany zwiększające czytelność i ułatwiających kontrolę. Co więcej, dzięki Stacked Detail Views, zyskamy możliwość jednoczesnego podglądu większej liczby modułów i sekcji w głównym oknie. Dzięki temu nie będziemy musieli np. przełączać między podglądem edytorem klipów a belką Device z instrumentami i efektami gdyż sekcje te będą ułożone jedna na drugiej i widoczne jednocześnie (wraz z podglądem projektu na samej górze). Interfejs graficzny poddany został lekkiemu liftingowi, pozwalającemu użytkownikom skupić się na muzyce. Wprowadzono też możliwość przeglądania i wyszukiwania dźwięków z wykorzystaniem tagów. W programie Live 12 pojawi się także funkcja Sound Similarity Search.



Live 12 ma być dostępny na początku 2024 roku, a producent jak zwykle przygotował różne zniżki dla dotychczasowych użytkowników. Od teraz do premiery „dwunastki” obowiązuje promocja na wszystkie odmiany programu Live 11, a wszyscy którzy je zakupią będą mogli następnie bezpłatnie przenieść się do odpowiadającej jej odmiany wersji 12.
Więcej informacji na stronie www.ableton.com.