Niespełna dwa lata po premierze poprzedniej wersji, firma Steinberg zaprezentowała nową odsłonę swojego edytora nut przeznaczonego dla komputerów i tabletów. W programie Dorico 6 dodano szereg narzędzi i usprawnień wspierających nas w pracy nad profesjonalnym zapisem nutowym i ułatwiających ją.
Jak wiadomo, przygotowanie nie tylko estetycznie wyglądającej, ale też profesjonalnej i funkcjonalnej partytury zrozumiałej dla wszystkich muzyków wymaga doświadczenia, wiedzy i zwracania uwagi na wiele drobnych szczegółów. W przypadku Dorico 6, zyskujemy narzędzia wspierające nas w tym procesie, czego przykładem jest PROOFREADING, czyli korekta. Program sam automatycznie skanuje nasz zapis nutowy w poszukiwaniu nawet najdrobniejszych błędów czy miejsc wymagających edycji lub drobnych poprawek. Korzystając z tej funkcji możemy uniknąć problemów, które mogłyby pojawić się później, np. podczas próby. Funkcja ta jest dostępna zarówno w wersji Pro, jak również Elements i SE. W programie pojawiła się także możliwość szybkiego przekształcania standardowej partytury w tzw. wycinaną (CUTAWAY SCORE), kojarzoną m.in. z takimi XX-wiecznymi kompozytorami jak Lutosławski, Berio, Ligeti czy Strawiński. Opcja ta jest dostępna w wersji Pro i pozwala np. usuwać takty nie zawierające nut, a możemy to robić zarówno automatycznie jak i ręcznie.


W odmianach Pro, Elements i SE programu Dorico 6 udostępniono też możliwość zapętlania wybranej sekcji naszego zapisu nutowego i wprowadzania zmian w danym fragmencie odsłuchując jednocześnie efektów naszych działań. Kolejną nowością dostępną we wszystkich trzech odmianach jest funkcja FILL VIEW automatycznie dostosowująca podgląd partytury do wielkości okna aby maksymalnie wykorzystać okno i zmieścić jak najwięcej systemów przy danej jego wysokości i szerokości. Innym dodatkiem, który pojawił się w „szóstce” jest możliwość samodzielnego określania lokalizacji wybranych elementów w widoku pełnoekranowym. Dotyczy to chociażby oznaczeń metrum i tempa, miejsca powtórzeń oraz innych istotnych informacji czy uwag. Dzięki opcji SPECIFIC PLAYERS możemy teraz rozmieszczać te informacje wedle potrzeb, np. tylko przy wybranych instrumentach. W odmianie Pro programu Dorico 6 (a w ograniczonym zakresie także Elements) zyskaliśmy możliwość wyświetlania wielu rzędów akordów, jak również różnych przypisanych im atrybutów. Zwiększono też możliwość zapisywania własnych akordów i ich wyglądu oraz dodano możliwość wyświetlania ich kursywą. Nowe opcje związane z typografią w odmianach Pro i Elements dotyczą też obsługi glifów OpenType. W najbardziej rozbudowanej odmianie (Pro) możemy też kontrolować to, w jaki sposób będą wyświetlane automatyczne tytuły przed każdą nową piosenką, częścią czy utworem na stronie partytury. Poza tymi nowościami, w Dorico 6 wprowadzono też szereg innych dodatków, usprawnień i poprawek, przy czym ich dostępność zależy od odmiany programu (najwięcej w Pro, najmniej w SE).
Edytor nut Dorico 6 jest dostępny w płatnych odmianach Pro i Elements przeznaczonych dla komputerów PC i Mac, jak również w dwóch bezpłatnych – SE dla komputerów oraz Dorico for iPad dla tabletów firmy Apple.
Więcej informacji na stronie www.steinberg.net.