W wieku 72 lat zmarł pianista i pedagog Janusz Olejniczak, znakomity interpretator muzyki Fryderyka Chopina.
Janusz Olejniczak pochodził z Wrocławia, ale naukę gry na fortepianie rozpoczął w Łodzi. Kontynuował ją w Warszawie, gdzie studiował w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Uczył się też w Paryżu oraz na studiach podyplomowych w Warszawie i Essen. W 1970 roku, jako 18-latek, został laureatem VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Dwa lata później został laureatem Konkursu Pianistycznego Alfredo Caselli w Neapolu.
W swej długiej karierze Janusz Olejniczak występował w różnych zakątkach świata. Jego repertuar koncertowy obejmował dzieła różnych autorów – także XX-wiecznych – ale niezwykle ważne miejsce odgrywał wśród nich Fryderyk Chopin. Pianista współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, orkiestrami i muzykami. Grał w tak prestiżowych salach, jak Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Suntory Hall w Tokio czy Lincoln Center w Nowym Jorku. Brał także udział w wielu międzynarodowych festiwalach – najpierw jako uczestnik, a później jako juror. Muzyk ten pozostawił po sobie bogatą dyskografię obejmującą albumy nagrane zarówno w Polsce jak i za granicą.
Poza działalnością koncertową i fonograficzną, Janusz Olejniczak był też aktywny jako pedagog i wykładowca. Prowadził zajęcia na uczelniach wyższych, jak również kursy mistrzowskie w różych częściach świata. W swej karierze miał też związki z filmem. Wystąpił jako Chopin w „Błękitnej nucie” Andrzeja Żuławskiego i jako Ignacy Jan Paderewski w „Hiszpance” Łukasza Barczyka. Brał też udział w nagraniu ścieżek dźwiękowych do filmów „Chopin, pragnienie miłości” Jerzego Antczaka i „Pianista” Romana Polańskiego.
Za swoje nagrania oraz działalność artystyczną Janusz Olejniczak otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. był laureatem ośmiu nagród Fryderyk (w tym Złotego Fryderyka za całokształt), a także takich odznaczeń państwowych jak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.